У Чехії проводять енергомодернізацію старих будівель [ Редагувати ]
Старі та холодні будівлі сільської ради, пожежної частини, медпункту, будинку культури. Такі є чи не в кожному українському селі. Їх утримання громадам обходиться в чималу копійку. І щороку витрати лише зростають. Як суми в платіжках зробити меншими, а будівлі - більш комфортними й сучасними? В пошуках відповіді на це питання мої колеги відправилися до Чехії. І вже готові розповісти, як тамтешні муніципалітети розв'язали цю проблему.
Моравські Бескиди - на півночі та Білі Карпати - на півдні. Злінський край в Чехії схожий на наші Івано-Франківську та Закарпатську області. Такі ж просторі території з неймовірними краєвидами та селами на кілька сотень хат.
Та є одна відмінність: якщо в Україні маленькі села з року в рік повільно занепадають і зникають з мапи, то в Чехії такі муніципалітети активно реалізовують мільйонні проєкти у сфері клімату та енергії.
Рудімов - невеличке чеське село в Злінському краї, де живе менше трьох сотень людей. У сучасній будівлі, в центрі, нас зустрічає сам голова, тут розташовані сільський муніципалітет, бібліотека та осередок дозвілля, де проводять концерти й навіть весілля.
Ось бачите бібліотеку, інтегровану в стіни, саме приміщення - це громадський зал.
Раніше це була холодна розвалюха, на обігрів якої йшли шалені кошти. Електричне опалення за рік "намотувало" більше сорока тисяч кіловатів..
Станіслав Францов, голова муніципалітету Рудімов:
Ми платили в рік 90 тисяч крон або майже чотири тисячі євро, це ще за старими цінами, коли кіловат коштував дві крони. З того часу ціна на електроенергію у нас в країні виросла більше ніж на сто відсотків.
У 2016 керівництво Рудімова звернулося до енергетичного агентства Злінського краю з проханням розробити проєкт з енергомодернізації будівлі. Міркували й над реконструкцією старої будівлі, обговорювали її повне знесення, щоб звести нову.
Станіслав Францов, голова муніципалітету Рудімов:
Ми зупинилися на другому варіанті, тому що тут дотація від держави була 70 відсотків від суми і тридцять - наші кошти.
Вартість проєкту 28 мільйонів крон. За три роки у Рудімові змогли назбирати три з половиною мільйони. Ще сім взяли в кредит. Роботи стартували у 22-му, за рік звели повністю нову за стандартами "енергія плюс". Будівля оснащена системою рекуперації, тепловим насосом та даховою сонячною станцією на 20 кіловатів.
Тепловий насос, акумулювання енергії та система рекуперації. Ця сонячна станція практично повністю покриває всі енерговитрати будівлі.
Ба більше, будівля забезпечує енергією і теплом не тільки себе, а ще й пожежну частину і дитячий клуб поруч.
Станіслав Францов, голова муніципалітету Рудімов:
Люди бачать, що інвестуються гроші, що в селі щось робиться і молодь менше перестала виїжджати із села. І дехто навіть повернувся.
Фахівці енергетичного агентства допомогли не лише з проєктом, а й залучити кошти на його реалізацію.
Мірослава Кноткова, керівниця енергетичного агентства Злінського краю:
Ми надаємо їм безкоштовні консультації та робимо енергетичний аудит, ініціюємо проєкти з енергоефективності, надаємо підтримку в їх реалізації, також допомагаємо із залученням фінансування державного і європейських фондів.
В рік ініціює і надає підтримку двом сотням проєктів. В Чехії зараз лише три таких організації, але там вже працюють над збільшенням агентств.
Мірослава Кноткова, керівниця енергетичного агентства Злінського краю:
Ми допомагаємо вмотивованим і активним сільським і міським головам, не залежно від розміру населеного пункту: чи там живе сто людей, чи кілька тисяч. Ми максимально працюємо над тим, аби допомогти таким керівникам знайти кошти на проєкт.
У сусідньому селі Хостетін трохи більше двох сотень людей. Населений пункт вважають найекологічнішим в Чехії. І це спільна робота муніципалітету та екологічних і енергетичних організацій.
Івонна Гайлліова, директорка екологічного інституту "Вероніца":
У селі не було водоочисних споруд і ми допомогли муніципалітету реалізувати унікальний проєкт із запуску водоочисної кореневої споруди, яка не потребує для роботи енергоживлення. В селі нині є і своє централізоване опалення на біомасі. Також всюди на будівлях нині встановлені сонячні колектори.
А ще тут є пасивний будинок та екоготель. Директорка екологічного інституту "Вероніца" Івонна Гайлліова каже: в цьому селі вони відкрили й відділення своєї організації, куди приїжджають туристи з екскурсіями.
Екологічний інститут почав свою діяльність ще в дев'яності в місті Брно, об'єднавши довкола себе біологів, хіміків, архітекторів та ландшафтних дизайнерів.
Івонна Гайлліова, директорка екологічного інституту "Вероніца":
Завдяки такій команді, яка налічувала таку велику кількість спеціалістів із різних сфер, ми й взялися допомагати муніципалітетам вирішувати їхні проблеми і шукали для цього нестандартні рішення.
Чеські організації сьогодні готові ділитися своїм досвідом та консультувати представників і українських муніципалітетів. Головне, щоб вони самі хотіли підвищувати енергоефективність і самодостатність своїх громад.