У Вінниці запрацювали протирадіаційні укриття в школах [ Редагувати ]
У Вінниці запрацювали протирадіаційні укриття, побудовані на територіях закладів освіти. Завдяки цьому до повноцінного очного навчання повернулися тисячі школярів. Проєкт будівництва міська влада розпочала торік. Попри те, що більшість шкільних сховищ за роки повномасштабного вторгнення були модернізовані й відремонтовані. Були й такі, де не було навіть цокольних приміщень. Тож саме тут укриття й вирішили будувати з нуля. Наскільки надійні новітні сховища - з'ясовувала Юлія Корчевська.
Директор одного з ліцеїв Вінниці проводить нам екскурсію по новому протирадіаційному укриттю. Каже, тут є все, щоб діти й освітяни почувалися безпечно під час повітряних тривог.
Олександр Седельов, директор ліцею:
Розраховане на 850 місць. В даному укритті є окремі приміщення, розраховані на дітей до 12 років, де вони продовжують освітній процес, і окреме приміщення коридорне, яке пристосоване для дітей старших класів. З 9 по 11 клас. В укритті створені комфортні умови, є санвузли для хлопчиків та дівчаток, є санвузол для осіб з особливими потребами, приміщення для приготування та підігріву їжі.
Укриття обладнане системою аварійного освітлення, вайфаєм та мобільним зв'язком. А вентиляційні камери забезпечують учнів свіжим повітрям.
Я можу продемонструвати. Зараз буде звук. Вмикається. Так само чотири. На інших приміщеннях його не чути. За дверима. Плюс кожен насос обладнаний функцією підігріву повітря. Тобто в зимовий період я можу переключити тумблер і сюди повітря буде, ось тут стоять тени, які будуть підігрівати.
Площа укриття - понад тисячу квадратних метрів. З його появою школярі змогли відновити очне навчання. Радіють новому сховищу на майже 1000 осіб і в сусідньому ліцеї. Його керівниця каже, так само, впродовж років війни діти змушені були навчатися поза межами закладу. Бо там не було навіть найпростішого укриття.
Олена Вітюк, директор ліцею:
Тут, коли ми всі, і щоденно ходимо до школи - і діти всі зустрілись і побачились в такому рідному колективі, це дуже велику відіграє роль та форма навчання, яка сьогодні потрібна. Адже дітям не вистачає спілкування. Спілкування з однокласниками, з друзями, з учителями! І те, що ми вже у стінах рідної школи, і маємо можливість спілкування щодня - це дуже класно, дуже круто.
Навіть під час повітряних тривог педагоги мають змогу продовжувати уроки. Школярі організовано переходять в укриття. І сідають за парти.
- Ми з вами тут перебуваємо у безпеці. Сподіваюся, всі себе почувають добре. Ніхто не хвилюється. Добре себе почуваєте? - Так. - Ми готові розпочати нашу роботу сьогодні. Якщо є потреба - можете випити водички, якщо потреби немає - ми продовжуємо роботу.
Окрім модернізації наявних сховищ, у Вінниці з нуля побудували шість протирадіаційних укриттів у школах та чотири - у дитсадках. Вони витримують удар у 10 тонн.
Оксана Яценко, керівниця Департаменту освіти Вінницької міської ради:
Тому що завдяки тому, що з'явилися укриття на території шкіл, що вони були побудовані й вони діють, більшість дітей отримала можливість вчитися офлайн. У травні на офлайн-навчанні були 55 відсотків, а наразі уже 76 відсотків дітей нашої громади. То це, як на мене, досить значний показник.
Усе будівництво вдалося реалізувати коштом міського бюджету. Нині ж у місті розробляють проєктно-кошторисну документацію для побудови нових аналогічних укриттів на території дитсадків.