Дрони та РЕБ: чи здатні сучасні системи перевернути хід війни [ Редагувати ]
Два з половиною мільярди гривень на закупівлю дронів щомісяця отримуватимуть бригади ЗСУ! Про це повідомили в Міноборони. Командири підрозділів зможуть використовувати гроші на придбання саме найефективніших БПЛА для виконання бойових завдань. У грудні Міноборони вже мало такий досвід. Тоді відомство передало підрозділам ЗСУ трохи більше як два мільярди гривень. І це швидко закрило потреби бригад.
Але щоби мати перевагу на полі бою, нашій армії також необхідні сучасні системи радіоелектронної боротьби та розвідки. А ще дрони, які були б стійкими до ворожих РЕБів. І це безпілотники на оптоволокні.
У сюжеті Михайла Манилюка побачимо кілька рішень, які здатні перевернути хід війни.
Михайло Манилюк, кореспондент:
російські безпілотники щодня атакують позиції ЗСУ в зоні бойових дій. Полюють на техніку, боєкомплект, живу силу. Корегують вогонь артилерії. І навіть влаштовують "сафарі" на цивільних у прифронтових населених пунктах. Зокрема, на Херсонщині. Аби смертоносні електронні "джмелі" не змогли завдати шкоди, потрібна радіоелектронна стіна.
Віталій Литвин, майор бригади "Рубіж" Нацгвардії, Герой України:
Оскільки ворог виробляє і військово-промисловий комплекс в них набагато більший і потужніший, ніж військово-промисловий комплекс нашої держави. Тому, на превеликий жаль, засобів радіоелектронної розвідки постійно не вистачає на лінії бойового зіткнення.
Тисячу триста кілометрів фронту планують захистити від ворожих БПЛА! Днями одна з українських компаній-розробників радіоелектронної боротьби та розвідки презентувала проєкт під назвою "Атлас".
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР:
Це ціла РЕБ-РЕР екосистема. Вона дозволяє виявляти, знешкоджувати дрони буквально нажиманням однієї кнопки. Вона дозволяє робити це віддалено і ця система використовує інтелектуальну заваду. Тобто це не просто якийсь там "білий шум" або точкове рішення - це досить високотехнологічна зброя.
Михайло Манилюк, кореспондент:
"Азимут" і "Міраж" - це два комплекси радіоелектронної розвідки та боротьби. І саме завдяки їхній спільній роботі ворожі безпілотники не зможуть дістатися цілі. За словами розробників, ця система працює як єдиний організм з багаторівневим доступом та можливістю віддаленого керування. Аналогів нині у світі нема.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР:
"Азімут", той що здатний виявляти абсолютно всі типи безпілотних літальних апаратів, які летять і керуються на якихось частотах. Другий засіб радіоелектронної боротьби називається "Міраж" - це засіб, який по суті генерує інтелектуальну заваду і для нього неважливо, на яких частотах і що рухається. Він підлаштовується під будь-які частоти керування і передачі сигналів.
Система готова до роботи. Її вже застосовують окремі підрозділи Сил оборони.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР:
Вона пройшла випробування у бойових завданнях, на лінії бойового зіткнення, вона пройшла випробування всі з Генеральним штабом і довела свою ефективність, і показала, як вона може працювати.
Аби проєкт "Атлас" утілити у життя і закрити усю лінію фронту, потрібні гроші. Для цього розробники залучають бізнес та відомих українців.
Віталій Кім, голова Миколаївської обласної державної адміністрації:
Воно менш енергомістке, воно більш ефективне, з ним потрібно вміти працювати. Але це аналог топобладнання у світі. Тому я сюди не зря приїхав, в мене часу не так багато. Маю надію, що офіс Президента, я буду доповідати сьогодні, теж відреагує.
Віталій Литвин, майор бригади "Рубіж" Нацгвардії, Герой України:
Якщо брати, наприклад, то на тих діапазонах буде придушуваться засобом "Міраж", тоді можна буде закрити такі населені пункти, як Херсон, такі населені пункти як Покровськ, Мирноград, куди ворог також може залітати своїми ФПВ-дронами і завдавати ударів не тільки по військових об'єктах, а по цивільних так само.
Системи "Азимут" та "Міраж" зможуть виявляти й пригнічувати майже усі БПЛА, які росіяни застосовують проти ЗСУ на фронті. Окрім дронів на оптоволокні.
Ярослав Філімонов, директор компанії-розробника РЕБ та РЕР:
На сьогодні засоби радіоелектронної боротьби проти дронів на оптоволокні, на жаль, безсилі. Ми шукаємо рішення.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Безпілотники з оптичним кабелем розробляли ще 2022 року, однак тоді вони не зацікавили військових. А торік восени росіяни почали часто застосовувати такі БПЛА проти української армії, це спричинило проблеми. Ворог нині нарощує виробництво оптоволоконних дронів. Але Україна так само має таку зброю!
Андрій Сердюк, експертка з оптоволокна маркетплейсу SKYHUB:
Це таке кріплення нами розроблене, яке дозволяє нам закріпити бойову частину катушки до самого дрона. Потім під'єднується до наземної станції. Наземна станція під'єднується до пульта і вже відбувається керування через оптичне волокно, тобто інформація передається не через радіосигнал, а через оптичне волокно.
У цьому полі бійці випробовують такий інноваційний ФПВ-дрон. Він наче прив'язаний волокном до пульту оператора. Може відлетіти на ту відстань, допоки не скінчиться в котушці нитка.
Позивний "Руда", інструкторка БПЛА з академії DRONARIUM:
Це залежить від катушки, від намотки. Наразі це десять кілометрів. Доступні три, п'ять, десять, п'ятнадцять. І йде у верх, верх, верх. Переваг систем дуже багато. Це, по-перше, радіомаскування. Тобто ні повітряні, ні наземні станції базування не можуть засікти. Якщо ми керуємо дроном на радіозв'язку і маємо перешкоди, відеоперешкоди, тут ми їх не маємо. Воно високої якості - від моменту зльоту до влучання в ціль.
Бійці 93-ї бригади кажуть: дрони на оптоволокні з'явилися у них лише два тижні тому. Але це неабияк вплинуло на росіян. Там, де колись їздила ворожа техніка, тепер, мов укопана, стоїть на місці.
Позивний "Омар", військовослужбовець 93-ї ОМБ "Холодний Яр" ЗСУ:
Побачили, що ворог використовує, почали вивчати це. Я вам скажу, що досить вдало вже є ураження. Тобто катушка відпрацьовує на всі 100%.
На оптоволокні літають й великі бомбери, які здатні нести більшу бойову частину та завдати потужнішого удару по окупантах.
Дмитро Зайчиков, заступник генерального директора зі зв'язку з громадськістю платформи DRONARIUM AIR:
Котушка оптоволокна 10-кілометрова важить приблизно 3-3,200 кілограмів. Для бомбера це взагалі ні про що - просто візьме на одну бомбу менше і все. Його корисне навантаження - 21 кілограм на 10 км, ну, буде 17 - нічого страшного.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Військовики кажуть: найлегший спосіб знищити оптоволоконні дрони стрілецькою зброєю. Ще кабель можна відрізати вручну, але це ризик потрапити під вогонь противника. Хтось навіть розгортає великі рибальські сітки, щоб їх виловити. А днями оператори 414-ї бригади безпілотних систем ЗСУ "Птахи Мадяра" уперше знищили російський оптоволоконний FPV. Мобільною радіолокаційною станцією та дроном-винищувачем.
Той, хто має перевагу у технологіях, неодмінно здобуде перевагу й на полі бою. То ж нам потрібна зброя, яка б могла якісно захистити від ворога і якісно його знищувати. І схоже, є у нас такі можливості, їх потрібно лише реалізувати.