Перенавчання в умовах війни: як отримати ваучер на 30 тисяч гривень [ Редагувати ]
Перенавчити людей, щоб заповнити потрібні на ринку вакансії та зменшити безробіття. Цьогоріч уряд планує збільшити фінансування державних програм допомоги - для охочих здобути нові професії. Уже зараз вимушені переселенці, ветерани та громадяни після 45 років можуть пройти навчання державним коштом. Як працює алгоритм та як отримати ваучер на 30 тисяч гривень - розповість Роман Барашев.
Пішов на війну, як тільки почалося, 25 лютого 22 року я вже був у військкоматі.
Штурмовик і розвідник. Дмитро пішов на фронт добровольцем. Захищав Київ і Херсон. На Куп'янському напрямку - нагородили Орденом "За мужність", бо врятував побратимів неподалік Куп'янська, прикрив їх кулеметним вогнем. Через поранення звільнився з військової служби торік у червні.
Дмитро Баландін, ветеран російсько-української війни:
Отримав осколковий снаряд, якраз орки наступали, ми виходили відбивати наші позиції і отримав осколковий снаряд від танка.
До війни Дмитро працював за фахом - будівельником, але після поранення уже не може.
Дмитро Баландін, ветеран російсько-української війни:
Будівельником я не потягну працювати, але потрібно якось жити надалі, тому почав вчитися, Центр зайнятості предложив мені вчитися в "Київпастрансі". Водієм трамвая. Наразі вчуся.
Спілкування з людьми, а вже потім зарплатня. Такі пріоритети нині у ветерана. Адже головне завдання - не заробити, а повернутися після фронтових буднів до цивільного життя.
Разом із Дмитром ми вирушаємо в його вже 7-й практичний рейс. Трамвай курсує столичним Подолом.
Вмикаємо лівий поворотник, контролювавши в ліве дзеркало, чи немає обгону автомобілів, контроль пішохідного переходу. Педаль на защіпку, реверс - нуль, ногу ліву можеш розслабити, коли поставив педаль на защіпку, нехай відпочине.
Доки Дмитро кермує, спілкуємося з його однокурсником. Андрій - вимушений переселенець із Донеччини, теж навчається на водія трамвая.
Андрій Сердюк, переселенець із Донецької області:
Курси тривають приблизно 3 місяці. Раніше 6, зараз спрощенні курси, тому що не вистачає водіїв. Ми вже здали екзамен з безпеки руху, правила техніки експлуатації, електрика, механіка. Зараз накатуємо часи, навчаємось керувати трамваєм.
Юрій Король, інструктор Подільського депо КП "Київпастранс":
З кожним днем у них все краще й краще виходить їзда. Все це діло практики, для цього відведено 98 годин на кожну людину. Старанно виконує всі настанови, прислуховується, молодець.
Уряд має кілька програм перенавчання для тих, хто повернувся з фронту або вимушено переїхав із прифронтового села чи міста. Амбітні плани посадовців - дати нові професії близько ста тисячам українців.
Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки України:
По-перше, це ваучери, це популярна програма, її популярність зростає з кожним роком. Це можливість отримати до 30 тисяч гривень для опанування нових навичок за 155 професіями. Плануємо в наступному році збільшити бюджети на таку програму. У цьому році плануємо цифрувати цю програму, щоб кожен міг через "Дію" отримати ваучер та опанувати професію, яку він хоче.
Щоб отримати ваучер на навчання, людині треба укласти договір із навчальним закладом чи закладом профтехосвіти. Далі - звернутися до Центру зайнятості чи оформити заявку на сайті Мінекономіки. Лише потому заклад зможе одержати кошти від держави. Але не більше ніж 30 тисяч гривень.
Тетяна Говорун, начальниця управління надання соціальних послуг Київського міського центру зайнятості:
Питання навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації виходить на передній план. І служба зайнятості надає таку можливість як зареєстрованим безробітним, так і громадянам, які не зареєстровані в центрах зайнятості. Торік з’явилися професії, на які ми раніше ваучер не видавали, - в енергетичній, критичних сферах, де потрібні кадри.
Водночас є і певні обмеження. Скористатися можливістю навчатися коштом держави можуть лише певні категорії громадян.
Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки України:
Ваучер може отримати кожен українець віком від 45 років, учасник бойових дій, особа з інвалідністю, внутрішньо переміщенні особи, ветерани, ветеранки і постраждалі внаслідок війни.
У Міністерстві кажуть: ваучери на здобуття другого фаху вже оформили близько 3-х тисяч учасників бойових дій. Найчастіше обирають професії психолога, оператора дронів, водія, фахівця ІТ-сфери.