20 днів до виборів у США: хто виривається вперед [ Редагувати ]
Двадцять днів до виборів! У Сполучених Штатах президентські перегони виходять на фінішну пряму. У обох кандидатів практично не залишається шансів кардинально вплинути на настрої людей. Але навіть за частку відсотка битимуться до останнього.
Про рейтинги й шанси Гарріс і Трампа - розповість наш спеціальний кореспондент у Сполучених штатах Дмитро Анопченко, він дослідив свіжу соціологію.
Все так само - слід у слід. Жодному кандидату - ані Камалі, ані Трампу - менш ніж за місяць до дня виборів, коли багато хто вже голосує достроково, не вдалося ні вирватися вперед, ні бодай закріпити суттєву різницю у підтримці. На зараз, за даними 244 опитувань громадської думки по всій Америці, різниця менш ніж 3 відсотки. А це рівень статистичної похибки.
Загалом по країні у Гарріс зараз 49,7 відсотка підтримки, у Трампа - 46,8. Республіканець за останній тиждень ще більше скоротив розрив із суперницею - в якийсь момент він був до 5 відсотків. Але головне зрозуміло: йдуть на рівних, коли й самі не знають, хто у підсумку переможе.
Ціна вибору для Америки величезна. Дуже часто явка на виборах 50 відсотків, тобто вдома залишався кожен другий.
Але у 2020, коли за крісло в Білому домі бились Трамп із Байденом, голоси віддали 67% виборців!!! Це був рекорд за ціле століття!
Зараз соціологи прогнозують, що і позначку у 70 відсотків участі легко візьмуть. Але найбільш активні штати (бачите, вони на схемі позначені темно-зеленим) налаштовані по-різному. Хтось однозначно за Камалу, хтось точно за Трампа, тобто активність прихильників, якою б великою вона не була - теж не гарантує перемогу.
І за цих умов і Трампу, і Камалі не перемогти без голосів "мінливих" штатів - територій, де немає сталих уподобань, де щоразу підтримують іншу політичну силу. За них зараз і бʼються.
А "хиткі" штати на цьому тижні несподівано почервоніли, тобто настрої ненабагато, але схиляються у бік Трампа. Ось подивіться: лише один Вісконсин зараз синій, та й те перевага Гарріс - три десятих відсотка. В Аризоні розрив 1% - штат прикордонний, він точно за Трампа. Майже відсоток - у Мічигані. А от решта, тобто чотири штати із "мінливої сімки", які й визначать, хто стане президентом, практично порівну, буквально на долі відсотка плюс у республіканця. У Неваді 2 десятих відсотка на користь Трампа, у Пенсильванії - одна десята відсотка (це практично нічого); у Північній Кароліні й Джорджії - по пів відсотка. І це з одного боку нічого ще не означає - розрив мінімальний, настрої ще можуть змінитися. А з іншого - тривожний дзвіночок для Гарріс.
Тут простий принцип - чинну команду люди завжди обвинувачують у фінансових проблемах, а економіка США і справді не на піку.
44 відсотки американців сказали: за роки президентства Байдена заробляти стали менше і менш впевнені фінансово! Такого показника з 80-х років не бачили.
59 відсотків жителів країни кажуть зараз соціологам, що економіка США за демократів у занепаді, і лише кожен пʼятий бачить хоч якесь зростання. Це суттєво, і самими лише гаслами на мітингах не переломити.
І коли Трамп постійно каже: "серйозно уріжу податки для бізнесу"- це спрацьовує. Камала спробувала протиставити цьому обіцянку примусово регулювати ціни на продукти в країні, втім це гасло миттєво прибрали з її промов, воно сподобалось бідним, але американський бізнес був категорично проти. Що ще тут цікаво: Америка розділена не тільки за політичними поглядами. Як показують опитування, Трампа більше підтримують чоловіки, а жінки - хай би як вони не були налаштовані щодо політики - хочуть дати шанс Камалі. Білі - здебільшого за Трампа, темношкірі й вихідці з Латинської Америки - за Гарріс.
Все це показує, наскільки Америка зараз поляризована, наскільки розділена! І новому президенту хочеш-не-хочеш доведеться її "зшивати". Але для цього треба перемогти, а завдання таке - максимально непросте, з огляду на те, наскільки близько йдуть обидва кандидати.