Пташки смерті: як 126 бригада покращує дрони для удару по рф [ Редагувати ]
Дрони в російсько-українській війні є чи не основним видом зброї. Їх масштабне використання дає можливість Силам оборони на певних ділянках отримувати вогневу перевагу. Щоб діяти на випередження, українські військовослужбовці мають постійно вдосконалювати навички та шукати інноваційні рішення для керування БпЛА.
Саме такий принцип у своїх підрозділах впроваджує сто двадцять шоста окрема бригада тероборони, яка дає відсіч ворогу на півдні країни. Докладніше про це в нашому матеріалі.
Херсонщина. До лінії зіткнення лише кілька кілометрів. Щойно звідти повернувся боєць за позивним "Вой". На фронт пішов добровольцем у дев’ятнадцять років - ще студентом. Тепер він – оператор безпілотних авіаційних комплексів.
Позивний "Вой", оператор БпЛА 126 ОБрТрО:
Залежно від БАК – якого типу ми використовуємо: якщо це коптерного типу, ми підлазимо прямо під ворога і працюємо з ближніх дистанцій, якщо це FPV дальнього типу, то з умовного тилу працюємо, але так, щоб можна було вирізати тили та логістику противника.
"Маестро" у розрахунку БпЛА за штурмана. У минулому - музикант симфонічного оркестру, нині каже: робота вимагає стриманості, зосередженості та вміння маскуватися. Ворог без упину полює на фахівців безпілотних систем.
Позивний "Маестро", штурман БпЛА 126 ОБрТрО:
По нас неодноразово працювали й КАБи, і інша важка артилерія, бо ми ціль номер один, тобто якщо вони виявляють нас, то вони мають знищити всіма доступними засобами, які в них є.
У перервах між бойовими завданнями військовики вдосконалюють навички. Ось і зараз попри дощ тренувальні вильоти: відпрацьовують виявлення цілі та атакувальні маневри.
Позивний "Вой", оператор БпЛА 126 ОБрТрО:
У нас є багато хлопців, які тільки потрапили у військо – ми їх навчаємо, тренувально-бойові вильоти у погану погоду – це найкраще, що є, тому що ти навчаєшся керувати літаком у найпоганіших умовах, та й ти його повністю відчуваєш.
Тут усілякі дрони: і камікадзе, і розвідники. А неподалік бійці працюють з важким бомбером, він здатен підіймати близько двадцяти кілограмів. Його застосовують зокрема для дистанційного мінування.
Позивний "Азот", оператор БпЛА 126 ОБрТрО:
Мінування – це перше, друге – просто скидаються боєприпаси на бліндажі ворожі, на захисні споруди, може працювати також по піхоті – скидати якісь осколкові гранати. Ну, його не дуже люблять на тій стороні, відразу, як тільки чують, відкривають вогонь по ньому, ну, заставляє понервувати.
Сто двадцять шосту окрему бригаду територіальної оборони добре знають саме через всебічне застосування безпілотних систем. Тут кажуть: можливо, у ворога й більше ресурсів, але в українському війську краще навчені оператори БпЛА, які впроваджують креативні технічні рішення.
Позивний "Токсік", головний сержант взводу ремонту БпЛА 126 ОБрТрО:
Наш людський капітал поки що є нашою перевагою, плюс все ж таки момент мотивації не варто виключати, тому що правда на нашій стороні, тобто ми воюємо за правду, а вони воюють в загарбницькій, імперській війні, плюс все ж таки наші люди більш творчі, менш затягнуті, тобто ми можемо відповідати якоюсь кмітливістю, тактикою застосування, коротше, треба воювати головою.
В окремій лабораторії досвідчені майстри не лише налаштовують дрони, а й модернізують їх. Приміром, інженер переробляє пульт, щоб оператор міг керувати "пташкою" із безпечного місця.
Позивний "Гетьман", військовослужбовець взводу ремонту БпЛА 126 ОБрТрО:
Оскільки буде пілот в укритті знаходитись, то пульт, звичайно, працювати з-під землі не буде. Для цього робляться виносні антени, ставляться – звісно ж, маскується це все для того, щоб пілот міг працювати десь з укриття.
Керує лабораторією БпЛА боєць за позивним "Аудит". У довоєнному житті - фахівець бухгалтерського обліку. Розповідає: чимало деталей для літальних апаратів технарі моделюють на комп’ютері, потому друкують на 3D-принтері, так подекуди й з’являються авторські ноу-хау. А в поєднанні зі штучним інтелектом дрони – це справді зброя майбутнього.
Позивний "Аудит", командир взводу ремонту БпЛА 126 ОБрТрО:
Ну, там, говорячи простими словами, планування бойових дій наразі вже відбувається з урахуванням того фактору, що є дрони, які бачать, що є дрони, які можуть уразити. Вся концепція війни зараз змінюється. Так, рік тому, наприклад, ми тільки мріяли й дивились в бік дронів з самодоведенням до цілі – з системами автоматичного захвату і доведенням до цілі – а зараз це рядова технологія практично.
Такий підхід забезпечує й успішні результати. Торік сто двадцять шоста бригада першою серед підрозділів ЗСУ з FPV-дрона знищила повітряну ціль ворога.
Охочі приєднатися до спільноти можуть звертатися за телефоном +380731268814. Бригада саме шукає операторів БпЛА та майстрів із технічною освітою.