Лазерна зброя "Тризуб": як вона допоможе на фронті [ Редагувати ]
"Конфлікт сягнув такого технологічного рівня, що тепер ми можемо говорити і щодо протистояння технологій, і щодо протистояння збройних сил". Це цитата головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Та якщо росія робить ставку на людський ресурс, а цього року держава-агресорка збільшила чисельність військ в Україні на 100 тисяч, то Київ - за розвиток технологій. Ось лише один із доказів: нині ЗСУ випробовує лазерну зброю. Вона має назву "Тризуб", заявляють у командуванні Сил безпілотних систем. Та поки що деталей не розкривають. Для чого нам лазер? І як допоможе український "Тризуб" на фронті? Усе, що відомо натепер, розкаже Михайло Манилюк.
У небі над Україною ледь не щодня з'являються десятки ворожих дронів. Щоби їх збивати, нам треба більше систем та засобів ППО. Приміром, ось така сучасна техніка, яка потужним променем здатна розірвати навпіл ворожий безпілотник чи, навіть, літак. І, схоже, така зброя в української армії вже є. Бойовий лазерний "Тризуб" зараз на тестуванні. Про це днями заявив командувач Сил безпілотних систем ЗСУ Вадим Сухаревський.
Ми можемо констатувати, що сьогодні Україна, якщо я не помиляюся, п'ята держава, яка може сказати, що в неї є лазер. На сьогодні ми вже на висоті понад 2 км можемо збивати ним літаки.
Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації:
Це українська розробка і в Україні є велика кількість компаній, які пропонують доволі потужне рішення.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Якщо проаналізувати заявлені параметри "Тризуба", то він не поступається американському лазеру ЛооЗ та британському DragonFire, пишуть аналітики видання "Дефенс-Експрес". Зокрема, в українського лазера майже ідентична дальність дії та потужність. Наявність такої зброї може свідчити про суттєвий технологічний прогрес, який ЗСУ використають на полі бою.
Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації:
Спочатку буде використовуватись в тилу, а потім буде безпосередньо залучатися до лінії бойового зіткнення, коли ми зможемо працювати, як працюють більшість літаків тактичної авіації. Лазер повинен в режимі реального часу відстежувати цілі, одразу наводитись для того, щоб запустити туди цей пучок енергії.
У Силах безпілотних систем зазначили: "Тризуб" нині на шляху до масштабування та посилення лазера. Військові експерти наголошують: це буде справжній прорив у сфері оборонних індустрій і потужний захист проти повітряних загроз.
Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації:
Зараз ці засоби будуть спочатку працювати для перехоплення тих самих дронів, а, можливо, надалі можна буде казати про застосування проти ракет. Так само можемо про використання проти КАБів, але на це потрібен час.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
За допомогою лазерів збираються збивати навіть гіперзвукові ракети. Тобто потужно розвивається математика, алгоритми перехоплення. Майже вся Європа займається розробкою лазерної зброї. І виклики, які стоять, або цілі, які ставлять європейці, це боротьба в першу чергу з БПЛА. Вони розуміють, вже розуміють, що весільні дрони можуть там заподіяти великої шкоди.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Знищити безпілотник лазером дешевше, ніж боєприпасом. Приміром, ізраїльська армія цієї осені замовила першу партію лазерних систем "Iron Beam" - "Залізний промінь". Ця зенітка має вдвічі більшу дальність і потужність лазера, аніж британська установка.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Ізраїльтяни взагалі розробляють лазер як додаток до "Залізного купола", вони хочуть імплентувати його в цю систему. Інвестиції в ці розробки дуже великі, дуже потужні. Потім весь цей постріл дуже дешевий, а от саме вкладення дуже велике.
У США, ще два роки тому, одна з корпорацій передала Пентагону лазер потужністю в триста кіловатів!
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Вони там об'єднані проєкти, тобто вони там дуже активно в цьому напрямку працюють і зараз вже американці виходять на потужність, там в них окремий напрямок Пентагону на потужність 300-500 кіловат. І це треба виділити цю енергію миттєво. Так-от не випадково вони все це ставлять на якісь кораблі або якісь потужні платформи, які дозволяють мати свою велику генерацію електроенергії. Навіть на страйкери стоїть електростанція, яка дозволяє тобі імпульсом виділити тобі оці 50 кіловатів.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Лазерна зброя здатна вражати цілі "зі швидкістю світла" і неймовірною точністю. Вона швидша, ніж міжконтинентальні балістичні ракети. Таку техніку можна застосовувати проти дронів, яких по Україні запускають дуже багато, проти літаків на невеликих висотах. То ж будемо сподіватися, що український "Тризуб" успішно подолає випробування і у руках наших воїнів стане надійним захисником українського неба.