Енергонезалежність по-українськи: як бізнес адаптується до реалій [ Редагувати ]
Енергоефективні рішення важливі для бізнесу. Здешевлення опалення, скорочення рахунків за спожиту електроенергію та зрештою автономність під час відключень світла дозволяють працювати підприємцям під час війни.
Як український бізнес переходить на альтернативні джерела енергії за прикладом ЄС - бачила Жанна Дутчак.
На цьому лісопромисловому підприємстві в Чехії упродовж року розпилюють понад сто п’ятдесят тисяч колод.
З пиломатеріалів створюють готову продукцію: від паркетної дошки до дерев’яних будиночків. Виробництво повністю автоматизоване і безвідходне.
Це наш котел, працює на залишках сировини… Тепло використовуємо для опалення та сушіння деревини.
Войтех Дорняк - власник компанії. Створив її двадцять років тому. Відтоді постійно модернізує виробництво. Зокрема, тестує різні енергозберігальні технології. Сонячними панелями вкриті практично всі дахи. Їхня загальна потужність - понад 1 МВт. Власною генерацією підприємство покриває чверть всіх потреб і заощаджує десятки тисяч євро щороку.
Войтех Дорняк, власник фірми:
Ми забезпечуємо себе теплом на сто відсотків: для обігріву приміщень і для сушіння деревини.
А ця унікальна будівля - приміщення адміністрації. Сонячні панелі тут замість покрівлі, а по периметру - підземні резервуари для дощової води. У виробництві вона потрібна для зволоження деревини, а влітку – ще і як природний кондиціонер.
Войтех Дорняк, власник фірми:
Будівля повністю енергонезалежна. У ній поєднана екологічність із найсучаснішими технологіями. Цього року ми придбали електромобілі, зарядні станції до них підключені до сонячних панелей. У комплексі це неабияк зменшує загальні витрати компанії.
Схоже деревообробне підприємство є і в Івано-Франківську. Компанія переробляє бук і дуб-кругляк, виготовляє щити для меблів. Понад вісімдесят відсотків своєї продукції експортує в ЄС.
Це є власне наша продукція, вона готова зараз на експорт. Це є клейні букові щити, то видно, що вони із різних ламелей.
Підприємство на ринку понад двадцять років. З початком повномасштабної війни згорнули виробництво. Та за 2 роки запрацювали знову. Щоправда, деякі цехи – досі закриті, бо бракує робітників. І це не єдина проблема.
Роман Михайлюк, директор деревообробного підприємства:
Наше підприємство є дуже енергозатратне, тому що ми використовуємо сушки, і витяжки, і станки , які є енергозатратні. Електрична енергія - основна із затрат в собівартості, і складає великий відсоток. Я думаю тридцять-сорок відсотків точно.
У місяць – це пів мільйона гривень. Аби зменшити енерговитрати, компанія взяла участь в державній програмі пільгового кредитування "Додай енергії твоєму бізнесу". За ці гроші влітку встановили дахову сонячну електростанцію на 330 кіловатів.
Роман Михайлюк, директор деревообробного підприємства:
Що це нам дало? Після введення в експлуатацію сонячної електростанції нам дало економію в наступному місяці 44 відсотка електричної енергії. У загальному за чотири місяці ми компенсували електричної енергії 25 відсотків. Це в цифрах десь понад 750 тисяч гривень.
Також підприємство скористалося ще і програмою "Доступні кредити 5-7-9%". І підрахували: сонячна електростанція повністю окупиться за три з половиною роки. Фонд розвитку підприємництва започаткував пільгову позику для енергоефективності бізнесу у грудні 22-го. Фінансує все уряд Німеччини.
Анна Христинченко, проєктна менеджерка Фонду розвитку підприємництва:
В умовах війни ця програма перетворилася взагалі в підтримку енергетичної стійкості малого бізнесу. Учасниками програми може бути будь-який підприємець, який планує реалізувати енергоефективні інвестиції у свій бізнес та придбати альтернативні джерела живлення.
Максимальна сума кредиту - до 500 тис. євро на п’ять років. Головна особливість програми - її можна поєднувати з іншими: і державними, і міжнародними.
Анна Христинченко, проєктна менеджерка Фонду розвитку підприємництва:
Банки кредитують і найбільш ризиковані території, і це дуже важливо. Тому що підтримують і Запорізьку область, і Харківську, Чернігівську, Сумську. Там, де зараз велика кількість обстрілів. Але підприємці й там проводять свою господарську діяльність, встановлюють сонячні панелі, генератори.
Програмою вже скористалися понад сто підприємств. Видано більше як триста мільйонів пільгових кредитів на посилення енергонезалежності українського бізнесу.