Щит віри для воїнів: як працюють капелани на фронті [ Редагувати ]
Їхній щит - молитва, їхня місія - підтримати дух та віру українських бійців. Понад 300 капеланів зараз служать у лавах Збройних сил України. І багато хто пліч-о-пліч з бійцями працює на передовій, бо добре знає, що саме від них залежить духовний стан наших захисників. Про те, як не втратити людяність та віру на війні - далі в матеріалі.
До повномасштабного вторгнення Андрій працював викладачем в ліцеї. У перші ж дні великої війни став на захист Київщини.
Андрій Клапінський, старший солдат:
Я розумів, що, крім нас, ніхто, довелося йти захищати.
Пізніше Андрій воював на сході України. Боронив Дружківку, Ямполівку, Бахмут.
Андрій Клапінський, старший солдат:
Потім Кліщіївка біля Часового яру, після наступної ротації попав під мінометний обстріл, і отримав поранення, там зразу відірвало ступню, зараз лікуюся у військовому госпіталі.
У найскладніші моменти на фронті рятували віра та молитва - ділиться воїн.
Андрій Клапінський, старший солдат:
Стільки було ситуацій, що ми говорили: слава Богу, що ми вийшли, тільки з божою допомогою, тому що дуже небезпечно. Велика підтримка тих, хто за тебе молиться, особливо вдома це відчувалося, особливо коли ти виходиш уже з позицій на ППД, і включаєш ці смски, тик-тик-тик, і це дуже підтримує.
Віра у Боже заступництво на війні має особливе значення - кажуть капелани. І це допомагає бійцям зберегти душу і вистояти навіть у найтяжчі хвилини спротиву.
Ростислав Височан, капелан, священник греко-католицької церкви України:
Коли людина отримує добре забезпечення матеріальне, коли людина отримує добру психологічну підтримку, коли людина отримує забезпечення духовно релігійних потреб, вона отримує весь комплекс того, що потрібно, щоб ефективно виконати місію захисника, тому військові капелани дбають про дух воїна і дають можливість наповнити його життя в складних обставинах чимось світлим, чимось надприроднім.
У Збройних силах України, за даними Генерального штабу, зараз служить понад 300 військових священників, які представляють 13 різних релігійних організацій. Голова капеланства мусульман України Мурад Путилін на фронті ще з 2015-го. За цей час мав справу з сотнями воїнів, які боронять Україну. Почув чимало історій, які інакше як дивом не назвеш.
Мурад Путилін, голова Управління капеланства мусульман України:
Я одного разу з хлопцем в шпиталі познайомився, це був Херсонський напрямок, він каже: якщо я залишусь живим, то я в одному місці висаджу сад. Я кажу: "А що таке?" Він каже: просто почали міни літати посеред поля й одне дерево, я став просто за це дерево. І оце дерево врятувало йому життя. Він каже: тільки Бог, тільки Бог, тому важливо, щоб військовий капелан, не хочу сказати направляв, а допомагав військовому поставити свої стопи у напрямку до Бога.
Багато в чому саме від капеланів залежить моральний дух наших захисників. Це визнають і на державному рівні. А отже, наполягають на розвитку капеланства.
Володимир Зеленський, президент України:
Вдячний капеланам тим, хто з хлопцями на першій лінії, та не ховається від усього, через що вони там проходять, вдячний всім, хто збільшує військове капеланство, і я закликаю усі конфесії вести цю роботу, яка дуже важлива, і у єдності ми пройдемо цю війну, і дійдемо до справедливого миру.
"Бути поруч з воїнами" - гасло всіх капеланів, що служать у Збройних силах України. Їхня місія - підтримати бійця молитвою чи порадою, а іноді просто мовчки вислухати. І військові священники, і тисячі наших захисників переконані: досягнути єдності та здобути перемогу можна тільки з вірою в серці та тільки з духовною опорою.