Син Трампа у Гренландії: як реагує Данія та ЄС [ Редагувати ]
Суверенітет не продається. Європейський Союз закликає Дональда Трампа поважати кордони інших держав. Зокрема, Королівства Данія. Нагадаю, саме в нього обраний американський президент Трамп хоче купити Гренландію. Днями цей острів відвідав його молодший син. З приватним візитом. Як гренландці зустріли американського гостя? І як відреагували у Данському Королівстві? Тетяна Логунова розкаже.
Вітання з прихильниками в місцевому аеропорту. У столиці Гренландії, місті Нуук, особливий гість. На острів прилетів Дональд Трамп. Поки що молодший.
Дональд Трамп молодший - син обраного президента США.
- У нас дуже мало часу. Є лише кілька годин денного світла, щоби все побачити. - Ми дуже раді бути тут. Дякую, хлопці.
Усе побачити й передати меседж від батька. Через гучномовець.
Дональд Трамп, обраний президент США телефоном:
Я просто хочу сказати, що Гренландія - особливе місце. Вона потребує безпеки, і ця безпека вкрай важлива для світу.
Це особливе місце Дональд Трамп хоче купити у Данії, до складу якої Гренландія входить на правах установчої автономії. Про бажання придбати найбільший острів на планеті, більша частина якого вкрита льодом, Трамп заявляв ще під час своєї першої президентської каденції. Дістав категоричну відмову. Але не передумав.
Дональд Трамп, обраний президент США:
Нам потрібна Гренландія з міркувань національної безпеки. Мені про це говорили давно, ще задовго до того, як я балотувався. Там приблизно 45 тисяч жителів. Вони навіть не знають, чи має Данія якісь законні права на цю територію. Але якщо так, то повинна від них відмовитися. Задля нашої національної безпеки. Задля вільного світу.
Купівля Гренландії - це не просто ексцентрична примха майбутнього господаря Білого дому. Острів багатий на природні ресурси. Там є нафта, газ, золото й уран. А ще метали, необхідні для високотехнологічних виробництв: неодим, празеодим, диспрозій та тербій. Є на острові й американська військова база. Вона для Вашингтона - стратегічна. З неї можна спостерігати за російськими балістичними ракетами, якщо кремль наважиться запустити їх у бік Сполучених Штатів через Арктику.
На заяви Трампа, який ось-ось очолить наймогутнішу державу світу, данці реагують доволі нервово. Король Данії, наприклад, днями змінив герб країни. Тепер на ньому помітніші символи Гренландії та Фарерських островів - білий ведмідь і баран. А у новорічній промові - і це теж навряд чи збіг - Фредерік Х говорив про єдність і відданість Об'єднаному королівству усіх його підданих. Від данської меншини у Шлезвігу до Гренландії.
Не мовчить й уряд Данії. Копенгаген збільшив витрати на оборону Гренландії. Бо острів не продається.
Метте Фредеріксен, прем'єр-міністр Данії:
Долю Гренландії має вирішувати її народ. Він дуже гордий, зі своєю мовою та культурою. Тож повторю слова прем'єр-міністра Гренландії: вона не продається.
Ставати американцями жителі Гренландії не хочуть. Так само як і залишатися у складі Данського Королівства. Народ Гренландії прагне незалежності. Принаймні на це у новорічному зверненні натякнув його прем'єр Муте Егеде.
Муте Егеде, прем'єр-міністр Гренландії:
Настав час зробити наступне. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод до співпраці, які можемо назвати кайданами колоніальної епохи, і рухатися далі.
Чим закінчиться ця історія, сказати важко. Дотепер виторгувати території вдавалося лише двом американським президентам. Томас Джефферсон придбав у французів Луїзіану за 15 мільйонів доларів. Ендрю Джонсон - Аляску у росіян. Вона обійшлася американцям у двічі меншу суму.