Вибори президента США - 2024: що потрібно знати [ Редагувати ]
5 листопада у США проходять 60-ті президентські вибори. За посаду поборються колишній глава держави і бізнесмен Дональд Трамп, висунутий кандидатом від Республіканської партії, і чинний віце-президент країни Камала Гарріс, яка змінила демократа, що вибув з гонки, і главу держави Джо Байдена.
Сьогодні о 12:00 за київським часом першими відкриються виборчі дільниці у Вермонті (у них це буде 05:00 ранку). А з 14:00 (за Києвом) - свій вибір почнуть робити жителі Східного узбережжя. На Західному узбережжі голосування розпочнеться на 3 години пізніше.
Що важливо знати про вибори в США:
* Насправді попереднє голосування поштою в США розпочалося вже давно (у різних штатах у різні терміни, від 29 до 15 днів тому). У ньому вже взяли участь майже 82 мільйони американців. Найчастіше поштою голосують прихильники Демократичної партії (їхній кандидат - Камала Гарріс, а партію ще називають "сині"). Від демократів поштою свої голоси надіслали 41% респондентів.
39% тих, хто проголосував поштою, - прихильники Республіканської партії (їхній кандидат - Дональд Трамп, партію називають "червоними"). Ще 20% не визначились щодо партій.
Свій голос поштою віддала і кандидат від демократів Камала Гарріс. Цей вид голосування дуже критикують республіканці, заявляючи про можливість підтасовування (прихильники Трампа вважають, що саме завдяки голосуванню поштою Байден обійшов Трампа на минулих виборах, втім, в американському суді це не було доведено).
* Перші дільниці закриються у Кентуккі та Індіані - це станеться о 2:00 годині ночі 6 листопада (Київ). Пізніше свій вибір зроблять гавайці - там ділянки перестануть працювати о 7-й ранку 6 листопада за київським часом.
* За даними Washington Post, забезпечать безпеку на нинішніх виборах снайпери та безпілотники, а на дільницях працюватимуть тривожні кнопки.
* На виборах визначиться не лише новий, 47-й президент США, а й члени сенату, а також палати представників Сполучених Штатів.
* Підрахунок голосів провадитимуть місцеві виборчкоми у кожному виборчому окрузі одразу після їхнього закриття. На підрахунок усіх 100% бюлетенів знадобиться кілька тижнів. Однак часто переможців ЗМІ називають раніше, у день підрахунку, завдяки аналізу з дільниць.
* Особливу роль у цих виборах відіграють так звані штати, що вагаються. Тобто ті, які не за "синіх" і не за "червоних" і де виборці ще до кінця не визначилися з вибором. Кандидати там йдуть пліч-о-пліч, аналітики сперечаються, хто візьме гору, а отже, вирішити долю крісла може лише кілька десятків тисяч голосів.
Найважливіший зі списку штатів, що вагаються, - Пенсильванія. Недарма саме там обидва кандидати провели найбільше часу під час передвиборчої кампанії. Інші штати, що вагаються - це Північна Кароліна, Джорджія, Вісконсин, Мічиган, Невада й Аризона.
* Окрім голосів виборців, важливу роль у виборчому процесі США відіграють виборщики (саме за ними останнє слово). Загалом їх 538 осіб. Кількість виборців від штату пропорційна до чисельності його населення. Фактично їхнє завдання - "затвердити" того чи іншого кандидата (він має набрати більшість, тобто 270 голосів виборщиків).
Найчастіше вони підтримують рішення, виходячи з голосування виборців свого штату, однак траплялися випадки, коли виборці йшли наперекір думці більшості виборців і підтримували іншого кандидата. В історії США було п'ять випадків, коли обирали президента, котрий програв загальнонародне голосування, однак за якого проголосували виборці. Один із них - це вибори, на яких переміг Трамп у 2016 році. За традицією голосування виборців відбувається у перший понеділок після другої середи грудня у рік виборів.
* На даний момент голосування завершено у населеному пункті Дисквілл-Нотч (Нью-Гемпшир), в якому живуть лише 6 мешканців. Їхні голоси вже порахували. Троє виборців у Дисквілл-Нотч проголосували за Гарріс, ще троє - за Трампа.