Мюнхенська змова 2.0: чи повторить Україна гіркий досвід минулого [ Редагувати ]
Кинуті напризволяще, однак продовжили битися і не допустили повторення найгіршого сценарію 20 сторіччя. Так американський історик Тімоті Снайдер назвав спротив українців російській агресії у перші місяці повномасштабного вторгнення. Саме відчайдушна боротьба українців, на думку Снайдера, дає підстави казати - мюнхенської змови 2.0 не буде. Хоча на полях безпекової конференції вже відкрито говорили про мирні ініціативи Білого дому. Тож, що потрібно від союзників України, аби світ знов не опинився у 1939 році. Дивіться далі у сюжеті.
За лічені дні до Мюнхена Тімоті Снайдер відвідав Запоріжжя.
Там не просто відчув атмосферу прифронтового міста, а й ознайомився з пам’ятками Запорізької Січі на острові Хортиця та піднявся на пагорб Єдності.
Свої враження професор Єльського університету викладе в статті "Перетинаючи межу".
А вже на полях Мюнхенської конференції з безпеки вголос проведе історичні паралелі.
Тімоті Снайдер, професор історії Єльського університету:
У 1938-му Чехословаччину залишили напризволяще, але й вони самі швидко здалися. Це схоже і на українську ситуацію, і водночас ні. У 2022-му Україна теж була сам на сам із ворогом, але ви воювали. Фактично, українці втримали формат 1938-го, в якому ми вже три роки. І якщо вже дотримуватися цієї аналогії, Україні треба допомагати, щоб не скотитися у 1939-й.
Ще одна причина, чому Чехословаччина була приречена, каже Снайдер, відсутність там, де ухвалювали рішення щодо її подальшої долі. І це, додає історик, системна помилка - укладати мир без участі країни, яка зазнала вторгнення.
Тімоті Снайдер, професор історії Єльського університету:
Українці зробили дуже багато для всіх, і це чомусь досі іноді недооцінюють. І я боюся, що Дональд Трамп і його команда банально не знають найголовніших питань, пов’язаних з цією війною. Якби вони провели бодай п’ять днів з українцями, то швидко збагнули б суть багатьох проблем.
Однією з таких Снайдер вважає популярний і подекуди глибоко вкорінений наратив про перемогу росії у Другій світовій війні. Заявляючи про свою роль у поваленні нацизму, москва фактично забуває про внесок інших - між тим, саме українці відіграли основну роль у звільненні Аушвіца. Та й найбільше загиблих у Червоній армії - саме українців і білорусів. Бо ж у 45-му росії як такої не існувало - був радянський союз, а він складався з багатьох республік. І це безвідносно щодо внеску інших держав, які воювали з третім рейхом.
Тімоті Снайдер, професор історії Єльського університету:
Червона армія ніколи не виграла б війну без потужностей американської економіки. Росіяни дуже хотіли б це забути, бо хочуть, щоб все залежало винятково від їхньої волі та сили. Та про це часто забувають і самі американці. Нашої нинішньої потужності цілком достатньо, щоб повернути хід війни у той чи інший бік. Але наразі США її не застосовують.
Ще одна нищівна теза сучасної кремлівської риторики - одвічна жертовність попри претензії на всемогутність. Мовляв, що б не сталося, росіяни ні в чому не винні, це все інші, які бажають їм зла. І це переконання, певен Снайдер, увібрали в себе чимало американців, більшість з яких росію бачили тільки з екранів телевізорів.
Тімоті Снайдер, професор історії Єльського університету:
Ми не повинні повторювати пропаганду агресора. Минуло вже 10 років, відколи чимало людей, як у Північній Америці, так і в Європі, потрудилися дізнатися більше про росію та Україну, щоб розуміти контекст. На жаль, в новому американському уряді таких немає.
Тімоті Снайдер - відомий у наукових колах дослідник історії Східної Європи, чинний професор Єльського університету та постійний член віденського Інституту гуманітарних наук.
В одній зі своїх монографій описав злочини нацистського та радянського режимів, які занапастили більш як 14 мільйонів людей. Україну Снайдер підтримує з 2014-го. А з початком повномасштабного вторгнення почав читати курс лекцій про створення сучасної України і зробив свої праці публічними. А ще всього за рік вивчив українську мову.