Політична криза в Грузії: влада депортувала іноземців за участь у протестах [ Редагувати ]
Політична криза в Грузії набирає обертів. Днями туди мала прибути з офіційним візитом очільниця Парламентської асамблеї ОБСЄ Пія Каума. Та під шквалом критики від грузинської опозиції свою поїздку чиновниця відклала.
Через фальсифікації виборів і тимчасову відмову від євроінтеграції, у країні вирують масові протести із затриманнями та навіть депортацією. Бо за свободу грузинів борються й іноземці. Чи є вихід з цієї політичної кризи, розбиралася Анна Басова.
Грузинське застілля - як символ гостинності та єдності, а тепер ще й стійкості та опору. Так грузини виказують незгоду з провладною партією, що сповідує відверто проросійський курс. І в новорічну ніч акцію непокори не припинили. Спільний стіл із ласощами та напоями символізує єдність людей у боротьбі за свої права, зокрема, бути частиною Європи.
На чолі протестного руху - президент Саломе Зурабішвілі. Опозиція досі вважає її чинним главою держави. І саме вона представлятиме Грузію на прийдешній інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа. Дням Зурабішвілі розкритикувала очільницю Парламентської асамблеї ОБСЄ Пію Каума, яка збиралася до Грузії 8-го січня.
Це обурює людей, які 40 ночей поспіль стояли на вулицях Тбілісі, протестуючи проти сфальсифікованих виборів і розвороту до росії. Такий невчасний візит не врегулює кризу, це зроблять лише нові вибори!
І це спрацювало. Напередодні Пія Каума написала на власній сторінці у Твіттері: плани змінилися. І Грузії серед них немає.
Після обговорень і ретельного аналізу я вирішила відкласти свій візит до Грузії, допоки участь Парламентської асамблеї ОБСЄ не буде справді ефективною. Ми, як і раніше, готові вислухати всі голоси та допомогти виконати рекомендації щодо проведення виборів.
Чергова масова акція громадянської непокори запланована через тиждень. Всезагальний попереджувальний страйк грузини проведуть 15-го січня, повідомляють місцеві медіа. О 15 годині всі роботодавці та держслужбовці на три години припинять роботу. Кажуть, мета акції - показати, що чекає на Грузію, якщо та опиниться в ізоляції. А це стагнація економіки, обмежений простір для бізнесу, бідність і безробіття.
До такого країну штовхає провладна партія "Грузинська мрія" на чолі з прем'єром Іраклієм Кобахідзе. На жовтневих парламентських виборах політсила заявила про перемогу та право на формування уряду. Це й спровокувало масові протести: грузини вважають результати сфальшованими. Ще більше народ збурили заяви про відмову від євроінтеграції принаймні до 2028 року. Відтоді в країні не вщухають масові протести. Мітингарів постійно затримує поліція. А тих, хто не має грузинського паспорта, депортують з країни. Наразі відомо про щонайменше 20 іноземців, на яких чекає видворення.
Наприкінці грудня присягу склав так званий новий президент Грузії Міхеїл Кавелашвілі. Його попередниця Саломе Зурабішвілі заявила: парламент не є легітимним. Тож і вона не піде зі своєї посади.