У США бачать "тривожні сигнали" співпраці рф і Китаю в Арктиці [ Редагувати ]
Корисні копалини, альтернативний шлях для торгівлі та величезна площа для розвитку військового потенціалу. росія досить швидко і впевнено освоює Арктику. Часом сама, часом у тісній співпраці з Китаєм. Раніше в Арктиці було надто холодно, але через глобальне потепління ця точка на мапі стає стратегічно важливою на геополітичній арені. Зараз це передовсім питання безпеки. Якщо дивитися стратегічно - ще й економіки. Під льодом Арктики близько 22 відсотків нерозвіданих світових запасів нафти та газу. Чи розуміє це світ і що планує робити? Мої колеги вивчали питання.
2017 рік. росія посилює свій вплив на території Арктики: витрачає гроші на ракети, будує нове покоління атомних криголамів, відкриває нові бази. Це найбільша військова експансія москви у цьому регіоні з часів розпаду Радянського Союзу. Адже тоді кремль готувався вести ядерну війну зі Сполученими Штатами: і крижані злітно-посадкові смуги мали використовувати для польотів у бік Америки. Російський військовий аналітик дає інтерв’ю виданню "Ройтерс". Не стримує усмішки, мовляв, рф у цій справі навряд чи хтось не заважатиме.
Віктор Мураховський, військовий аналітик рф:
Сусіди наші, такі як США і Канада, можуть дивитися підозріло, розгублено і, дай Боже, так воно й буде. Хай собі споглядають, але я не думаю, що вони вважатимуть це "гонкою озброєнь" і готуватимуть симетричну відповідь. Наприклад, візьмуться розгортати свої сили, створювати якісь арктичні війська чи щось таке інше.
2019 рік. росія спускає на воду черговий атомний криголам. Адже Арктика - це не лише зручний військовий плацдарм. Місцеві водні шляхи все частіше використовують як альтернативний торгівельний маршрут між Тихим і Атлантичним океанами.
Останнім часом глобальне потепління зменшує льодовик і полегшує кораблям рух. Та попри те, що ці маршрути значно коротші, вони складні й часто потребують допомоги криголамів. Які допомагають суднам пройти вздовж північного узбережжя рф.
За планом кремля - до 2035 року російський арктичний флот матиме щонайменше 9 потужних криголамів з атомними реакторами. 10 років тому росія перевезла північним морським шляхом 4 млн вантажів, минулого - уже 36.
Однак до 2024-го російську експансію світ, здається, майже не помічав. Говорили про це лиш у контексті оборони, і ті країни, які мають вихід до Арктики.
Ви згадали, що Арктика була дуже важливим питанням під час розмови з Дональдом Трампом. Чому відносини Данії зі США стали такими важливими в цьому питанні?
Метте Фредеріксен, прем'єр-міністр Данії:
Зараз Арктичний регіон важливіший, ніж будь-коли. І головне - це питання безпеки. Коли ви дивитеся на історію Данії та США, то розумієте, що йдеться про нашу спільну безпеку.
Протягом останніх кількох років росія активно посилює військову співпрацю в Арктиці зі своїм союзником - Китаєм. Вони проводять спільні навчання, а ще торгують. Крижаними водами пливуть товари подвійного призначення в обхід санкцій. Світ занепокоївся трохи більше. Цьогоріч НАТО провело справді масштабні військові навчання у крижаних водах.
Девід Патчелл, заступник командувача 2-го флоту США:
"Стедфаст дефендер"- найбільші маневри НАТО за останні десятиріччя, в яких беруть участь понад 90 тисяч військовослужбовців. Вони скоординовано працюють в повітрі, на суші та на морі. Демонструють силу, забезпечуючи єдність, готовність і здатність захищати Альянс.
росія тим часом іде своєю дорогою. Її військові кораблі, спільно з китайськими, патрулюють Арктику. Тим часом нафтогазовий сектор рф збільшує потужності арктичних і східних морських портів та розбудовує інфраструктуру Північного морського шляху. Щоб торгувати із дружніми країнами скрапленим газом. Єдина проблема, запевняють у кремлі, це розрахунки. Однак і це питання якось вирішать.