Ізраїль готує відповідь на іранську атаку: що про це думають світові політики [ Редагувати ]
Тель-Авів готує відповідь на іранську атаку. Видання Guardian припускає, що це може статися сьогодні вночі - напередодні річниці 7 жовтня. Нагадаю, торік терористичне угруповання ХАМАС, підтримуване Іраном, вторглося на територію Ізраїлю і влаштувало бійню. Що думають західні військові експерти, які сценарії можливі? Розкаже наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Військові цілі, нафтопереробні заводи чи навіть ядерні об'єкти. Західні експерти думають, якою буде помста Ізраїлю за чергову атаку Ірану. У вівторок Тегеран запустив дві хвилі балістичних ракет у відповідь на ліквідацію Ізраїлем лідера терористичного угруповання "Хезболла" Хассана Нассралли. Тегеран повідомив, що цілив по військових базах поблизу Тель-Авіва. Ізраїль заявив, що обійшлося без жертв і більшість ракет вдалося перехопити завдяки системі ППО та допомозі союзників.
Скотт Лукас, професор міжнародної політики в Університетському коледжі Дубліна:
Це цікава ситуація, коли ми бачимо таку потужну атаку, такий драматичний і символічний напад, але водночас певні кордони не порушуються. Іранський режим досі дотримується межі, що він не хоче викликати масові жертви, особливо серед ізраїльського цивільного населення, бо щойно вони це зроблять, ізраїльтяни помстяться, і це буде повномасштабна атака на Іран, можливо, на нафтові установки, можливо, ядерні, разом із військовими. Це дуже серйозне напруження в нинішній ситуації.
Це була друга велика ракетна атака Ірану на Ізраїль. Перша сталася у квітні. Тоді Іран запустив близько 120 балістичних ракет та 170 дронів. Відповідь Тель-Авіва була точною, обмеженою та не викликала ескалації конфлікту. Він вдарив по військовій базі, знищивши іранську систему ППО С-300. Але зараз ставки вищі. Бо якою б акуратною не була остання іранська атака, вона була доволі масованою і дає Ізраїлю карт-бланш. Нарешті Тель-Авів може розібратися зі своїм давнім ворогом, який фінансує посіпак по всьому периметру Ізраїлю. І який не приховує, що хоче знищити єврейську націю.
Хусейн Алієв, доктор політичних наук, старший лектор університету Глазго:
Іран оточив себе мережею проксі та союзних груп, таких як хусити, "Хезболла", режим Ассада у Сирії та багатьох інших менших груп в Афганістані. Отже, Ізраїлю буде дуже важко здійснити будь-якого штибу наземне вторгнення до Ірану, яке потенційно буде необхідним, щоби змінити іранський режим. Тому важко уявити, як цей конфлікт буде розвиватися, тому що обом сторонам буде дуже складно проводити військові операції, окрім цих обмінів балістичними ракетами, які вони можуть запускати на територію одна одної.
Наразі західні військові експерти сходяться на тому, що Ізраїль готує потужну і масштабну відповідь. Щоправда, західні союзники поки що не дають зелене світло знищенню ядерних об'єктів Ірану. Бояться, що це може обернутися пришвидшенням ядерної програми. За оцінками Заходу, Іранові потрібно лише кілька тижнів для отримання ядерної бомби. Зараз він володіє запасами збагаченого урану у 30 разів більшим, ніж дозволяє угода 2015 року. Крім того, залишається питання, як він збирається дотягнутися до ядерних бункерів, які заховані глибоко під гірськими масивами, під каменем та бетоном. А ось щодо інших військових цілей, то Іран має доволі слабку систему протиповітряного захисту. Тож у випадку масованої повітряної атаки йому буде геть непереливки.
Бен Ходжес, командувач військами США у Європі 2014-2018 рр.:
Ми постійно переоцінювали потужності Ірану. Бо в них є доволі багато можливостей, вони проводять ці великі паради, але ж це не означає, що в них є ефективне військо. Тож я не думаю, що вони хочуть вступати в повномасштабний конфлікт з Ізраїлем. Крім того, на цю ситуацію впливає ще й те, що відбувається в Україні. Бо в Ірану є один друг у світі - це росія. І якщо він опиниться у війні з Ізраїлем, то йому буде важче постачати безпілотники, ракети та іншу допомогу росії. Так само, якщо Україна переможе росію, то це призведе до ще більшої ізоляції Ірану, тобто нам варто думати і діяти стратегічно, і поєднати ці два військові театри.
Тим часом удари по нафтових об'єктах Ірану матимуть негайні наслідки, кажуть аналітики. Тегеран перебуває у дуже складній економічній ситуації і це лише додасть внутрішнього тиску на іранський режим. Крім того, цілком можливо, що Тель-Авів продовжить ліквідовувати лідерів терористичних організацій та провідних ядерних науковців. Верховного лідера Ірану аятолу Алі Хаменеї вже десь сховали з посиленими заходами безпеки.