Вибори в Молдові під загрозою втручань рф: що чекати [ Редагувати ]
Президентські вибори у Молдові на низькому старті. Цієї неділі країна обиратиме не тільки очільника держави на наступні чотири роки, а й голосуватиме на референдумі "Чи варто закріпити в Конституції євроінтеграційний курс країни?". Зірвати це волевиявлення будь-що намагається росія.
До яких заходів вдається? Та з якими настроями наші південно-західні сусіди підуть на виборчі дільниці? Далі в нашому матеріалі.
У Молдові добігає кінця передвиборча кампанія. Уже цієї неділі жителі країни підуть на дільниці обирати президента та висловити свою думку щодо доцільності закріплення євроінтеграційного курсу в конституції. Статус кандидата на вступ до ЄС Молдова отримала у червні 2022 разом з Україною. Чинна очільниця держави Мая Санду - головна прихильниця ідеї законодавчо зафіксувати орієнтацію Молдови на Захід.
Мая Санду, президент Молдови:
Європейський Союз - це перш за все проєкт миру, і це те, що ми повинні пояснити оточенню. Усі молдавани хочуть, щоб наші громади були краще оснащені, мали основні умови для життя. І за підтримки ЄС ми можемо зробити це набагато швидше.
Проєвропейська Санду, що стала президентом Молдови у 2020 - головна претендентка на цю посаду і цього разу.
Однак, за словами політологів, питання, чи вистачить їй голосів для перемоги уже в першому турі. Бо інакше протистояння буде дуже запекле.
Андрій Андрієвський політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова):
Головна проблема в тому, що у пані президента вже від початку практично весь проєвропейський ресурс на її боці. Тобто у другому турі вона може додати 1-2 відсотки. При тому, що є багато проєвропейськи налаштованих громадян, які незадоволені чинним президентом, ті, хто розчарувався, вони можуть у першому турі вирішити, що навіщо, ми не підемо. І через це вона не переможе у першому турі.
Загалом кандидатів у президенти 11. Серед найбільш популярних конкурентів Санду ексгенпрокурор Олександр Стояногло та колишній мер міста Бельца Ренато Вусатий. Перший відверто повторює російські наративи, а другий виступає за такий собі нейтралітет, що теж означає збереження впливу москви.
І кремль цього разу не шкодує грошей на їхню підтримку: від безпрецедентного засилля пропаганди до відвертого підкупу виборців через так звану мережу Шора - засудженого за шахрайство банкіра, який втік до росії.
Андрій Андрієвський політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова):
Вони приходять до людей і кажуть, ми тобі щомісяця платитимемо зарплату. Невеликі гроші, там близько, припустимо, 2-3 тисячі леїв, це десь 150 євро, трохи більше. І нічого від тебе не вимагаємо, просто ти маєш бути наш лояльний прихильник. Коли протягом довгих місяців людина отримує цю зарплату, вона до неї звикає, і їй кажуть: якщо ми на виборах не наберемо стільки, скільки нам треба, то це припиниться. За даними поліції, за вересень виявлено 130 тисяч таких людей. За умов маленької Молдови, це величезна кількість.
Вихідними молдовські журналісти опублікували власне розслідування про роботу такої мережі. І воно приголомшує.
Паспорт мені потрібен, щоби я вам зробив контракт, і тепер вам не буде Рая роздавати "яблучка", а ви будете з 1-го по 10-те число отримувати як активісти 3 тисячі.
За цю історію вже взялася поліція. Однак оцінити, наскільки такі фальсифікації вплинуть на результати президентських виборів, а головне референдуму щодо ЄС неможливо. В умовах досить сильних позицій Санду саме провал всенародного опитування або принаймні його підтримка з незначною перевагою, що дозволить проросійським силам далі хитати ситуацію - головна мета кремля. А громадян, які сумніваються у доцільності євроінтеграції, в Молдові чимало.
Я б хотіла, щоби все залишалося по-старому, щоби ми були незалежні, самі по собі, і щоби дружили з усіма країнами.
Андрій Андрієвський політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова):
Дехто вважає, особливо з проєвропейської опозиції вважає, що Санду поспішила оголосити цей референдум, бо у нас зараз, з наступного року, почнуть приходити дуже серйозні європейські фонди. На тижні була Урсула фон дер Ляйн у Кишиневі й оголосила про те, що виділяють Молдові 1,8 млрд євро на підйом нашої економіки. І оскільки моя країна кандидат, як і Україна, то є певний план щодо посилення нашої економіки. Коли всі люди це відчують на собі, звичайно, прихильників європейської інтеграції буде набагато більше.
Хоча досить багато молдаван уже налаштовані проєвропейськи.
Лідія Чебан, жителька Молдови:
Майбутнє Молдови залежатиме від того, що вибере народ. Я сподіваюся, що це буде позитивний результат, і ми зробимо тверді кроки до Європейського Союзу.
Однак справжнє випробування для європейських прагнень чекає на Молдову наступного року, коли в країні відбудуться парламентські вибори. Адже кремль робитиме усе, щоби спровокувати країну на відкат за грузинським сценарієм. Бо на тлі провальних прорахунків щодо навернення до "руського міру" України, москві дуже важливо показати, що вона ще має вплив на пострадянському просторі.