В Острозькому замку відкрили виставку "Карбована історія України" [ Редагувати ]
"Карбована історія України". Виставку з такою назвою відкрили в Острозькому замку на Рівненщині. Там представлені понад тисячу монет. Найдревніша датується ще другим століттям до нашої ери – це епоха Ольвії. Найсучасніша – "Орьнек. Кримськотатарський орнамент".
А ще повна колекція унікальних кольорових срібних монет-писанок. Організатори експозиції називають її своєрідним екскурсом в історію України, прочитати яку можна не з книжок, а з монет. У грошах відображені всі періоди становлення нашої державності.
Які ще скарби представлені у середньовічному замку і чому їх варто побачити – розкажуть мої колеги.
Найдревніша – це дельфінчик. Ось він. Друге століття до нашої ери. Наша Ольвія.
Стародавні та сучасні. У сріблі й в золоті. Нумізматичну виставку відкрили в Острозькому замку, що на Рівненщині. Назвали "Карбована історія України".
Андрій Брижук, виконувач обов’язків директора Державного історико-культурного заповідника міста Острог:
Концепція виставки в тому, щоб на хронологічну лінію часу, на всю історію України: від найдавніших часів до сьогодення нанизати монети, які видавав Національний банк - пам’ятні монети, а також монети, які були в обігу на території України в той чи інший період. І таким чином ця виставка така як енциклопедія або підручник з історії, але мовою нумізматики, мовою монет.
На експозиції представлено понад тисячу монет. Цю колекцію музейники збирали майже століття. Більшість грошей знайдені в околицях і підземеллях одного з найдавніших міст України Острога.
Нумізматична виставка закрилася ще на початку повномасштабної війни, а тепер знову демонструє свої скарби. Проєкт профінансував Український культурний фонд.
Андрій Брижук, виконувач обов’язків директора Державного історико-культурного заповідника міста Острог:
Ця колекція певний час була у нас, у фондах, і ми її не демонстрували від 24-го лютого, і зараз наважилися відновити. За цей час ми не переставали збирати колекцію.
Уперше розмістили двосторонні вітрини з монетами, щоб їх можна було роздивитися з обох боків. У центрі експозиції колекція монет-писанок.
Гордістю колекції є монети, присвячені князям Острозьких. Власне, у їхньому замку вони й експонуються.
Монета родина князів Острозьких, Іван Федоров дотичний до Острозьких. Острозька академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі.
Отець Олександр приїхав зумисне на екскурсію у замок Острозьких. Він – військовий капелан у тридцятій окремій механізованій бригаді, яка носить ім’я славетного князя.
Це було гріх не заїхати сюди. Родина Острозьких. Це, знаєте, близьке до душі.
Капелан нещодавно повернувся з Бахмутського напрямку, у нього кілька днів відпустки. Перед зворотною мандрівкою на Схід, каже духівник, захотів відчути дух славетного полководця, який у битві під Оршею розбив московитів. Заодно й на монети подивитися.
Отець Олександр, капелан:
Це все, що зараз зроблено тут – це надзвичайно потрібно для нашого майбутнього покоління, для наших дітей, для того, щоб вони вивчали нашу історію. Знаєте, є такий дуже цікавий гумор: історію для чого потрібно знати - для того, щоб знати в кого стріляти.
Виставку облаштували в Мурованій Вежі. Це оборонна кам'яна споруда, датована чотирнадцятим століттям. Башта Донжон вважається символом неприступності замку. Вона і приваблює туристів. Володимир, який нещодавно став на захист України, приїхав сюди з дружиною Людмилою. Пара з Рівного.
Володимир, військовослужбовець ЗСУ:
Це наша спадщина, це треба пам’ятати, тому я кожного разу намагаюся, коли їду у відпустку або у вільний час відвідувати такі місця.
Людмила, жителька Рівного:
Вперше побачила монети, які забарвлені кольором. Є картинні галереї, а це монетна галерея наших подій як сучасних, так і минулих, тому це супер, чудово.
Особливе місце на виставці відвели для монет, які присвячені ЗСУ. Заповідник комплектує фонд нумізматики й працює над тим, щоби зробити її інтерактивною.