Музей "Кобзаря" у Черкасах: як українці переосмислили образ Шевченка [ Редагувати ]
Музей однієї книжки відкритий у Черкасах. Це музей "Кобзаря" Тараса Шевченка, у ньому сотні видань найвідомішої збірки Шевченка. Як українці за час війни переосмислили образ духовного лідера нації - Ірина Васюра розповість.
Предмети побуту, наліпки, статуетки, магніти та навіть шкарпетки.
Ось такі із профілем Шевченка і закликом "кохайтеся чорнобриві, та не з москалями".
Сотню оригінальних експонатів із цитатами або портретами Шевченка демонструють на виставці у черкаському музеї "Кобзаря". До дня народження українського пророка співробітники вирішили показати, як переосмислили його образ сучасники. Розповідають, саме тут, на батьківщині, поет не втрачав актуальності ніколи.
Ольга Шарапа, завідувачка музею "Кобзаря":
Вони висіли по хатах як ікона. Шевченко, особливо у нас на Черкащині, в кожній хаті був, я це добре пам'ятаю, а хто нема можливості якийсь живописний портрет, то це були плакати, якісь такі шевченкові бачення різності даних народів, наших менталітетів, це теж актуально і потрібно.
У Черкасах музей відкрили 36 років тому. І він досі вважається унікальним не лише в Україні, а й у світі. Адже присвячений одній книжці - "Кобзареві" Тараса Шевченка. Перша надрукована збірка 1840 року - надійно схована у фондах на час війни. Відвідувачам показують факсимільне видання - точну копію оригіналу.
І розпочинає цей "Кобзар" його перший твір "Думи мої, думи".
У музеї зберігаються сотні видань "Кобзаря" - від найдавніших до найновіших. Про те, як радянська влада боялася духовного лідера української нації, свідчать і правки в деяких книжках.
Ольга Шарапа, завідувачка музею "Кобзаря":
Радянський шабаш розгорівся в 39 році, бо це був ювілей Шевченка, 125 років, і це було на державному рівні, але кожен хотів туди долучитись, щось викинути, щось поправити, навіть казати, що Шевченко - революціонер, демократ.
Тарас Шевченко та його "Кобзар" лишається пророчим для нашого народу і через століття, кажуть науковці. Його слово досі єднає українців по всьому світу.
Діана Вівчарик, старший науковий співробітник музею:
Шевченкові найбільше пам'ятників у світі як не релігійній особі, бо українці не мають політичного лідера, який об'єднує. І де є Шевченко, то це знак, шо ось в цій країні чи цій ти ідеш і зустрінеш там своїх, тому звичайно, Шевченко єднає.
До дня народження Шевченка музей презентував виставку "Черкаські художники у вінок шани Великому Кобзареві". Юні й досвідчені майстри у своїх творах знову звертаються до творчості українського генія.
Іван Ботнар, народний художник:
Шевченко знав душу цього народу, він зроблений з цього народу.
Дарія Василик, художниця:
Шевченко не тільки художник і письменник, він символ українського народу, він показує красу і свободу України.
Шевченко досі мотивує і стверджує: Україна понад усе. Його творчість вже давно живе не лише на сторінках книжок, а навіть на піксельній формі наших воїнів-захисників. Щоби ще більше надихнутися силою великого українця, усіх охочих запрошують відвідати музей "Кобзаря" у Черкасах.