6 тисяч землетрусів на Санторіні: тисячі людей виїхали, Ізраїль готується до цунамі [ Редагувати ]
Два землетруси магнітудою 4 сталися між островами Санторіні, Анафі та Аморгос за останні 12 годин. Поштовхи фіксують у Національній обсерваторії Афінського геодинамічного інституту. Як і у попередні хвилі, минулося без постраждалих і руйнувань. Утім, наголошують сейсмологи, імовірність великого землетрусу поки зберігається. За останні два тижні в районі Санторіні сталися понад 6 тисяч землетрусів. Останні новини з популярного грецького курорту збирала Анна Басова.
Мальовничі краєвиди Санторіні відомі чи не кожному любителю подорожей. Острів, що славиться білими будинками, канатними дорогами та виноробством - одне з найбільш відвідуваних місць у цілій Греції.
Та вперше в історії кількість охочих його якнайшвидше покинути - перевищує наплив туристів. Тікають не лише відвідувачі, а й місцеві жителі.
Ставрос Анастасіадіс, бізнесмен:
Санторіні трясе що десять хвилин. Я б нікуди не їхав, я планував тут працювати. Так і було деякий час, а потім почалося це все.
Від кінця січня сейсмологи фіксують тисячі підземних поштовхів в Егейському морі. А 6-го лютого землетрус магнітудою 5, 2 струсонув уже сам острів. Минулося без значних руйнувань і потерпілих, але стихійне явище викликало паніку.
Дімітра Капоу, жителька Санторіні:
Коли ти в епіцентрі та ще й знаєш, що живеш на вулканічному острові з крихким ґрунтом, це жахливо. Значно страшніше, ніж перечікувати деінде в Греції.
Франческа Поулі, жителька Санторіні:
Останні два дні ми ночували в автомобілі і це нестерпно. Їдемо звідси не тому, що боїмося, просто несила витримувати психологічну напругу від очікування катастрофи.
За лічені дні Санторіні покинули 11 тисяч людей. А влада запровадила надзвичайний стан поки що до початку березня. Потрапити на пором складно через кількість охочих виїхати. А віднедавна через погіршення погоди ситуація ще ускладнилася. Сильний вітер паралізував водне сполучення, тож єдиний вихід - потрапити на екстрений авіарейс.
Цаніс Лігнос, турист:
Останні три дні землю хитає постійно, кожні 5 хвилин. Острів паралізовано. Ми не можемо купити квиток ані на пором, ані на літак - їх просто немає. Вони запустили екстрені рейси, але ціни космічні - 350 євро на людину.
Не панікувати й уважно дослухатися до порад і наказів рятувальних служб - радить прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс. Сам він теж прибув на Санторіні, де у супроводі міністра цивільного захисту відвідав мобільний оперативний центр пожежної служби. А потому вирушив до лікарні острова.
Кіріакос Міцотакіс, прем’єр-міністр Греції:
Я рекомендую всім зберігати спокій та дослухатися до інструкцій служб цивільного захисту. Ми всі сподіваємося, що це невдовзі закінчиться. І острів повернеться до свого нормального ритму життя.
Оптимістично налаштовані й сейсмологи, мовляв, попри часті поштовхи, посилення ударної хвилі не відбувається. А більшість будівель у Греції, додає прем’єр Міцотакіс, зведені відповідно до спеціального будівельного коду, який передбачає обов’язковий захист від таких природних катаклізмів. Утім, із міркувань безпеки, на Санторіні та сусідніх островах тимчасово не працюють школи й дитсадки, а громадські заходи скасовані.
Нікос Зорзос, мер Санторіні:
У нас облаштовані укриття для населення, загалом вісім осередків, де можна перечекати будь-яку катастрофу. Влада вже зареєструвала всіх, кому може знадобитися екстрена допомога під час евакуації - це здебільшого люди з особливими потребами. Запаси харчів також є.
Тектонічного затишшя слід очікувати за кілька тижнів, кажуть грецькі сейсмологи. Однак непередбачуваною залишається загроза цунамі, яке можуть спровокувати підводні поштовхи. І тоді в зоні ризику опиниться Ізраїль, чия середземноморська берегова лінія становить близько 200 кілометрів. Фахівці застерігають: якщо гігантські хвилі попрямують до його берегів, на запобіжні заходи Ізраїль матиме близько двох годин.