Без права на помилку: як тренують снайперів [ Редагувати ]
Без права на помилку, бо точність їхнього пострілу - то збережені життя побратимів. Марксмени - бійці, що входять до складу піхотних підрозділів і ведуть вогонь для підтримки українських військових здалеку. Про їхні тренування влучності - наш наступний сюжет, підготовлений за матеріалами Сухопутних військ.
Повна концентрація, точний приціл, блискавичні рішення. На цьому полігоні триває підготовка марксменів. Простіше кажучи - піхотних снайперів.
Позивний "Квебек", військовослужбовець ЗСУ:
Марксмен - це ще не снайпер повноцінний, але вже більш продвинутий снайпер, який, грубо говоря, йде з піхотою. Але його головна задача - зняти, ліквідувати якесь кулеметне гніздо, гранатометника.
Військовослужбовець з позивним "Квебек" навчається стріляти з американської гвинтівки М16. Каже, ця зброя має низку переваг перед радянським автоматом Калашникова, проте й вимагає більше уваги та ретельнішого догляду.
Позивний "Квебек", військовослужбовець ЗСУ:
М16 - вона дуже точна. Чим вона краща за Калашникова - це кучність.
У роботі марксмена важливий кожен рух, розповідає інструктор.
Позивний "Тринадцятий", інструктор, військовослужбовець ЗСУ:
Наше завдання - пояснити людям, як працювати зі зброєю, як працювати зі спуском, як дихати, слідкувати за собою. Ми їм підказуємо, щоб вони дивились один за одним. Чому, тому що чужі помилки ми бачимо краще ніж свої, правда.
Деякі курсанти сумніваються у кожному русі, інші навпаки, занадто самовпевнені. І те, й інше може зашкодити на полі бою.
Позивний "Тринадцятий", інструктор, військовослужбовець ЗСУ:
У стрільбі ви повинні на своєму мозку на листочку написати послідовність виконання до такої степені, щоб ви завжди працювали, щоб ви працювали завжди однаково. Нічого не видумуєш, нічого не придумуєш взагалі. Спочатку працюємо зі стабільних положень, потім додаємо стрільбу з коліна, стрільбу стоячи.
Ганна Мельник, офіцер управління комунікацій Сухопутних військ ЗСУ:
Зараз ми будемо пробувати стріляти з гвинтівки М16. Досвіду стрільби я не маю, тому зараз мені все покажуть, розкажуть, і розкажу свої враження.
Ми завжди працюємо особисто з кожним, слідкуємо за людиною. У нас тут запобіжник ось тут, сейв, одиночний автомат на себе. Займіть положення для стрільби. Ви маєте подивитись у приціл так, щоб ви не бачили чорних полумісяців. Щоб на всю лінзу була чітка картинка. Ви маєте п'ятки положить, прижати до землі, щоб вам їх не відстрелили і розслабиться. Ваше тіло має бути як зброя, якщо ви переміщуєтеся, ви маєте зміщати ваше тіло. Якщо ви заламаєте кут, віддача вже буде інша, і стрільба буде інша.
- "Контрстрайк" не грала, я стріляла лише з автомата АК, ну, не лише з автомата, але порівняно. Оптика це зовсім інше, зовсім інший приціл. Тут треба побачити, треба навестися, ти не одразу бачиш приціл, тобі треба зробити так, щоб не бачити цей кружечок. І треба це все правильно зловити, потім прийняти правильно положення для стрільби, знайти мішень, це все трошки складно. Коли ти буквально на міліметр зміщуєшся вправо або вліво, або вверх-вниз, ти зразу губиш приціл, у тебе все темно. І тобі знову треба шукати момент, щоб побачити ціль. - Робіть все те, що я вам казав. - У мене вже шолом впав на очі. - Палець на спусковий, зробили вдох, полувидох і постріл. - Є, зацепили шию. - Тяжко? - Так, важко. Як ви оціните мою стрільбу? - Нічого. Просто шо у вас навиків у стрільбі, ви стріляли, але навиків стрільби трошечки не хватає для цієї зброї.
- За який період можна підготувати бійця до бойової стрільби? - Дивіться, ми на початку війни, у нас курс був 10 днів, потім 20, і, скажем, після кожної групи ми робимо аналіз і розуміємо, чого нам не хватає. На той час, що нам місяця буде достатньо, щоб підготувати стрілка стріляти на таких відстанях.
Ганна Мельник, офіцер управління комунікацій Сухопутних військ ЗСУ:
Сьогодні я вперше спробувала стріляти з американської гвинтівки М16. Що я можу сказати, це набагато складніше ніж робота з автоматом або пістолетом, робота з оптикою це дуже складно, для цього потрібен досвід. Інструктори навчають дуже круто, розповідають та роз'яснюють так, що можна зрозуміти все з нуля. Тож якщо ти теж хочеш стати крутим стрілком, приєднуйся до Сухопутних військ, тебе тут навчать, приймуть. На зв'язку.
Вже незабаром ці курсанти вирушать на фронт, щоби забезпечувати вогневу підтримку нашим піхотинцям.