МВС презентувало документальний фільм "Повернення. Герої на щиті" [ Редагувати ]
Кожен загиблий герой заслуговує на те, щоби його повернули додому. Про складний і важливий процес репатріації тіл українських військових та роботу експертів, які проводять ідентифікацією, розповість документальний фільм "Повернення. Герої на щиті".
Це історія не тільки про професіоналів, а й про родини, які чекають на своїх рідних, сподіваючись на повернення.
Це фрагмент документального фільму "Повернення. Герої на щиті". Документальна стрічка розповідає про те, як повертають додому тіла загиблих українських військовиків.
Олена Пинюк, авторка документального фільму "Повернення. Герої на щиті":
Насправді під час зйомок кожен етап був дуже важким морально, та і на ментальне здоров’я це вплинуло. Але під час зйомок, звичайно, був огляд тіл. Коли ми приїхали до бюро судово-медичних експертиз, і приїхали фури з тілами наших полеглих героїв, і їх почали розвантажувати, розкривати. Ми готувались до цього морально, але я не знала, що це буде настільки важко. Тому що російська сторона повертає тіла українських захисників в дуже поганому стані, тобто було навіть неможливо зрозуміти, що це була людина.
Автори кажуть: намагалися таким чином пояснити родинам загиблих та зниклих безвісти, як саме відбувається повернення тіл і чому цей процес може затягнутися на місяці.
Олена Пинюк, авторка документального фільму "Повернення. Герої на щиті":
Поштовхом до створення цього фільму став більше запит від суспільства, який ми так само відчували постійно всюди, в соцмережах бачили, як рідні виходять на вулиці з плакатами про безвісти зниклих, про полонених. Ми захотіли це зробити для суспільства, для країни, розуміючи, що це важлива і гостра тема.
На початок війни у 2014 році в Україні було шість ДНК-лабораторій, зараз їх утричі більше.
Руслан Аббасов, заступник директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС:
На сьогодні вже 18, я думаю це є якісним показником прогресу. Встановлено ряд методик, зокрема спільно з Міжнародною комісією з безвісти зниклих, також опановано протокол деморалізації, тобто це така важлива експертна практика. Але вона покликана на скорочення часу ДНК та кісткових решток.
У фільмі, який сьогодні презентували у Міністерстві внутрішніх справ, показали також роботу експертів, що займаються процесом ідентифікації загиблих.
Леонід Тимченко, заступник Міністра внутрішніх справ України:
У першу чергу ми працюємо по покращенню з Міністерством оборони. Тому що, чого нам не вистачає, це відібрання біологічного матеріалу від кожного військовослужбовця. Це вимоги війни, це вимоги сьогодення, тому що це найпростіше, як ви бачили з фільму. Найпростіше вивести ДНК та провести вчасну та успішну ідентифікацію тоді, коли є якісний зразок біологічного матеріалу.
Героями стрічки є ті, хто працює над поверненням тіл, і родичі зниклих безвісти.
Тетяна Пайчєва, мати зниклого безвісти військовослужбовця:
Цей фільм насамперед для мам тяжкий, тому що мами побачили, як проходять репатріаційні заходи, як приходять тіла наших загиблих героїв та як виглядають. Яким чином проходить експертиза ДНК. Виникає дуже багато питань, а цей фільм – відповідь на ці запитання, якби не було тяжко, ми маємо це бачити. Це я так вважаю просто як мама.
"Повернення. Герої на щиті" вже називають документом війни. А ще історією про біль, пам’ять і боротьбу. Про те, наскільки важливо, щоб кожен герой повернувся додому.