Сьогодні відбудуться перші переговори між США та росією у Саудівській Аравії [ Редагувати ]
Перші від початку повномасштабного вторгнення переговори між Сполученими штатами та росією відбудуться сьогодні у Саудівській Аравії. Делегації обох країн очолять міністри закордонних справ. Мета перемов - підготувати зустріч Дональда Трампа і путіна.
Про те, чого можна очікувати від цих переговорів, знає наш спеціальний кореспондент у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.
Англійське слово "talks", яке тут, у штатах, використовують, коли повідомляють про саудівську місію Марка Рубіо та інших членів команди Трампа, насправді перекладається не тільки як "переговори". Так можна сказати і про "консультації". І саме це слово найточніше характеризує те, що відбуватиметься сьогодні в Ер-Ріяді.
І хоча рівень, на якому представлені штати, дуже високий (а це головні переговірники Трампа - Держсекретар Рубіо, радник президента з нацбезпеки Волц, спецпредставник Віткофф, але в дипломатичних джерелах пояснюють, що результатів чи домовленостей за підсумками цієї розмови із Лавровим та Ушаковим (а саме їх у кремлі вибрали як основних переговірників від росії) не очікується. Для американської делегації, звісно ж, формували директиви (тут так прийнято), але головне завдання, яким воно є на цей момент, - це озвучити конкретні пропозиції, які є в мирному плані Трампа, почути про "червоні лінії" кремля, повернутися одним до Вашингтона, іншим - до москви, і доповісти і Трампу, і путіну, якими є позиції США та росії і де межа компромісу. Не більше - не менше. Але і применшувати значущість цієї зустрічі теж не можна. Бо від того, як порозуміються сьогодні дві делегації, залежить, чи буде ще один раунд відкритих консультацій на рівні Рубіо/Лавров, чи достатньо буде закритого узгодження позицій, і коли Трамп і путін зможуть зустрітися віч-на-віч. Там же, у Саудівській Аравії. За протоколами, які є і у Держдепі, і у Білому домі, підготовка візиту президента США зазвичай забирає близько 2-х тижнів, тому якщо просто сьогодні місія Рубіо пройде успішно, і він доповість про неї Трампу, зустріч 47-го президента США з путіним може відбутися в останні дні лютого - на початку березня.
Це строки, на які поки попередньо орієнтуються, але фінального рішення готувати цю поїздку Трампа ще не було. Не формувався журналістський пул, який його супроводжуватиме, не заброньовано готель, який буде резиденцією першої особи США. Усі чекають саме сьогоднішнього дня і його результатів.
Щодо переговорних позицій, то за ними так само ще немає ясності. Лавров перед тим, як вилетіти до Саудівської Аравії, заявив публічно, що москва прагне винести "за дужки" питання приналежності окупованих нею українських територій. Але це, ймовірно, більше для внутрішньої аудиторії. Щодо штатів (а це Вашингтон ініціював ці консультації), то є внутрішнє рішення, що про План Трампа говоритиме лише сам американський президент, що навіть топчиновники з його оточення не будуть оголошувати деталі раніше, аніж це зробить перша особа.
Тим більше, що остаточно затвердженого і виписаного документу теж на зараз немає. Є рамковий набір пропозицій, який штати частково готові змінювати.
Наприклад, у понеділок Трамп і Макрон говорили телефоном пів години - узгоджуючи спільні позиції. Бо, наприклад, якщо штати захочуть почути попередню згоду москви на розміщення вздовж лінії зіткнення європейського контингенту - ще до цього треба розуміти, що європейці готові його надати. І що на старті набирається хоча б 50 тисяч військових, хоча Україна наполягає на ста десяти тисячах.
Але знову ж таки - деталей ми і за підсумками сьогоднішніх консультацій в Ер-Ріяді не дізнаємося, бо для підсумків надто зарано. Штати поки "промацують ґрунт", хочуть напряму від лаврова, за зачиненими дверима, почути від росії про межу компромісу, і залишити остаточне рішення за Трампом.