Політична криза в Південній Кореї: чому населення вимагає відставку президента [ Редагувати ]
Воєнний стан, який тривав 6 годин, загнав Південну Корею у політичну кризу. Що сталося у досить стабільній, демократичній країні? Чому її акції обвалилися на біржах за одну ніч, а населення тепер виходить на вулиці та вимагає відставки президента? Мої колеги з'ясовували.
Помилка, яка уже увійшла в сучасну політичну історію. Президент Південної Кореї оголошує воєнний стан. Причина - мирні протести в столиці країни. Однак лідер країни у своєму зверненні наголошує на зовнішніх загрозах.
Юн Сок Йоль, президент Південної Кореї:
Я оголошую воєнний стан, щоб захистити вільну Республіку Корея від загрози північнокорейських комуністичних сил, щоб викорінити мерзотні пропівнічнокорейські антидержавні сили, які грабують свободу і щастя нашого народу, і захистити конституційний порядок.
Далі події розвиваються дуже швидко. У небі над мітингувальниками з’являються бойові гелікоптери, озброєні військові фактично починають керувати країною, як заведено в час воєнного стану. Біля будівлі парламенту сутички. Однак населення такого кроку не зрозуміло. І людей вулицях стало ще більше.
Парк Гон Ву, протестувальник:
Це не має сенсу. Наскільки мені відомо, це вперше оголошений воєнний стан після акцій у місті Кванджу, та це було у 1980 році. Це справді відбувається у 21 столітті?
Опозиція теж засудила заяву президента. І майже одразу заявила: необдумане рішення суттєво зашкодить його політичній кар’єрі.
Лі Чже Мюн, лідер опозиційної партії Південної Кореї:
Криза - це лише можливість. Хоча ця країна продовжує котитися назад, незаконне введення воєнного стану не призведе до того, що вона потрапить у ще гіршу ситуацію. Ні. Це стане вирішальною можливістю розірвати замкнене коло і повернутися до нормального життя.
Протримався воєнний стан лише одну коротку ніч. О першій депутати Національної асамблеї, тобто парламенту, зібралися на засідання, щоб скасувати рішення президента. До зали через сутички із поліцією та військовими змогли потрапити лише 190 із 300, але їхніх голосів було достатньо. А вже за кілька годин президент зробив це сам: скасував воєнний стан. Так само у телезверненні. Однак його необережний крок уже сколихнув і країну, і світ.
Селеста Аррінгтон, політолог:
Я думаю, що він просто недосвідчений політик. Він ніколи раніше не обіймав політичних посад. За Конституцією, можна оголосити воєнний стан лише в екстремальних випадках надзвичайного стану в країні або, як ви знаєте, у воєнний час, у разі військової необхідності. Отже, це явно не той контекст, який відповідає цим критеріям.
Тепер Південну Корею накрила політична криза. Уже завтра Національна асамблея Південної Кореї може проголосувати за імпічмент Юн Сок Йоля. Тим часом міністр оборони країни Кім Йон Хьон узяв на себе відповідальність за те, що сталося. Нібито саме він порадив президенту запровадити воєнний стан. І тепер добровільно піде у відставку. Та як би не скінчилася ця історія, політичне майбутнє Юн Сок Йоля під великим питанням. На вулицях не лише столиці, а й інших великих міст - тисячі обурених людей, які більше не довіряють лідеру країни. Тим часом акції Південної Кореї та її валюта відновлюються після різкого обвалу.