Дозвіл бити вглиб рф: чи вплине це на завершення війни [ Редагувати ]
Не чарівна пігулка, але однозначно посилення української обороноздатності. Західні військові експерти обговорюють дозвіл на далекобійні удари зброєю союзників. Чи зможе це рішення пришвидшити закінчення війни і яких змін чекати на полі бою - думки аналітиків збирала Світлана Чернецька.
Ще досі немає всієї інформації щодо дозволу на далекобійні удари західною зброєю. Традиційно, про такі рішення стає відомо постфактум. Офіційно про них не попереджають. Але в аналітиків не залишається сумнівів, що дозвіл справді є. Це підтверджує реакція інших західних союзників, які вітають цю новину. Найімовірніше, це відповідь Білого дому на відправку північнокорейських військ до рф. Саме тому, очікують, що спершу американські ракети великої дальності ATACMS використовуватимуть саме на Курському напрямку. Там якраз воюють солдати КНДР, і тому анонсують масштабніший контрнаступ. Насамперед це своєрідне попередження Пхеньяна та й самій москві. А ще це посилення позиції України напередодні зміни влади у Білому домі - кажуть аналітики. До речі, надання дозволу на удари глибоко в тил рф підтримують і демократи, і республіканці.
Джеймс Ніксі, директор програми "росія та Євразія" Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House (Велика Британія):
Зараз на Заході є розуміння, що Україні потрібно досягти якнайбільше - відсьогодні до середини січня, щоб отримати найкращу можливу позицію. Тому що в січні ситуація може змінитися, і Україна може стати значно більш обмеженою у своїх діях.
Іян Келлі, аналітик-міжнародник, експосол США в Грузії:
В лютому виповниться три роки від початку війни, то ж не дивно, що є вже втома від неї. І я думаю, що по обидва боки Атлантики є очікування, що нам доведеться посилювати дипломатичні зусилля в пошуках миру. А для цього потрібно забезпечити якомога сильнішу військову і тактичну позицію сторони, яку підтримуєте. Звичайно, це означає продовжувати надавати військову підтримку, готуючись до будь-якого рішення шляхом переговорів
Поки що мова йде лише про американські тактичні балістичні ракети наземного базування ATACMS. Їх дальність до 300 кілометрів. Перехоплювати їх достатньо складно через високу швидкість та високий кут польоту. Тобто це ефективна високоточна зброя. Та водночас, чимало аналітиків скептично сприйняли новину про дозвіл на її використання у рф. Мовляв, військо окупантки давно готувалося до такого розвитку подій і перемістило основні активи вглиб країни. Втім, не все так просто.
Девід Джордан, керівник курсів з підвищення кваліфікації повітряного командування та штабу Королівського коледжу Лондона:
Найкраще це продемонстрували літаки раннього попередження та управління А-50. Коли росія втратила пару, то почала тримати їх якомога далі, а це знизило їхню ефективність. Тобто насправді навіть вже сам ризик далекобійних ударів виступає фактором стримування й обмеженням можливостей противника, і це може бути так само ефективно, як і їх знищення.
Хай там як для війська окупантки ситуація таки ускладниться. Бо найпершими цілями ЗСУ будуть не лише російські позиції, але й військові бази, склади боєприпасів, аеродроми, логістичні та командні пункти. Залишається питання, чи достатньо ATACMS в України, щоби максимально використати нові можливості. Але і дані щодо постачань, і дані щодо американських запасів тримають в таємниці. Єдине, що відомо, що останнім часом ЗСУ притримували ці ракети саме для такої нагоди. Бо раніше їх активно використовували для ударів по військових цілях у Криму. У вересні російський диктатор заявив, що розглядатиме такий дозвіл як пряме залучення країн НАТО у війну з росією. Але аналітики нагадують, що такі попередження звучали з москви неодноразово: перед постачанням і танків, і винищувачів, і іншої зброї.
Іян Келлі, аналітик-міжнародник, експосол США в Грузії:
Я справді не думаю, що путін хоче війни безпосередньо зі Сполученими Штатами. Тому я не думаю, що буде якась пряма військова відповідь. Я можу уявити, що буде якась непряма відповідь у майбутньому: у вигляді кібератак, зриву наших ліній постачання.
Філіп Інграм, колишній співробітник британської військової розвідки:
Це не перші й не останні погрози, зокрема і ядерні з боку путіна, але вони випаруються, як випарувалися всі попередні. путін не може втілити в життя ці погрози, бо тоді втратить мовчазну підтримку Китаю, а також Індії, Пакистану, куди він експортує багато сирої нафти для переробки.
І Лондон, і Париж поки що мовчать щодо аналогічного дозволу на використання їхніх ракет в російському тилу. Але вже певний час відомо, що обидві країни переконували США в такій необхідності. Тому услід за ATACMS полетять і Storm Shadow, і SCALP, не сумніваються аналітики. І найімовірніше, що зону ураження цими ракетами теж розширять поза Курською областю. А це зробить вразливими близько 250 важливих військових об'єктів агресорки.