Торгова війна Трампа: лідери ЄС готують рішучу відповідь [ Редагувати ]
Євросоюз готується до війни. Поки що до торгівельної зі Сполученими Штатами. Президент США Дональд Трамп скаржиться на дефіцит торгового балансу і погрожує підвищити мита на товари з ЄС. Як на це відповів Брюссель і чим загрожує це потенційне протистояння?
Відносини зі Штатами та загроза митних суперечок - одна з головних тем на самітах і зустрічах, що проходять цього тижня у Європі. Лідери ЄС всі як один повторюють: торгівельної війни ніхто не хоче.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань зовнішніх справ і політики безпеки:
Зрозуміло, що в торгівельних війнах немає переможців. Якщо США почнуть торгівельну війну, єдиний, хто збоку сміятиметься - це Китай.
Брюссель є одним з найбільших бізнес-партнерів Вашингтона. За даними Євростату, у 2023 році експорт товарів з ЄС до США перевищив 500 мільярдів євро. У Сполучені Штати, серед іншого, прямують німецькі автомобілі, французькі вина та товари класу люкс. ЄС хоче зберегти й розвивати партнерство, кажуть європейські лідери. Але готовий дати відсіч невиправданому тиску.
Урсула фон дер Ляєн, голова Єврокомісії:
Ми будемо готові до жорстких переговорів, де це буде необхідно, і шукати рішення там, де це можливо, щоб розв’язати будь-які непорозуміння та закласти основи для сильнішого партнерства.
Лоран Сен-Мартен, міністр-делегат Франції з питань зовнішньої торгівлі:
Ми не хочемо торгівельної війни, це ні в чиїх інтересах. Але водночас ми не повинні бути наївними. Маємо готуватися до гіршого, а це означає — відповідні контрзаходи, якщо знадобиться.
Президент Трамп уже не раз демонстрував, що готовий до жорстких кроків. Але Євросоюзу до цього не звикати. Трамп розвʼязав тарифну війну з Брюсселем ще під час першої своєї каденції в Білому домі. Він увів мита на сталь та алюміній. ЄС у відповідь на мотоцикли, віскі та одяг.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Торгівельна війна тривала три роки, поки сторони не погодились піти на компроміс. Але відтоді Євросоюз розробив спеціальний механізм для протидії економічному тиску. Як пише Financial Times, Брюссель може застосувати його проти Кремнієвої долини й цим обмежити роботу технологічних компаній в ЄС.
Нинішні погрози з боку Трампа створюють ситуацію невизначеності на ринку, а це не на користь глобальній економіці, каже провідний економіст однієї з найбільших міжнародних фінансових компаній Європи Кун де Леус.
Кун де Леус, провідний економіст міжнародного банку BNP Paribas Fortis:
Якщо подивитися на економічний вплив, то вже зараз можна побачити, що існує велика невизначеність серед компаній. Компанії не хочуть інвестувати, якщо ви не знаєте, що рано чи пізно, можливо, ваші витрати зростуть на 10% через імпортні тарифи.
На думку експерта, ситуація має і позитивний ефект. Європейські країни можуть використати цей виклик, щоб зміцнити внутрішній ринок і скоротити торгівельні барʼєри, і це допоможе нівелювати імовірне підвищення тарифів з боку США.