На Кіровоградщині імунізують диких тварин проти сказу [ Редагувати ]
На Кіровоградщині імунізують диких тварин проти сказу. Таку кампанію проводять вперше від початку повномасштабного вторгнення. До 2022-го приманки з вакцинами розкидали з літаків. А зараз, враховуючи заборону на роботу авіації, пігулки розкладають вручну. Олена Бринза розкаже більше.
Тетяна Широка, ветеринарна лікарка:
Ось ложимо і вона тут должна знайти, під кущиком, і опять двісті метрів, і ми опять ложимо таку саму приманочку.
Ось так вручну розкладають приманки із вакциною проти сказу у Кропивницькому районі. Робить це бригада з десяти ветлікарів. За день залишають на землі майже чотири сотні доз.
Віталій Тєльний, начальник Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини:
Ззовні вакцина вкрита харчовою принадою, ось, а всередині знаходиться капсула, в якій знаходиться вакцина, доза вакцини, ослабленого вірусу сказу, польовий штам. При прокусуванні лисом або дикими м'ясоїдними тваринами, прокусується капсула з вакциною, вакцина потрапляє на слизові оболонки й через 21 день виробляється імунітет проти вірусу сказу.
Місця, де розкладатимуть приманки з вакцинами, визначають заздалегідь. Це ліси, балки, лісосмуги. Усюди, де є дикі тварини.
Юрій Гой, завідувач Знам'янського відділу Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини:
Мисливці визначають і спільно з працівниками ветлікарні даної дільниці, визначаємо, де краще розкладати вакцину, тобто біля нор, там, де більша їх скупченість.
До 2022 року такі приманки розкидали з літака. Зараз, під час війни, авіацію використовувати заборонено. Тож два роки поспіль диких тварин майже не імунізували. Цьогоріч смаколики з препаратами розкладають вручну. І це має навіть свої переваги.
Віталій Тєльний, начальник Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини:
Переваги того, що під час ручного розкладання вакцини це надасть 100% результат, 100% споживання всіма дикими м'ясоїдними вакцинами, жодна вакцина не буде розповсюджена там, де її тварина не зможе взяти, тільки в тих місцях, де зможе, а недоліки в тому, що займає дуже велику кількість людського ресурсу - відмінність розповсюдження авіатранспортом.
2024 року заплановано охопити всю територію області. Для цього з держбюджету закупили майже пів мільйона приманок з вакциною. Коштувало це двадцять один мільйон гривень.
Віктор Заброда, начальник Кропивницького районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області:
За 2024 рік у нас по Кропивницькому району зареєстровано 45 випадків сказу тварин, у порівнянні з 2023 - 43 випадки тварин, практично статистика на одному рівні, і хворіють, якщо брати м'ясоїдних тварин, у 2023 році захворіло 10 лисиць, у цьому році - 5 лисиць захворіло і у 2023 році була хвора одна єнотоподібна собака, також хворіють на території Кропивницького району, хворіє велика худоба і дрібна рогата худоба. Випасаються біля річок, випасаються на вигонах. І наслідком такого є покуси диких тварин, це лисиць, які можуть наносити покуси, і таким чином передається сказ до домашніх тварин.
Така вакцинація проти сказу серед диких м'ясоїдних тварин дуже ефективна, пояснюють ветлікарі.