Без води понад 3 місяці: що пропонують у Томаківській громаді [ Редагувати ]
Немає води. На Дніпропетровщині в Томаківській громаді влада готова ввести надзвичайний стан. Усе через відсутність централізованого водопостачання понад 3 місяці. З похолоданням ситуація стала критичною. Зараз понад 15 тисяч населення воду носять з пунктів видачі та користуються привізною. У громаді знають, як вирішити питання, і представили свій варіант профільним структурам та благодійникам, бо для реалізації потрібні кошти. Репортаж Олени Мендалюк далі.
Черга біля пункту видачі води в Томаківці не зникає ніколи, кажуть місцеві. Кожен свій день вони розпочинають з того, що йдуть по питну воду, адже третій місяць живуть без централізованого водопостачання.
Людмила – жителька Томаківки:
Дуже втомилися і дуже хочемо воду, зараз похолодає, і що ми будемо робити. Відключать ось ті краники й буде тільки осмос. Зараз, як похолодає, воно там перемерзає.
Оксана – жителька Томаківки:
Звісно, важко, хотілося б більше цивілізації з водою.
Відрами чи баклажками воду носять і в місцевому навчальному закладі. Тут відвідують уроки більше як 400 учнів, і для гігієнічних потреб щодня витрачають до 5 кубів води.
Але цей процес під загрозою зриву. Чому? Тому що ніяка каналізаційна система не витримує такого тиску. Лише завдяки цим мужнім технічним працівникам, які відносять воду з першого поверху на третій, на першому навчається один ліцей, на третьому - ми, але це не забезпечує усіх потреб. Порушені усі санітарні норми, діти не можуть помити нормально руки. І це все лягає на плечі вчителів.
У кожному класі стоять місткості з питною водою, але для повноцінного навчального процесу необхідне безперервне водопостачання. І сподівань на його відновлення дедалі менше. Тому у дворі закладу вже пробурили свердловину завглибшки 80 метрів. Перевірили - вода є. Справа за малим – під’єднати очисну систему.
Тетяна Шевченко – директорка Томаківського ліцею:
Буде вода постачатися в приміщення сховища… Будуть громадяни брати звідти воду.
Свердловини й підвізна технічна вода поки що єдиний спосіб забезпечити нею Томаківську громаду, говорять у селищній раді. Компромісу з компанією "Марганецьводоканал" досягти не вдається.
Іван Калашник – Томаківський селищний голова:
8,2 мільйона гривень безповоротної фінансової підтримки ми надали водоканалу… Для того, щоб працювала система водопостачання, щоб забезпечили Томаківську громаду водою.
Тож поки що громаді допомагають і благодійні організації.
Анастасія Карпеєва – представниця благодійного фонду:
Ми фокусуємося на свердловинах, щоб зробити більше свердловин у громаді. Це повинно бути у кожному селі. Це багато.
Та це короткострокова перспектива, як бути в майбутньому, обговорювали й благодійні організації та профільні структури. Один з варіантів - під'єднати громаду до магістрального водогону.
Олександр Коломійцев – керівник служби з відновлення і розвитку інфраструктури в Дніпропетровській області:
Ми передбачили це в проєкті… Це буде зменшення вартості води… Цілком це можливо реалізувати навіть в короткі терміни.
Будівництво насосної станції та прокладання додаткових семи кілометрів трубопроводу можливо не раніше ніж за пів року. За таких умов Томаківська та Мирівська громади зможуть отримати так звану водну автономію. Джерела фінансування залежать від вартості проєкту. Поки що жодних розрахунків немає. Люди ж сподіваються: рішення ухвалять якнайшвидше. Бо вже стомилися від бездіяльності водопостачальника.
Галина – жителька Томаківки:
Коли почали вони подавати нам воду у липні, то вода була з перебоями… Туди доверху вода не качалася, води зовсім не було.
Більше як 15 тисяч населення обох громад без води третій місяць. Людям вже уривається терпець. Кажуть, готові йти й до президента, навіть записалися на зустріч у січні.
Проплачуємо, мала бути хоча б технічна вода у крані, а її немає. Це літом якось, а що буде зимою, в яких умовах будемо набирати воду.