Кінець транзиту газу з росії: що це змінить для України та сусідніх країн [ Редагувати ]
До семи мільярдів доларів збитків на рік, знекровлені окуповані території та марні намагання проросійських сил нав'язати Європі волю кремля - такі перші наслідки припинення транзиту російського газу територією України.
Про те, що не продовжуватимуть контракт, у Києві заявляли вже давно. З огляду на збройну агресію власних переконливих аргументів кремль не мав. Тож почав діяти через своїх посіпак. Обговорити газове питання у москву їздив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо - відомий симпатик кремля. І навіть погрожував Києву припинити імпорт електроенергії. На погрози Україна не пристала. І ось уже добу російський газ не тече українськими трубами. Докладніше розповість Анна Басова.
Вентилі на кордоні з росією на вході та зі Словаччиною на виході Україна перекрила 1-го січня о сьомій ранку. Новий рік став офіційним завершенням цілої епохи, пише агентство "Ройтерс". Яку називали домінуванням москви на енергетичному ринку Європи - спочатку від імені радянського союзу, а потім російської федерації. Територією України російське блакитне паливо текло до Європи протягом півстоліття.
Володимир Зеленський, Президент України:
Коли путіну подарували владу в росії понад 25 років тому, щорічне прокачування газу через територію України в Європу становило більш як 130 мільярдів кубів. Сьогодні транзит російського газу - 0. Це одна з найбільших поразок москви. Перетворення енергоносіїв на зброю та цинічний енергетичний шантаж партнерів - це те, що позбавило росію найбільш привабливого для неї та географічно найдоступнішого ринку.
Відбулося все на законних підставах. Адже під кінець 2024-го сплив термін 5-річного контракту на транзит російського газу українськими ГТС. Який тривав безперервно без огляду на повномасштабну війну. Продовжувати співпрацю з агресором Київ не схотів. І пролонгувати домовленості не став. Більшість європейців цього навіть не помітили. Адже після лютого 22-го року ЄС активно диверсифікував джерела поставок газу. Енергоносіями агресора послуговувалися тільки Словаччина та Угорщина. Остання продовжить імпорт, але через "Турецький потік", прокладений дном Чорного моря. Натомість у словацького прем'єра почалася політична істерика.
Роберт Фіцо, прем'єр-міністр Словаччини:
Егоїстичні національні інтереси та безглузді геополітичні амбіції починають переважати в ЄС, тоді як потреби меншості більше не варті уваги. Припинення транзиту газу через Україну матиме різко негативні наслідки для цілого Євросоюзу. І аж ніяк не для російської федерації.
Втім, цифри свідчать протилежне. Без транзитних платежів Україна втратить близько 800 мільйонів доларів на рік. Однак росія при цьому не дорахується щонайменше 5 мільярдів, підрахували аналітики. Якщо ж порівнювати довоєнні цифри, суми в рази більші. Зокрема, до повномасштабного вторгнення частка російського газу в європейському обсязі імпорту становила більш як 40%. А вже під завісу 2023-го - менше 10. Його місце вже давно займають постачальники з Норвегії, США та Катару. Як наслідок, російський монополіст "Газпром" завершив рік із чистими втратами у 6 мільярдів доларів - уперше за чверть століття. Ба більше: компанія стала найзбитковішою в країні. Українці ж, каже міністр енергетики Герман Галущенко, припинення транзиту на собі не відчують.
Герман Галущенко, міністр енергетики України:
Громадяни абсолютно не відчують цієї події, тому що газ відповідно і тепло ми будемо забезпечувати в домівки кожного українця. Тобто всі необхідні роботи щодо підготовки системи були здійснені оператором газотранспортної системи України. Тому ми абсолютно спокійно готові до функціонування нашої газової системи - без транзиту російського газу.