Національний парк "Святі Гори" на Донеччині перетворився на згарище [ Редагувати ]
Місце, яке могло бути в переліку "Семи природних чудес України", але перетворилося на суцільне згарище. Йдеться про Національний парк "Святі Гори" на Донеччині. Він був поруйнований внаслідок російського вторгнення. І навіть у лісі, що лишився неушкодженим, на місцевих чатує смертельна небезпека. Більше про це у нашому наступному матеріалі.
Апокаліптичні пейзажі Національного природного парку "Святі Гори", що на Донеччині. Така страшна картина вже стала звичною, каже директор.
Сергій Приймачук, директор Національного природного парку "Святі гори":
Тут ліси і соснові, і листяні, і дубові насадження. Це називалася "донецька Швейцарія". Цього зараз практично немає. Навіть мешканці, які повернулися жити, в ліс не можуть вийти ні зібрати гриби, ні якісь трави, якісь ягоди - втратили дуже багато.
Після повномасштабного вторгнення росії чотири п'ятих із 40 тисяч гектарів парку пошкоджені, знищені або забруднені мінами та боєприпасами. Тепер лісівники часто ризикують своїм життям, коли намагаються зберегти бодай якусь частину насаджень. Олександр торік постраждав під час роботи, наступивши на міну. Потому відновлювався пів року.
Олександр Половинко, лісівник:
Подивився - нога на місці. Зняв ботінок, подивився, що крові нема, не розірвана, і тоді доповз до машини й одною ногою їхав.
Постійні відвідувачі "Святих гір" нині, окрім лісівників, хіба лише надзвичайники.
Сергій Цапок, лісівник:
Цей ліс уже не відновиться. Підстилка дуже товста, горіло сильно, так що... І ще воно тлітиме тут не одну добу.
Коли не потрібно гасити пожежі, у рятувальників є інша робота - розмінування території.
Микита Новіков, начальник групи розмінування Державної служби України з надзвичайних ситуацій:
Таке, що понад 50 одиниць ми знешкоджували за один день - от у "Святих Горах".
Парк "Святі Гори" 2008-го увійшов до ста найкращих Всеукраїнського конкурсу "Сім природних чудес України". Колишня гордість лісівників тепер викликає у них тільки сум.
Сергій Цапок, лісівник:
Їдеш - краще дивитися чисто на дорогу. Тому що, дивлячись в один бік чи інший, бачиш те, що тобі дуже-дуже рве душу. Раніше їхав з дому на роботу - я їхав і насолоджувався цим. Я, по-перше, бачив ліс, який ріс, робив нам кисень і радував дуже багато очей наших жителів.
Національний парк "Святі Гори" став черговим прикладом хижацького ставлення ворога до всього українського, наголошують екологи. У лютому цьогоріч Світовий банк оцінив збитки, завдані війною українським лісам та іншим природоохоронним територіям, у понад 30 мільярдів доларів США. До цієї суми увійшли економічні та екологічні негативні наслідки, заподіяні російською агресією, а також витрати на відновлення зелених легень нашої держави.