Євросоюз завдав удару по тіньовому флоту росії [ Редагувати ]
Євросоюз завдав удару по тіньовому флоту росії. Рада ЄС схвалила пʼятнадцятий пакет санкцій, який розширив чорний список компаній і танкерів, що допомагають росії продавати нафту і поповнювати воєнний бюджет. Також у переліку є китайські компанії, військовики з КНДР та одна колись популярна на пострадянському просторі співачка. Ірина Іванова розкаже більше.
Плюс 84 пункти у чорному списку. Євросоюз у черговому пакеті антиросійських обмежень розширив санкції проти компаній та фізичних осіб, які допомагають кремлівському режиму вести війну проти України. Під удар потрапили причетні до транспортування російської нафти. Це компанії та танкери, що перевозять цю сировину в обхід цінових обмежень. У новому списку 52 судна. Вони перевозять не тільки нафту, а й зброю та крадене українське зерно. Усім їм заборонено користуватися європейськими портами та отримувати послуги, повʼязані з морським транспортом.
Байба Браже, міністр закордонних справ Латвії:
Якщо озирнутися на початок року, то в нас не було жодного танкера тіньового флоту в санаційному списку. Тепер їх уже 118, якщо я правильно підрахувала. Це хороший крок, який вдалося здійснити у співпраці зі США, Великою Британією та іншими учасниками. Нафта і газ досі залишаються основним російським джерелом фінансування війни в Україні.
У чорному списку побільшало компаній, які працюють на російську оборонку. Є серед них і китайські, що постачають у росію компоненти для виготовлення безпілотників та іншої зброї. Під санкціями опинилась і авіакомпанія "Ютейр", яка доставляла російських військовиків на тимчасово окуповану українську територію. У чорний список додали також російську військову частину, відповідальну за удар по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві влітку цьогоріч.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Вперше у список антиросійських санкцій потрапили два представники Північної Кореї. Один міністр оборони Но Гван Чхоль. Він безпосередньо залучений до військової співпраці між КНДР та росією. Інший - заступник начальника генштабу армії Північної Кореї Кім Йон Бок. У поясненні сказано, що він відповідає за контроль над розгортанням військ КНДР у росії. Це генерал, який має три зірки й зʼявляється на публічних заходах разом з лідером Кім Чен Ином.
У цій компанії опинилась російська співачка Лариса Доліна. Її прізвище додалии в чорний список за роботу на розважальних заходах на замовлення російського уряду і виступи в окупованому Донбасі. Також є у списку причетні до викрадення та депортацію українських дітей в росію. На 15 пакетах обмежень зупинятися не варто - каже новий очільник міністерства закордонних справ Литви.
Кястутіс Будріс, міністр закордонних справ Литви:
Ми повинні тиснути далі. У нас ще понад 600 європейських компаній працюють в росії. Ми повинні зупинити це, тому що це напряму підтримує економіку росії. Друге, ми повинні запровадити санкції щодо скрапленого газу, тому що ми досі закуповуємо його в Європу, цьогоріч приблизно на 5 мільярдів. І ще ми повинні підвищити тарифи на російські та білоруські товари.
Не зупинятися закликає і міністр закордонних справ України. Андрій Сибіга виступив на засіданні Ради з закордонних справ по відеозв'язку. Він пропонує посилити санкції проти металургійної галузі росії, енергетичної та інших важливих сфер. Євросоюз також готує окремий пакет санкцій проти гібридних атак та дезінформації, яку росія поширює по всьому світу, щоб підірвати демократичні цінності. Не обійшлося на зустріч міністрів без обговорення гарантій безпеки для України на період після встановлення миру. Проте поки що без конкретики.
Маргус Цахна, міністр закордонних справ Естонії:
Звісно, нам потрібно обговорити, якими будуть гарантії безпеки після настання миру. Європа повинна долучитись. Але річ у тім, що путін не змінив своєї мети, і треба підтримувати Україну, бо війна триває. По-друге, мир має бути справедливим і довготривалим. Хоча я маю дуже чітку позицію щодо гарантій безпеки, що найефективнішою гарантією безпеки є членство України в НАТО. Але в будь-якому випадку ми повинні бути готові брати участь у збереженні миру.
Українські питання на високому рівні підійматимуть у Брюсселі ще двічі цього тижня. На зустріч з лідерами ЄС та генсеком НАТО прибуде президент Володимир Зеленський, а в четвер пройде саміт Євроради, у фокусі якого теж буде російська війна в Україні.