Ситуація в Чорному морі погіршується через розлив мазуту з танкерів рф [ Редагувати ]
Екологічна катастрофа в росії. Мазут із двох танкерів уже дістався курортів Краснодарського краю. Нагадаю, судна затонули у Керченському проливі 15 грудня. Про масштаб забруднення, як заведено робити в росії, людям не кажуть. Місцеве телебачення лиш переконує: до курортного сезону усе приберуть. Та чи буде безпечним таке море і для фауни, і для людей - з’ясовувала наша редакція.
Танкери перевозили 9 тонн нафти. За найгіршими оцінками, у воді опинилося близько 7-8 тонн, адже якась частина все-таки залишилася на суднах. За оптимістичними прогнозами декого з екологів після аналізу супутникових знімків - у воді лише 3 тонни. Якщо рахувати хоча б приблизно, одна тонна розтікається плямою розміром 12 кілометрів квадратних. Тобто мазут може охопити площу від 40 до 100 тисяч кілометрів. Місцеві ЗМІ активно переконують: хоча масштаб катастрофи й невідомий, однак вона точно під контролем.
Поки спецслужби офіційно не називають терміни, коли вдасться повністю очистити берег, також нема інформації, скільки точно мазуту вилилося в море, однак влада регіону запевняє: до літнього, курортного сезону мазуту на пляжах не буде.
Однак не можна просто зібрати мазут лопатами. У 2007-му росіяни розлили півтори тонни нафти біля півострова Тузла. Тоді танкер "Волгонєфть139" розламало навпіл великими хвилями. Наслідки помітні досі.
Наталія Гозак, директорка "Грінпіс Україна":
Європейська екологічна програма ООН, яка показала наявність все ще дуже високих концентрацій забруднюючих речовин. 30-50 разів перевищували концентрації, і ще не було повністю ліквідовано наслідки. Тобто, хоча було зібране це забруднення з узбережжя, воно не було повністю ліквідовано. Ось такий вплив був більше 15-17 років тому.
Поки що прогнози міжнародних організацій не надто оптимістичні. Адже багато залежить від погоди, масштабу забруднення і зрештою, скільки сил росія витрачатиме на ліквідацію катастрофи. Через шторм локалізувати наслідки дуже складно. І цей інцидент може стати великим екологічним лихом. Бо на берег виносить лише частину нафтопродукту. Однак місцева влада сповнена віри в краще.
Веніамін Кондратьєв, губернатор Краснодарського краю:
Сто відсотків упораємося. Я навіть нітрохи не сумніваюся. Погода, звісно, не шепче, але шторм колись закінчиться, розумієте?
Та чим довше збирають мазут, тим гірше для довкілля. Не менш важливе питання, куди його потім вивозять?
росіяни пригадують: кілька місяців тому тут же, у Краснодарському краю, так само ліквідовували витік нафтопродуктів. Напакували мішки й зоставили їх на пляжі.
Те, що нібито вивезли, ось воно все лежить, ось воно все змивається, у морі плавають пакети.
Техніки й працівників МНС бракує, пишуть місцеві пабліки. Сотні росіян виходять прибирати мазут разом зі спецслужбами. А дехто намагається врятувати птахів, які чи не найбільше страждають через витік нафтопродуктів. Їх відпоюють ліками та відмивають засобами для посуду. Чи виживуть - невідомо. Спершу рф затопила їх нафтою, а тепер рятує.