Зміна клімату в Україні: до яких наслідків це призводить [ Редагувати ]
Квітують підсніжники у Ботанічному саду імені Гришка, а на деревах уже є бруньки. В Україні аномально тепла зима. За підрахунками кліматологів, такий температурний режим був у 2007 році. Цьогоріч же січень нагадував квітень.
Як до кліматичних умов пристосувалися рослини та тварини? Що спричинило потепління? Та чи очікувати зимову погоду у лютому? Валерія Глущенко розповість.
Підсніжники у лютому! Бруньки на деревах. Сніг як рідкісний подарунок.
Уже не перший рік зиму в Україні майже не відрізнити від весни. Клімат змінюється і досить стрімко. Температура повітря майже не опускається нижче нуля градусів. І ледь не щотижня синоптики фіксують нові й нові теплові рекорди.
Олена Доніч, начальник відділу кліматології центральної геофізичної обсерваторії ім. Б. Срезневського:
Цей січень запам'ятається нам тим, що було встановлено температурних 11 рекордів, починаючи з 26 січня. І середня температура місяця відповідала температурі березня і квітня. Найтепліші зими у столиці спостерігались у 2019, 2020 році з температурою два градуси. І також у 89-90 роках з температурою за сезон середньою плюс 8.
Теплі зими пришвидшують цвітіння рослин. У Ботанічному саду імені Гришка у Києві уже розпустилися підсніжники, квітнуть кущі хамамеліс верналісу. І вже помітні бруньки на магноліях. Незвично поводяться й інші рослини.
Віктор Мельник, завідувач відділу природної флори Національного ботанічного саду ім. М. Гришка:
Виділяють особливий вид - той плющ, що не квітує. Він тільки стелиться по землі і трошки підіймався по стовбурах дерев, а високо мороз йому не дозволяв цього робить. Знаєте, у 2014 році картина змінилась і є місяці, де він піднявся на висоті 10 метрів і появились листки, які характерні для квітучої форми.
Зміни клімату негативно впливають і на тварин, кажуть зоологи.
Тетяна Атемасова, доцент кафедри зоології факультету біології ХНУ ім. Каразіна:
А струс ґрунту постійний вони дуже сильно відчувають. І вони виходять зі сплячки. А коли вони виходять зі сплячки, то вони починають використовувати підшкірний жир, що вони накопичили. Цей жир призначений для того, щоб використовувати його навесні. А вони використовують його зараз. А підживитися їм зараз немає чим, бо все ж сухе, ще немає живої нової трави. І це дуже погано, бо це впливає на подальше розмноження.
Цього лютого на Харківщині навіть довелося змінити традицію святкування Дня Бабака. Через теплу погоду пухнастий синоптик Тимко Третій так і не вклався спати.
Він каже, що цього року весна нікуди не виходила. Вона в нас є і буде. Обов’язково буде весна. Але ще може бути. Каже, ще можуть бути морози невеличкі.
Валерія Глущенко, кореспондентка:
Підвищення температури тіла - один із головних симптомів, який свідчить, що людина хворіє. Приблизно про те саме свідчить і зміна температури на планеті. Інакше кажучи, на Землі розпочалися процеси, яких раніше не спостерігали. І особливість цих змін у тому, що відбуваються вони стрімко.
Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології українського гідрометеорологічного інституту ДСНС:
Зміна температури на планеті говорить нам, що відбуваються якісь процеси, які були не притаманні для неї. Особливістю сучасних змін клімату є те, що вони відбуваються стрімко. Велика швидкість змін, яка спостерігається, буде спостерігатись і надалі посилюється. Причиною таких інтенсивних змін є людська діяльність. Виділяється велика кількість парникових газів, посилюється парниковий ефект. І це приводить до того, що температура повітря на планеті збільшується. Але проблема не в тому, що збільшується температура, а проблема - змінюється енергетичний баланс на планеті.
Якщо підвищення температури кліматологи порівнюють із симптомом недуги, то повномасштабна війна росії проти України - це вірус. Він, зокрема, і спричиняє температурні зміни.
Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології українського гідрометеорологічного інституту ДСНС:
За оцінками, проведеними Міністерством довкілля, було встановлено, що саме за два роки бойових дій додатково в атмосферу потрапило, здається, більше 180 млн гігатонн вуглецю. Це досить велика сума. Скажемо так, от така країна як Мальта таку кількість парників продукує за 80 років.
До нових умов мусять швидко пристосовуватися і аграрії. Вони починають вирощувати культури, які раніше в Україні не культивували.
Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології українського гідрометеорологічного інституту ДСНС:
Такі зміни приводять до того, що змінюється теплозабезпечення і є можливість вирощування теплолюбних культур. Наприклад, той же баклажан кілька десятків років тому в Україні був екзотикою. Можна було зустріти лише на ринках і то за високу ціну. Зараз ми бачимо, що він вирощується на будь-яких ділянках. Знову ж таки, виноград, персик - це фрукти, які притаманні для південних широт. Зараз стали типовими деревами в наших садочках.
Ось, дивись: лимон зацвів у місячному віці. Понюхай квітку. Це сильний афродизіак.
Анатолій Патій з дружиною вже не одне десятиліття плекають субтропічні та тропічні культури у своїх теплицях. Їхня "Бабанова ферма" - це справжній вітамінний рай. Тут є і апельсини, і лайм, і лимони. А ще кумкват, ананаси та мандарини. Загалом понад сотню екзотичних рослин. Навіть у своїй теплиці Анатолій помічає зміни клімату.
В мене ніколи в цю пору не цвів банан. Дуже рідко коли цвів. Ви ж розумієте, це від мене не залежить, я он настроюю терморегулятор на 15 градусів, а вийшло сонце і тут всі 30 градусів.
Потепління спричиняє ранній вихід пагонів. Ви ж бачите, лютий місяць, навіть початок. Але ж наші цитрусові ще у січні почали викидати молоді пагони.
На перший погляд, від такого пом'якшення погоди Анатолій лише виграє.
Анатолій Патій, автор рослин та теплиці "Термос":
Плодів стало більше, бо вони мають більший період плодоношення. Бо більше теплих та світлих днів, сонячних.
Але є й мінуси.
- Потепління викликає швидке визрівання плодів і вони ось падають, тому я хочу вам подарувати оцей плід апельсина. Ви відчуєте смак, який ви в магазині не їли. - Ооо, аромат відрізняється. Дякую.
Валерія Глущенко, кореспондентка:
Останніми днями погода у Києві порівняно схожа на зимову. Випав сніг, а температура повітря опустилася нижче нуля. У Гідрометцентрі столиці прогнозують: найближчим часом серйозних змін очікувати не варто. Тобто лютий місяць, як і має бути, дарує нам зиму.
Наталія Птуха, начальниця відділу взаємодії з медіа Укргідрометцентру:
Нічна температура - один і сім морозу. Трохи далі, ближче до вихідних, 4-9 морозу. Найпрохолодніше в нічну пору в Карпатах - там до 12 градусів морозу. А вдень максимум коливатиметься від трьох морозу до двох тепла. Початок другої декади лютого досить спокійний, переважно без опадів.
А ось потужних снігопадів у лютому, найімовірніше, не буде. Утім не забуваймо: попереду березень і квітень. Кілька років тому ці весняні місяці дарували нам справжнісіньку зиму - з велетенськими кучугурами та заметілями.