Валютні гойдалки: як це вплине на економіку України [ Редагувати ]
Результати виборів у США й, зокрема, перемога Дональда Трампа майже одразу позначилися на фінансових ринках багатьох країн. І найперше, що відбулося - змінився курс головної резервної валюти світу - долара. Той здорожчав відносно євро. Не оминуло таке й Україну. Як валютні коливання вплинуть на нас із вами? І в чому краще зберігати заощадження? Дізнавався Євген Лесной.
Курс долара в обмінниках суттєво виріс. Водночас ціна на європейську валюту впала. Про таке на початок тижня рясніли заголовки ЗМІ.
Адріан Пантюхов, економіст, експерт з економічного прогнозування:
Це одна з критичних проблем України наразі, бо наш баланс валюти, який зберігає курс долара і євро відносно стабільним на рівні 40-42-43 гривень для долара і 44-46 гривень для євро, він зберігається виключно коштом надходжень міжнародної допомоги. Бо якщо дивитися на торговий баланс, то ми імпортуємо товарів у 2 рази більше, ніж експортуємо. І в результаті виходить, що більше валюти із країни виходить, ніж надходить.
Інформація про зміни курсу саме в обмінниках спричинила обговорення фахівцями фінансової ситуації в країні. На ранок 12 листопада середній курс продажу "зеленого" зріс на 5 копійок - до сорока однієї гривні сімдесяти копійок за долар, курс євро знизився на 30 копійок до сорока чотирьох гривень шістдесяти п'яти копійок.
Адріан Пантюхов, економіст, експерт з економічного прогнозування:
Однак, якщо ці обсяги валюти будуть знижуватися, і ми будемо все також мало експортувати, це призведе до того, що курс долара і євро може зрости до рівня 43-45 для долара і 47 для євро.
Дуже важливо пояснити: причини такого коливання між двома світовими валютами геополітичні. Минулого тижня відбулися президентські вибори в США. І вибір американського народу вплинув на фінансові системи по всьому світу.
Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи, політичний експерт:
З Трампом є великі очікування на пожвавлення економічної активності в США. Економічна програма Трампа передбачає скорочення оподаткування корпорацій, урізання витрат, які зараз не потрібні на цьому етапі для економіки. І взагалі позитивне очікування. Багато інвесторів розглядають саме американський ринок як дуже привабливий.
Уже після рішучої перемоги Дональда Трампа відбулися істотні підвищення індексів на торгівельних біржах. Курс біткоїна злетів до рекордної позначки понад 87 тисяч доларів. Навіть очікування рішень Трампа вже впливає на світову фінансову систему.
Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи, політичний експерт:
Відповідно це впливає на курси долара. Скоріш за все скоро буде впливати на ціну нафти, тому що Трамп обіцяє ліквідувати всі запобіжники, які не дозволяють американським виробникам експортувати нафту та газ, і канадським в тому числі.
А як весь цей доларовий бум позначиться на нашому з вами житті? Про це ми поговорили з представниками різних галузей української економіки. Для торгівельних мереж значні валютні коливання - серйозний виклик.
Андрій Жук, голова Асоціації ритейлерів України:
В цілому курс валюти значно впливає на ритейл. Але невеличкі коливання напряму не вливають, якщо є зростання валюти на 5 відсотків й більше, то це може вплинути на ритейл.
П'ять копійок плюс до вартості долара й мінус тридцять копійок у євро. 41-44 гривні за одну валютну одиницю - це відносно незначні коливання. У разі істотніших змін торгівельні мережі мають запобіжники.
Андрій Жук, голова Асоціації ритейлерів України:
У ритейлу є контракти з дистриб'юторами. І згідно з цими контрактами, часто буває, що певний термін виробник повинен постачати за ту ціну, за яку домовились працювати.
Ще одна галузь, на яку суттєво впливає курс валют - це автомобільний ринок. Машини в Україну завозять і зі США, і з Європи. Тому тут важливі обидва показники - і долара, і євро.
Сергій Ключук, експерт з автобізнесу:
Зростання курсу долара призводить до подорожчання імпортних товарів загалом. І до автомобілів це стосується так саме, як до будь-якого іншого товару. По-друге, номінальні доходи громадян України можуть, звісно, зростати не через падіння гривні, але через інфляцію їх купівельна спроможність завжди знижується.
За невеликого наразі зростання долара - ціна на євро не може не радувати тих, хто звик до авто з Європи.
Сергій Ключук, експерт з автобізнесу:
Наразі є попит більш європейських автомобілів, тому що що там ціни в євро. Наразі євро падає до долара, і це впливає на те, що ціна в Європі стає кращою, ніж в Америці.
Мито - важлива частина, яка складає ціну автомобіля. Вартість цього митного збору прив'язана до стартової закупівлі на європейському ринку.
Сергій Ключук, експерт з автобізнесу:
Будь-яке розмитнення України відбувається виключно через гривню. Чим більше курс, тим більше людина буде платити грошей. У нас рахується розмитнення по курсу Нацбанку.
Курс валют - важливий чинник ще для однієї галузі економіки - сільського господарства. Утім, фермери до коливань звикли.
Олександр Чумак, аграрій, член Всеукраїнської аграрної ради:
Сільське господарство - це тривалий виробничий цикл, який триває цілий рік. І за цей період постійно змінюються ціни. Ціни на зерно вони можуть зростати на 20-30%, а не на пів відсотка, як євро зараз. Короткострокові, недовготривалі коливання валют в принципі особливо ніяк не відображається на сільському господарстві.
Фінансисти вважають: розмови про вплив зміни курсу долар-євро - звичайна спекуляція.
Сергій Фурса, інвестиційний банкір:
Нічого не відбувається насправді. Просто фізично нічого. Гривня на міжбанку коливається двадцять копійок туди, двадцять копійок сюди вже багато місяців. І власне перебуває під контролем Національного банку.
Попри велику війну Нацбанк зумів утримати гривню від краху. Нині наш фінансовий ринок зміцнішав.
Сергій Фурса, інвестиційний банкір:
У нас зріст долара відносно гривні не відбувається. Курс стабільний й залишається таким. У нас все відбувається на міжбанку виключно під контролем Національного банку.
Ну, а якщо когось хвилюють валютні коливання в обмінниках - завжди є старий перевірений метод.
Адріан Пантюхов, економіст Ukraine Economic Outlook, експерт з економічного прогнозування та високоризикових активів:
Вкладайте 60% у тверді валюти як долар і євро, можна наполовину, можна трохи більше, якщо у вас є певні переваги. І залишайте ще там 30-35% на гривню також, бо гривневі інструменти, як депозити або облігації, також дають ставку, яка дозволить вам зберегти й небагато примножити свій капітал. Тому найкращий варіант - це 30% євро, 30% долар, 30% гривня.
І не забувайте донатити на ЗСУ!