Україна вистояла: які головні досягнення на фронті [ Редагувати ]
Кількість загиблих в армії країни-агресорки налічує 420 тисяч людей. Такі дані американського Інституту вивчення війни. Аналітики визнають: минулий рік був надскладним і для ЗСУ. Утім, у своїх висновках акцентують на успіхах української армії. Тож, які головні досягнення українців на фронті? Наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька підбила підсумки року разом із західними військовими експертами.
Найголовнішим досягненням українців минулого року експерти назвали те, що країна вистояла. ЗСУ й далі боронять території, попри усі проблеми 2023-го. А їх було чимало. Починаючи з відсутності боєприпасів, запчастин та техніки через затримки з голосуванням щодо продовження військової допомоги в американському конгресі. В очікуванні на західну допомогу, Київ не сидів зі складеними руками. 30% усього застосованого на полі бою - виготовлене в Україні. До кінця року частка боєприпасів вітчизняного виробництва зросла до 41%. А ще Україна продукує більше самохідних артсистем, ніж будь-яка інша західна країна. Ну й особлива гордість - понад мільйон виготовлених безпілотників за рік. Києву справді є чим пишатися, погоджуються західні військові аналітики.
Шон Белл, військовий аналітик, віцемаршал авіації у відставці:
Коли я був частиною військової машини, то часто бачив, що нам потрібна якась технологія. Але минало не менш як 10 років, перш ніж вона з’являлася в експлуатації. І часто технології не встигали за подіями на полі бою. Але торік ми бачили чимало нових дронів. Бо ж виготовляєш один безпілотник, який випускає гранати на ворогів, а противник створює механізм для його глушіння. Тому українці швидко розробляють новий спосіб наведення на ціль, за допомогою оптичного відеостеження чи завдяки картографуванню місцевості, яке не залежить від сигналів GPS. І це постійне вдосконалення для переваги над суперником.
Іще один безсумнівний успіх українського війська - операція в Курській області, кажуть західні аналітики. Завдяки цьому маневру ЗСУ запобігли ворожому наступу на Харків та Суми. А ще змусили російське командування терміново змінювати плани. Крім того, на Курщині українцям вдалося поповнити обмінний фонд. І так відновилися обміни полоненими.
Марк Галеотті, британський історик, експерт з питань російської безпеки:
Тут все чітко: деякі оглядачі кажуть, що в Курській операції задіяно близько 50 тисяч російських вояків. А тепер лише подумайте, що кожен цей солдат, особливо, якщо це не строковик, пішов би в атаку на українській території. Тобто вплив на перебіг війни очевидний. А на майбутнє ще багато залежить від того, чи утримуватиме Україна частинку Курщини тоді, коли обговорюватимуть закріплення лінії фронту.
Саме з Курської області почалося застосування західних ракет більшої дальності. Яке згодом, з дозволу партнерів, розширили на всю територію рф. І це точно в переліку переваг України, хоча й не змінило хід війни, бо й ракет надто мало, і агресорка встигла підготуватися до такого сценарію.
Девід Джордан, керівник курсів з підвищення кваліфікації повітряного командування та штабу Королівського коледжу Лондона:
Що далі від фронту утримуються активи, то менша їхня ефективність. І якщо поглянути на зменшення можливостей ворога або зниження їхньої результативності, то це так само важливо, як і пряме знищення цих активів. І я думаю, що перевага далекобійних ударів - сам факт такої можливості. Бо це стримування і змушує росіян замислитися про ризики.
Відзначають аналітики і якісну роботу української системи ППО, успішні удари по нафтопромисловому комплексу, а також успіхи в Чорному морі. Бо агресорці не вдалося зірвати судноплавний коридор з Одеси на імпорт та експорт. Особлива увага наприкінці 2023-го - до пошуків справедливого миру. Військові експерти згадують перший Глобальний саміт миру. Він показав, що Київ працює в цьому напрямку. І чітко розуміє, яких гарантій хоче.
Джеймі Шей, заступник помічника Генерального секретаря НАТО 2010-2018 рр.:
Будь-яке мирне врегулювання має супроводжуватися дуже, дуже детальними планами реалізації щодо демілітаризованих зон, виведенням сил, розмінування, поверненням військовополонених, міжнародним наглядом, запровадженням санкцій у разі порушення. Усі угоди також потребують програми навчання та оснащення армії слабшої держави, щоб створити такий військовий паритет, який зрештою є гарантією суверенітету та незалежності.
Шон Белл, військовий аналітик, віцемаршал авіації у відставці:
За минулий рік ми бачили, що Україна використала всі можливі ідеї, як не зав'язнути в цій битві на виснаження. А Заходу так і не вдалося забезпечити додаткову зброю, інноваційну зброю, яка могла б переламати ситуацію на полі бою. Таке враження, ніби Захід робить достатньо для того, аби Україна вижила. Але недостатньо, щоби перемогла.
Західні експерти сходяться на тому, що попри просування росіян, ситуація на полі бою схожа на патову. Коли жодна зі сторін не здатна на безумовну перевагу.