Шанс на батьківство для бійців: що варто знати про кріоконсервацію [ Редагувати ]
Шанс на батьківство для українських захисників попри поранення і смерть. Завдяки репродуктивним технологіям. Закон про збереження генофонду українського народу отримав практичну імплементацію у 2025-му.
Уряд вже затвердив порядок безоплатного зберігання біоматеріалу військовослужбовців й невдовзі оприлюднить перелік установ, де це можна зробити. Як діє процедура та з якими труднощами стикаються жінки, які вирішили народити від важкопораненого чи померлого чоловіка?
Наш наступний матеріал про відданість, сміливість і продовження роду українських героїв. Ексклюзивно Ярина Марків.
Молода мати показує донечці портрет полеглого на війні батька.
Яна з Олександром понад 10 років були разом. Кохали, мріяли про щасливе майбутнє та спільних дітей.
Яна, вдова Олександра:
Планувати, і через війну мало що вийшло. І вже коли почалась війна, то у мене виникла ідея зберегти матеріал.
Кріоконсервувати репродуктивні клітини, щоби у разі травм мати шанс на батьківство.
Сашко погодився, ми знайшли клініку. І він під час відпустки на пару днів приїхав у Київ, встиг це зробити.
Олександр загинув 9 вересня 2022 року на Донецькому напрямку. Група потрапила під мінометний обстріл. Намагаючись врятувати пораненого товариша, Сашко прикрив собою побратимів.
Захисник, який так хотів дітей, став батьком після смерті завдяки волі дружини. Яна наважилася на постмортальну репродукцію, виносила й народила спільну донечку.
Яна, вдова Олександра:
Чоловік загинув якраз тоді, коли я мала йти в клініку. Я дала собі час. Але чесно кажучи: думка про те, що я можу це зробити, тоді дуже тримала мене. Якби не це, я не знаю, якби я пережила це горе.
Місяць на роздуми, перший візит Яни в клініку. Далі тривалий і тернистий шлях підготовки до ЕКЗ.
У грудні 2023 напередодні Різдва і Дня народження батька на світ з'явилися три з половиною кілограми й 51 сантиметр щастя.
Любов Миколаївна, мати Яни:
Ми подивилися: такий кирпатий носик як у Саші ..
Уже третя внучка, а все ніби вперше,- розповідає ще одна бабця крихітки, мати загиблого воїна.
Антоніна Миколаївна, мати загиблого Олександра:
Коли Яна відкрила документи, я нічого в неї не питала, закрила і сказала: "Боже, Яно, невже ви це зробили!"
Весь процес від планування до народження дитини вартував Яні 200 тис. гривень. Це підготовка, операція, процедура ЕКЗ, медикаментозна терапія у звʼязку з ускладненнями. Та це не єдині витрати й виклики. Після пологів жінці довелося встановлювати факт батьківства через суд.
Анастасія Діденко, юридична консультантка:
Для нашої клієнтки було принципове питання встановлення факту батьківства. Вона хоче, щоб дитина була обізнана про свого батька, що він герой.
Владислав Левченко, юридичний консультант:
Клієнт звернувся до клініки разом з батьками чоловіка, здали ДНК для проведення експертиз. Висновок підтвердив, що донька клієнтки є онучкою бабусі та дідуся на 99,9 відсотка.
І ось донька має прізвище батька. Це перший такий кейс в Україні - зазначають юристи.
Анастасія Діденко, юридична консультантка:
Людина згідно з законодавством буде мати повноваження використовувати цей матеріал, і надалі 2-й із подружжя буде визнаватися батьком чи матір'ю дитини. Однак який пакет документів в неї повинен бути?
З початком війни деякі приватні клініки запровадили програми безоплатного заморожування та зберігання біоматеріалу для військових. Законодавства, яке б регулювало постмортальну репродукцію, в Україні не було.
Яна, вдова Олександра:
Під час життя у клініці нам уже сказали, що потрібна заява, де чоловік дозволяє користуватися матеріалом після його загибелі, тому ми перестрахувалися.
7 лютого 2024 року ВР ухвалила закон щодо збереження генофонду українського народу. Він регулює безкоштовне тримання репродуктивних клітин військовослужбовців до кінця війни та 6 місяців потому, а в разі загибелі упродовж 3-х років.
24 січня цьогоріч уряд ухвалив порядок зберігання біоматеріалу й заклав на це в держбюджеті 190 мільйонів гривень. Наразі урядовці працюють над порядком використання коштів, а НСЗУ має укласти договори з медзакладами, де такі послуги передбачені. Після цього Міністерство охорони здоров'я оприлюднить перелік цих установ.
Як саме це працюватиме?
Алгоритм окреслили в МОЗі:
- Командир частини направляє військовослужбовця на медичне обстеження.
- Після перевірки стану здоров'я лікар видає направлення на забір репродуктивних клітин
- Кріоконсервація клітин.
Оксана Дмитрієва, народка депутатка, авторка законопроєкту:
Цей закон проголосований в нашій країні вперше. І коли ми його розглядаємо, то виникає дуже багато питань, що стосуються і спадщини, і батьківства. Зараз у Сімейному кодексі говориться про те, що якщо дитина народилася пізніше дев'яти місяців після загибелі людини, вона не є батьком. Але ми вносимо зміни до Сімейного кодексу, щоб це виправити.
У Міністерстві юстиції роз'яснюють: наразі якщо дитина зачата в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій після смерті чоловіка, питання визнання батьківства вирішується у судовому порядку.
Суд враховує такі докази: ДНК-експертизу, наявність письмової згоди чоловіка на застосування допоміжних репродуктивних технологій, показання свідків.
Іншими законопроєктами парламентарі планують врегулювати питання, хто саме може скористатися ген-матеріалом після загибелі воїна, права дитини, проблему постмортальної репродукції для вдівців полеглих військовослужбовиць.
Алла Цимановська, адвокатка з медичного права:
Має, по-перше, оформити прижиттєве письмове розпорядження, і по-друге, обов'язково встановити строк протягом якого не можна використовувати генетичні матеріали в майбутньому. Наприклад, вони рекомендують один рік.
Щоби людина ухвалила зважене рішення, чи справді готова до батьківства.
Яна каже: дитина не антидепресант. Не тамує біль утрати. Втім, донька для жінки - найбільша мотивація і відповідальність, здійснення спільної мрії та плід великого кохання.
Яна, вдова Олександра:
Я розуміла, що я знайду сили для того, щоб сама виховати дитину. Коли у якісь моменти стає важко, я завжди згадую чоловіка, і знаю, що він би мене підтримував.