На Харківщині триває евакуація з Куп'янської громади [ Редагувати ]
На Харківщині триває евакуація з Куп'янської громади. За минулу добу звідти та з Борівської громади виїхали 100 людей. Сьогодні планують вивезти ще 250. Передусім ідеться про лівий берег річки Оскіл, де ситуація вже критична. Через обстріли там неможливо відновлювати пошкоджені електромережі та інфраструктурні об'єкти. До останнього не залишають свої домівки переважно люди похилого віку. Умовити їх виїхати вкрай важко.
Тож, куди евакуюють? Де розміщують? Наша кореспондентка Світлана Шекера зустріла автобус із тими, хто виїхав з-під вогню росіян.
До Харкова приїжджають автобуси з евакуйованими. Літнім людям допомагають вийти.
Тих, хто рухатися не може, пересаджують на крісла колісні.
Люди несуть речі, які змогли вивезти. Нехитрий скарб з кількох сумок. Ведуть собак і несуть котів.
Волонтери кажуть: дорога складна й небезпечна. У небі будь-якої миті можуть з'явитися ворожі дрони, а переправи через річку розбиті.
Переправи на якийсь час закривають, на якийсь час потім відкривають. Це затримує теж евакуацію. Є переправа, де вони їдуть прям по воді, і кажуть, що це незабутнє враження.
Старенькі метушаться, хвилюються за свої речі.
Ольга Шевченко, жителька Куп'янська-Вузлового:
Телевізор забрала, одежу взяла зимову, пилосос забрала, мікрохвильовку забрала, і баночки з помідорами взяла. Мені ж треба щось їсти зразу.
Пані Ольга каже: пережила Другу світову, голод і от знову війна. Але в евакуацію наділа капелюшок і взула святкові черевики. І у свої 90, каже, звикла завжди бути гарною.
Ольга Шевченко, жителька Куп'янська-Вузлового:
Я їм на зло доживу і переживу їх і цих! А в мене ще стільки гарних речей залишилось. Там, напевно, ті орки прийдуть, паразити, щоб вони подохли. Приїхали, чого треба в Україну лізти? Ви, ідіоти, свої землі розправляйте! Ні, лізти на Вкраїну, завидки беруть їх. Я якби здоровіша була, я б пішла з автоматом, дали б, строчила б їх ідіотів усіх!
Ця жінка каже: це був чи не останній її шанс виїхати з Куп'янська-Вузлового.
Ганна Зоріна, жителька Куп'янська-Вузлового:
Котлован відбувається, знаєш, це котлован, як це все там, усе вже немає нічого, і нікуди не виїдеш, скоро нікуди не поїдеш, і річку там пустили, воду по всьому, річку всю спустили, так через річку переїхали, а так би через річку не переїхали. Мостик розбили. Ще б трохи, і вже б не виїхали.
Ця сімейна пара трималася до останнього, аж поки виживати стало просто неможливо.
Іван Ситник, житель Куп'янська-Вузлового:
Дуже активні обстріли, 24 години в день. Немає ніяких, як то кажуть, ні води, ні світла, ні газу.
Пані Марія з Курилівки на своїй вулиці лишилася сама. Магазинів і аптек немає, попереду зима. Тому наважилася покинути рідну домівку.
Марія Самандик, жителька села Курилівка:
А що у нас війна йде, стріляють, б'ють...
За сьогодні планували вивезти 250 людей з 4-х громад Куп'янщини. Передовсім з лівого берега річки Оскіл.
Олег Синєгубов, голова Харківської ОВА:
За нашими планами, це близько 4 тисяч людей. Загалом потребують евакуації близько 10 тисяч людей. На лівому березі ми вже повністю не можемо відновлювати надання соціальних послуг. Це комунальні послуги опалення, водопостачання, теплопостачання, електропостачання та газопостачання. Тому що там, як тільки виїжджають наші ремонтні бригади, вони одразу потрапляють під обстріли.
У Харкові нині працюють кілька гуманітарних хабів.
Світлана Шекера, кореспондентка:
Усім евакуйованим допоможуть добратися до родичів. Кому нікуди їхати, розселять по гуртожитках.
Там вже облаштувалися 25 людей. Щотижня із Харкова вирушатимуть і евакуаційні поїзди до центральних та західних регіонів України.