Місяць після обстрілу Луцька: жителі будинку нарікають на зволікання з відновленням [ Редагувати ]
Більше місця минуло від влучання дрона, а відновлення немає дотепер. Попри обіцянку Луцької влади відбудувати житловий будинок, ремонтні роботи так і не розпочали. Нагадаю, наприкінці серпня через влучання дрона-камікадзе були пошкоджені дах та квартири, які розташовані на п'ятому поверсі. П'ятнадцять помешкань визнали аварійними. Людей відселили. Чому так довго зволікають з відбудовою та як це пояснюють самі чиновники? Наші кореспонденти дізнались всі подробиці.
Вікна затулені дошками, а зруйнований дах накритий плівкою. Ось такий вигляд має п'ятиповерхівка у Луцьку, куди місяць тому влучив ворожий дрон. Будинок досі обнесений стрічкою як свідчення злочину росіян. На під'їзді, який найбільше пошкоджений, висить замок. Усіх його мешканців відселили.
П'ятнадцять квартир у нас відселено. Чотирнадцять-п'ятнадцять квартир.
Люди із сусіднього під'їзду ведуть нас до своїх помешкань. Тут аварійними визнані дві квартири на останньому поверсі. Діна - переселенка з Харкова. Жінка час від часу навідується до свого понівеченого помешкання. Тут встигла пожити лише пів року з донькою, поки чоловік служить в ЗСУ. До Луцька, каже, втекла подалі від обстрілів. І тут росіяни розтрощили її нове житло.
Тут ось шпарини, повністю ця стіна вивалюється. От повністю. Це треба все знімати, от вони самі дивились. І там такі. Оце все треба демонтувати.
Квартира повністю непридатна для проживання. Балкон завалився. Шибки - вибиті. По стінах глибокі тріщини. Стелю, щоб не впала, підперли металевими опорами.
Діна, мешканка пошкодженого будинку:
Подивіться на шви, за місяць часу міська рада нічого не зробила, була золота погода, золота осінь, і накрили один під'їзд. Нашу половину не накрили. Вже сусідку на четвертому поверсі затоплює. Ось і далі невідомо, що буде.
Ось стеля в коридорі, як воно виглядає. Це тут була кімната. На жаль, балкон я не можу вам показати, тому що він повністю зруйнований.
Сусідня квартира теж вся понівечена. Меблі тут навіть не змогли забрати, бо вони підпирають стіни й стелю. Власниці квартири бояться, що в якусь мить все може рухнути.
Дивіться, воно сиплеться, воно затікає. От ми навіть трішки далі, ось це фасадна стіна, яка відхилилася вже, тут вона є. Повідомили ми департамент ЖКГ, що при розборі цього вони можуть самостійно це викидати, оскільки для нас це несе загрозу і стіна може завалитися.
Люди нарікають на місцеву владу. Після прильоту обіцяли все відремонтувати, але дотепер навіть пальцем не поворухнули. Людмила з Оксаною у цій квартирі прожили понад три десятки років. Коли сюди зможуть повернутися, жінки не знають.
Оксана, співвласниця пошкодженої квартири:
Проведіть збори, поясніть нам, що відбувається. Коли ми сюди повернемось, як надовго орендувати квартиру. Питань дуже багато.
Процедура відбудови пошкодженого будинку - процес довгий, пояснюють чиновники. Впродовж місяця готували документи. Вже мають технічний звіт щодо руйнувань. Зараз до справи взялися проєктанти. Відбудовувати треба кілька поверхів та дах.
Микола Осіюк, директор департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради:
Десь на наступному тижні вже має бути варіант проєкту, відповідно до якого можна буде вже шукати підрядника і приступати до попередніх робіт. П'ятий, четвертий поверх фактично цього під'їзду попадають під демонтаж. Ну, заміна плит і так далі, тому що були порушені частково й опорні стіни.
Коли почнуть працювати будівельники, чиновники сказати поки що не можуть. Мешканці, яким тут дозволили жити, власним коштом встановлюють вікна.
Марія, мешканка пошкодженого будинку:
Дощі як були, то все ллялося в хату, та й ми мусили поставити, зложилися всі внуки, помогли діти та й поставили вікна. От місяць пройшов, сьогодні тридцять днів, ніхто нічого не зробив, а вже пора, бо зима буде, сніг і що будуть робити.
Пенсіонерка збирає чеки за заміну вікон. У мерії запевняють: витрати компенсують. Процес встановлення вікон затягнувся, бо пошкоджених надто багато, що не встигають виготовляти.
Микола Осіюк, директор департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради:
Це до двохсот вікон в загальному. Вікна, двері, все, що побито - замовлено, чекаємо виготовлення. Це орієнтовно ще десь тиждень-півтора пройде, тому що необхідно дотримуватись процедури, необхідна комісія, необхідно рішення виконавчого комітету.
Через зруйновану систему вентиляції, в будинку перекрили газ. Щоб мати змогу готувати їсти, пані Валентина купила електроплиту і чайник. Добре, каже, що є світло й вода. Її квартира хоч і вціліла, але вікна пошкоджені й тріснула стеля. Пенсіонерка боїться, якщо дім не відремонтують до зими - теж може лишитися без житла.
Прислухаюся, чи не падає далі стеля, чи не летить на мене нічого.