Ринок праці: які професії мають найбільший попит [ Редагувати ]
В Україні триває реформа центрів профтехосвіти Держслужби зайнятості. Зараз їх вісім. При кожному планують створити наглядові ради, куди запросять роботодавців. У Рівному напередодні пройшов форум представників Мінекономіки, Держслужби зайнятості з місцевими підприємцями.
Тож які спеціальності найбільш затребувані та як жінки освоюють "чоловічі" професії - про це наш сюжет.
Світлана навчається на трактористку-машиністку. Нині в неї практика - година водіння.
Раніше їздила лише на легковику. Тепер опановує кермування трактора.
У Світлани дві вищі освіти – економічна та юридична. Вирішила мати ще й робітничу професію.
Світлана, жителька Хмельницької області:
Для себе доказати, що жінки не гірше чоловіків і можуть опанувати й таку техніку, і таку техніку, і вантажні машини.
Жінка - із Запоріжжя. З початком повномасштабного з чоловіком, а він - ветеран війни, переїхали на його малу батьківщину - на Хмельниччину. Там організували невеличке сільськогосподарське підприємство, а землю обробляти нікому.
Світлана, жителька Хмельницької області:
Хлопців позабирали, нема людей, і це все тільки ось розпочато. В нас все в оренді: і землі, і техніка. Тому чоловік так потужно взявся за це. Вирішив займатися, працювати тільки на себе і займатися сільським господарством. Я хочу разом з ним працювати.
Світлана навчається у Рівненському центрі професійно-технічної освіти. Слухачам пропонують на вибір понад сімдесят професій.
Наталія Бура, директорка Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості:
Дуже великий попит з боку захисників та захисниць. Люди звертаються, особливо категорія С, категорія D, нижчі категорії. Також у нас ще є зварювальники, теж звертаються, і трактористи всіх категорій, ми готуємо. Дуже зараз гарно в нас йде швейна галузь.
Освіту в центрі переформатували під вимоги воєнного часу, і вже понад два роки навчають операторів дронів.
Популярності набирають і традиційні ремесла. Столярі й ковалі нині на вагу золота.
Сергій Торуля, майстер виробничого навчання за професією "Коваль ручного кування":
Ця професія дуже затребувана, тим більше зараз у воєнний час. Треба скоби, сокири, лопати, треба кирки й треба багато інструменту.
Саме за такими працівниками шикуються роботодавці. Олена представляє одне з найбільших деревообробних підприємств Рівненщини. Зараз, каже, як ніколи, їх компанія відчула нестачу фахівців.
Олена Щур, представниця деревообробного підприємства:
Зараз ми в пошуку дуже багатьох робітничих спеціальностей, особливо на наше виробництво. Це стосується як чоловіків, так і жінок. Дуже велика потреба в наш час, тому що ми економіку країни все одно тримаємо, ми маємо тримати економічний фронт.
У восьми таких центрах профтехосвіти - за цей рік новий фах здобули вже майже шістдесят тисяч українців.
Юлія Жовтяк, керівниця Державної служби зайнятості України:
Попит роботодавців дуже великий і, безумовно, ми зараз всі бачимо структурне безробіття. Для цього є безліч підстав і мобілізація, велика кількість людей воює, велика кількість наших громадян, на жаль, стали внутрішньо переміщеними громадянами або взагалі виїхали за кордон, безумовно, сьогодні роботодавці відчувають брак кадрів.
Залагодити проблему може перенавчання українців на нові затребувані професії. Які саме та про інші виклики на ринку праці - говорили на форумі у Рівному.
Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України:
З одного боку є майже три мільйони безробітних в Україні, з іншого боку - найбільший біль роботодавців, яких ми опитуємо, найбільше турбує – це брак кадрів. І ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб люди, які хочуть знайти роботу, могли працевлаштуватися, а роботодавці, які шукають кадри – могли знайти таких людей.
Тож роботодавці зможуть впливати на підготовку фахівців у центрах профтехосвіти. У них невдовзі створять наглядові ради, куди увійдуть представники бізнесу.