На Дніпропетровщині понад 15 тисяч людей залишилися без опалення та води [ Редагувати ]
Мирівська і Томаківська громади, що на Дніпропетровщині, готуються до найважчої зими – можливо, без світла, опалення та води. Понад 15 тисяч населення майже два місяці без централізованого водопостачання, воду – питну та технічну - тягають з пунктів видачі, а системи опалення заповнити водою ніяк. А з 1 грудня взагалі постачальник розриває договори з абонентами. У чому справа - розбирались мої колеги.
Катерині Дмитрівні - 81 рік. Пенсіонерку зустріли біля пункту видачі питної води. До Марганця вона приїхала з Енергодара. Журиться, що вік доживатиме не вдома. Та ще й тачки з водою доводиться тягати.
Катерина Денисова, переселенка з Енергодара:
Важко тягати, а вода потрібна, з Києва приїжджає онука з дитинкою, усього 7 місяців, ми теж носимо воду і покупати, і попрати, але ось такі обставини.
Томаківка майже 2 місяці без централізованого водопостачання.
У пані Ольги вся квартира заставлена відрами й баклажками. Після підриву росіянами Каховської дамби без води були тривалий час, тому запаси питної в оселі є завжди. Їх носить із двору, разом із сусідами там пробурили свердловину. Обійшлася вона у понад 20 тисяч гривень, половину вартості компенсували з сільського бюджету.
Відсутність централізованого водопостачання – єдине питання на зібранні громади. Голова запевняє: постійно направляє запити на його відновлення до "Марганецьводоканалу".
Причини кожного дня, кожного тижня вони міняються, і результат той, що ми бачимо всі, в мережі води немає.
У людей уривається терпець.
Мені 77 рік. Я перерахую свої діагнози: онкологія, стенокардія, астма. Скільки я зможу наносити води?
Обурення людей селищний голова розуміє. Від моменту підриву Каховської греблі громада без сталого водопостачання, не покращив ситуації й запуск магістрального водогону "Запоріжжя-Томаківка-Марганець". Хоча всі рахунки, запевняють у селищній раді, вони справно сплачують.
Іван Калашник, Томаківський селищний голова:
Зараз по 200 тисяч погашаємо, до кінця року осталось 2 платежі. 2,6 млн ми їм перерахували з моменту домовленостей, але вода була 2 місяці, і то нестабільно.
А вже з грудня комунальне підприємство взагалі планує розривати договори з абонентами. Олександр показує листа від постачальника води "Марганецьводоканал".
Олександр, житель Томаківки:
Вони розірвуть договір у зв'язку з тим, що немає у них на оплату електроенергії, щоб подавати воду. Держава профінансувала велике будівництво, великі дуже гроші, зрозуміла річ, оперативно вони зробили. Ми всі були раді, що вже буде вода.
Такі попередження отримують і жителі Мирівської громади. По селу Зоря прокладені труби магістрального водогону. І ними йде вода, але люди сидять і без неї, і без опалення.
Людмила, жителька села Зоря:
І скільки тут? Не знаю, фляг 50. Треба скотину нагодувати й напоїти, і самим треба помитись, ще й з опаленням біда. Ми ж не можемо ніяк закачати. От я воду привезла, але в опалення ніяк не можемо закачати.
Катерина Поротько, староста Зорянського старостинського округу:
На даний час ми з вами стоїмо практично на магістралі. Новому водогоні, який побудували за державні кошти, на який витратили 14 млрд гривень. Для того, щоб в нашому всьому районі була вода, але на даний час ми не отримали з цього водогону ні краплі води.
У "Марганецьводоканалі" заявляють про борги Томаківської та Мирівської громад. А ще у підприємстві бідкаються про скрутне фінансове становище.
Андрій Михайлик, в. о. директора КП "Марганецький водоканал":
Питання зараз йде про воду питну, яка постачається з липня, з кінця червня і по теперішній час. Який борг становить? Десь приблизно 7 мільйонів Томаківська громада, 5 мільйонів Мирівська громада. На сьогодні підприємство у великих боргах. У нас просто немає коштів.
Відновлення подачі води можливе лише після укладання нових договорів. Нині тривають узгодження умов співпраці з громадами та тарифом.
Андрій Михайлик, в. о. директора КП "Марганецький водоканал":
Зроблені розрахунки, направлені на перевірку в "Жилком" у місто Дніпро. Там пройдуть перевірку і будуть узгоджені з громадами.
От тільки місцеві жителі з новими розрахунками не згодні. Кажуть, зараз тариф 40 гривень, а хочуть встановити - 120.
Ольга, жителька села Зоря:
6-10 кубів на місяць. Якщо ми зараз платимо по 40, то я буду платить 400 гривень, якщо 126 це вже буде 1260...
Скільки часу громади - а це понад 15 тисяч населення - житимуть з нерозв'язаною проблемою – достеменно невідомо. Тому люди, попри все, готуються до зими під обстрілами, без води й тепла.