Вибори в США: як працює система та коли стане відомо імʼя переможця [ Редагувати ]
Загальнонаціональне голосування у Сполучених Штатах стартувало 5 листопада 2024 року. Напередодні кандидати традиційно (у ніч перед виборами) провели останні агітаційні заходи. Так, Камала Гарріс завершила свою 107-денну кампанію в Пенсільванії, а Дональд Трамп виступав у Мічигані - там він завершив три свої президентські кампанії. Обидва штати належать до сімки так званих хитких регіонів, які, найімовірніше, і визначать результати виборів.
Про систему виборів у США та коли нарешті стане відомо імʼя наступника Джо Байдена - у нашому матеріалі.
Як проходять вибори у США
У день виборів більшість виборців фізично голосує на дільницях. Втім, частина американців уже віддали голоси заздалегідь за допомогою дострокової системи або голосування поштою. За даними станом на неділю, 3 листопада, таким правом скористалися понад 75 млн осіб – майже половина від загальної кількості виборців у 2020 році.
За посаду президента цього року змагаються два кандидати: Дональд Трамп від Республіканської партії та Камала Гарріс – від Демократичної партії.
Особливістю президентських виборів у США є те, що вони непрямі, тобто переможець – не завжди той, хто отримав більшість голосів. В сучасній історії США такі випадки відбувалися вже двічі, наприклад, у 2016 році Гілларі Клінтон набрала майже на три мільйони голосів більше, ніж Дональд Трамп, але все-таки програла. Це сталося й на виборах у 2000 році, коли Ал Ґор набрав більше голосів, але перемога дісталася Джорджу Бушу-молодшому.
Кожен з 50 штатів проводить голосування окремо та простою більшістю голосів визначає, кого з кандидатів підтримають виборці від цього штату. За Конституцією США, вирішальну роль відіграє Колегія виборщиків, до якої входять представники від усіх штатів США – «виборщики».
Кожен штат має певну кількість голосів Колегії виборщиків. Загалом на кону 538 голосів: 100 діляться порівну між 50 штатами, а решта – пропорційно населенню. Щоб перемогти, кандидату в президенти потрібна підтримка 270 з 538 виборщиків – тобто половина (269) + один голос.
Тобто, формально американці голосуватимуть не персонально за Камалу Гарріс чи Дональда Трампа, а за «виборщиків». Тому важливо, як проголосує той чи інший штат. Найбільше «виборщиків» у Каліфорнії – 54. А в таких маленьких за населенням штатах як Вермонт, Вайомінг, Північна та Південна Дакота їхня кількість мінімальна – по три виборщики.
Як ведеться підрахунок голосів?
Перші виборчі дільниці закриються о 18:00 за Північноамериканським східним часом (о 22:00 за Грінвічем) у вівторок, а останні – о 01:00 за Нью-Йорком (о 5:00 за Грінвічем) у середу.
Однак, як очікується, результати виборів залежатимуть від результатів у семи штатах, що «вагаються», – Аризоні, Джорджії, Мічигані, Неваді, Північній Кароліні, Пенсільванії та Вісконсіні.
Останніми (у штатах, що вагаються) закриються виборчі дільниці в Неваді – о 22:00 за Нью-Йорком (о 2:00 за Грінвічем)
Спочатку, як правило, ведеться підрахунок голосів із виборчих дільниць у США. Далі йде підрахунок голосів виборців, які з різних причин брали участь у достроковому голосуванні.
Після цього сканують бюлетені, які прибули з виборчих дільниць за кордоном та з військових баз США.
Підрахунок голосів включає перевірку відповідності кількості поданих бюлетенів з кількістю виборців, що проголосували, також перевіряється стан бюлетенів – на предмет плям та інших пошкоджень. У разі виявлення будь-яких невідповідностей проводиться перевірка.
Підрахунок голосів здійснюється так: бюлетені пропускаються через спеціальні сканери, які підраховують кількість голосів. У деяких випадках може знадобитися підрахунок голосів вручну.
Коли можуть бути результати?
Опитування показують мінімальний розрив між кандидатами у президенти США.
Перші попередні результати оголошуватимуть лише після закриття виборчих дільниць.
В історії США немало випадків, коли переможця президентських виборів називали вже у першу ніч після завершення голосування.
Але, наприклад, під час виборів президента США у 2020 році на підрахунок голосів пішло кілька днів. Тоді Дональд Трамп довго не визнавав перемоги Джозефа Байдена, а його прихольники на цьому тлі навіть штурмували Капітолій.
Цього разу, на думку оглядачів, боротьба буде не менш напруженою і результат виборів визначить порівняно невелика перевага у кількості голосів.
До того ж, Дональд Трамп в ході передвиборчої кампанії ні разу не сказав публічно, що він готовий визнати перемогу Гарріс, якщо колегія виборників оголосить такий результат. Камала Гарріс такі заяви робила, наголошуючи, що для неї головне громадянський спокій у США,
Все це, кажуть експерти, створює ризик того, що оголошення переможця президентських виборів у США затягнеться, а дехто навіть пророкує заворушення, якщо переможе не Дональд Трамп.
Він чи вона?
У США досі існує незвична для європейців та й більшості країн світу патріархальна виборча система, яка створює ситуацію, коли більшості голосів громадян, отриманих на виборах, не достатньо для того, щоб стати президентом найвпливовішої країни світу.
Наразі кандидатка від демократичної партії, віце-президентка США Камала Гарріс з незначним відривом випереджає кандидата-республіканця Дональда Трампа. Однак це не дає підстав називати її явним фаворитом президентських виборів і хто стане наступним президентом США залишається невідомим до останнього дня передвиборчих перегонів.
Про це повідомляє американське видання The Hill, яке посилається на прогноз авторитетної компанії YouGov. За її моделюванням, Камала Гарріс на загальнонаціональному рівні випереджає Трампа на три відсотка та може отримати 50% голосів, тоді як він — 47%.
За цими даними, Гарріс потенційно може здобути 240 голосів виборників, а Трамп — лише 218. Щодо ще 80 голосів виборників ситуація залишається невизначеною, а саме вони стануть вирішальними у тому, хто очолить США на найближчі чотири роки.
За прогнозами YouGov, результат виборів залежатиме від того, як у підсумку проголосують 7 американських «хитких» штатів: Невада, Аризона, Вісконсин, Пенсильванія, Мічиган, Північна Кароліна та Джорджія.