Євросоюз готує 15-й пакет санкцій проти росії [ Редагувати ]
Розміновувати Україну активно допомагають країни Євросоюзу. Обладнанням і грішми. Витрати можуть покривати коштом російських заморожених активів у ЄС. Там, до речі, готують 15-й пакет санкцій проти рф. Нові обмеження планують затвердити до кінця цього року. Але тільки, якщо дійдуть консенсусу. Поки одностайності у питанні санкцій немає. Цього разу процес загальмувала не Угорщина. Тож хто проти й чому? Відповіді знає Ірина Іванова.
Черговий раунд антиросійських обмежень Євросоюз готує ще з літа. Після розширення чорного списку фізичних та юридичних осіб у попередньому пакеті, новий націлений на нафтові та газові танкери. Для них теж є окремий чорний список.
Туди планують внести компанії та судна, які обходять уже наявні санкції проти росії та допомагають їй живити воєнну машину. За даними "Politico", список подовшає більш ніж удвічі - до 75 одиниць. Але це лише частина пунктів, прописаних у документі, що потрапив журналістам до рук.
Один із них має на меті продовжити дію спеціального положення, що дозволяє європейським компаніям далі вести бізнес у росії і легалізує імпорт-експорт товарів, які раніше були заборонені. І саме цей пункт викликав спротив двох європейських країн. Йдеться про балтійських сусідок - Латвії і Литву.
Ще у грудні 2022-го ЄС зробив виняток до певних антиросійських санкцій. Він давав європейським компаніям можливість поступово вивести свої інвестиції з росії. Тобто ці компанії заявили про намір припинити співпрацю з агресором, але потребували часу, аби переорієнтуватися. Відтоді дія цього положення продовжувалася тричі. І продовжувати ще раз це зловживання, кажуть критики.
Мовляв, тепер західний бізнес користується цим правом як легальною лазівкою, щоб і далі працювати з агресором. Тож, коли посли ЄС зібралися, щоб узгодити цей пакет, Латвія та Литва виступили проти.
Як пише "Reuters", суперечки виникли також щодо продовження дії винятку, за яким Чехія імпортує дизпаливо зі Словаччини. Тамтешній нафтопереробник Slovnaft, що належить угорській MOL, є значним експортером дизельного пального, виготовленого з російської нафти, до Чехії. Сама Прага не проти скасувати цей виняток. На відміну від Братислави.
Тобто згоди між країнами-членами ЄС поки що немає. Цей пакет санкцій ще мають обговорювати міністри країн Євросоюзу. Засідання Ради ЄС з закордонних справ пройде рівно за тиждень - 16 грудня.
Водночас Єврокомісія повідомила, що візьме до уваги звернення Литви та Латвії, коли готуватиме наступний пакет санкцій. Його планують ухвалити на початку наступного року, коли головування в Раді ЄС перейде до Польщі.