NASA запустило космічну станцію Europa Clipper для пошуку життя на супутнику Юпітера [ Редагувати ]

З космодрому у Флориді (США) стартувала ракета-носій Falcon Heavy компанії SpaceX з космічним апаратом Europa Clipper, призначеним для вивчення супутника Юпітера Європи та пошуку умов підтримки життя. Про це повідомило американське космічне агентство NASA.
Спочатку запуск був запланований на 10 жовтня, однак його відклали через ураган "Мілтон", що прийшов до Флориди. Вартість місії оцінюється у $5,2 млрд.
Станція прибуде до Європи не раніше ніж 2030 року. Дорогою апарат обжене зонд JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), що стартував із Землі 2023-го. Дослідження триватиме до 2034 року.
У наступні п'ять років апарат долетить до супутника, а потім здійснить 44 обльоти на висоті від 25 до 2,7 тис. км.
Europa Clipper - перший апарат NASA, спеціально створений для дослідження крижаних океанів у нашій Сонячній системі. Вчені вважають, що під крижаною поверхнею супутника Юпітера ховається океан, який у двічі перевищує за обсягом усі земні. У ньому можуть існувати одноклітинні організми.
На борту Europa Clipper встановлено дев'ять наукових інструментів, за допомогою яких планується досліджувати крижаний океан Європи. Фахівці планують виміряти глибину океану. Вчені припускають, що вона становить 100-130 км.
Наявність океану під поверхнею Європи виявив зонд NASA "Галілео" у 1997-1998 роках. Після вивчення даних з апарату вчені задумалися про можливість утворення кисню на супутнику. У березні 2024 року NASA отримало нову інформацію з зонда "Юнона", яка дозволяє припустити, що кожної доби на супутнику Європа утворюється достатньо кисню, щоб могли існувати майже 1 млн осіб.
Нагадаємо, зонд "Юнона" вперше сфотографував блискавку на Юпітері.