Здивували світ: Україна винайшла спосіб боротьби з КАБами [ Редагувати ]
Наші Сили оборони знайшли спосіб, як протидіяти російським керованим авіабомбам. На українські позиції та прифронтові населені пункти рашисти скидають десятки тисяч КАБів! І довгий час Україна була майже безсила проти них. Наслідки такої вразливості виявилися руйнівними для українських міст та армії.
Та у ЗСУ вже знають, як боротися із цією зброєю. Тепер їх застосування часто виявляється невдалим і бомби падають далеко від намічених цілей. Чому? Дивіться в сюжеті Ігоря Левенка.
Смертоносні КАБи! Російські бомби з минулого століття, але з крилами та електронікою! Скільки горя завдали вони українцям!
Мой мальчик под завалами лежить.
Майже сорок тисяч КАБів випущено за 2024 рік.
Бомби з супутниковим наведенням - наразі основна перевага у тактиці ворога!
Якби росіяни не видумали ці КАБи, вони б топталися на місці.
Як протистояти цій смертельній загрозі? Українці вкотре здивували світ!
Українським виробникам вдалося зробити декілька речей...
Ігор Левенок, кореспондент:
Днями британське видання "The Telegraph" оприлюднило сенсаційне дослідження: "російські КАБи неможливо було зупинити, та Україна зробила їх марними". Мовляв, у ЗСУ винайшли спосіб протидії та успішно нейтралізують російську "вундерваффе". Хоча ще кілька місяців тому світові аналітики не могли таке навіть уявити. Втрата ефективності керованих авіабомб стане серйозним ударом по стратегії кремля. Тож, будемо з’ясовувати, чи справді в нашому небі поменшає ворожих КАБів.
Донеччина, Запоріжжя, Харків та Херсон. Під загрозою Дніпропетровщина. Московити розширюють зону застосування керованих авіабомб.
- В нас прилет, там мужчина під завалами. - Я поняв, їдемо повторно на той адрес.
Це фронтова Костянтинівка. Місто на Донеччині, яке росіяни засипають потужними КАБами. Тільки протягом першого тижня березня сюди їх прилетіло понад сто.
Деякі з влучань трапилися безпосередньо в центральній частині міста.
Від середмістя Костянтинівки до лінії фронту не більше як десять кілометрів. Окупанти тиснуть на цьому напрямку. Убивають мирних жителів. Нищать цивільну інфраструктуру. Авіабомбами намагаються проломити українську оборону.
Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації України:
На аеродромі вносять відповідні координати в бомби, літак піднімається, скидає на опорний пункт КАБи і після цього починається м’ясний штурм. Поки там оговтуються захисники. Ну і таким чином росіяни продавлюють нашу оборону.
Якщо у 2023-му на українську землю росіяни скинули близько десяти тисяч різних КАБів. То у 2024-му ворог застосував майже сорок тисяч.
Юрій Ігнат, начальник управління комунікацій Командування Повітряних Сил ЗСУ:
Ворог побачив, що це дійсно дешевий спосіб, що це можна впроваджувати, що це дає свій ефект попри те, що є певна протидія Сил оборони, але все ж таки бомби сказали своє слово при атаці на Авдіївку.
Керовані авіабомби, що їх несуть російські літаки, розробка стара, середини минулого століття. Та завдяки доданим крилам і супутниковій навігації, стали вражати цілі на значній відстані. Летять на 60-70 кілометрів. Така ось модернізація! А звідки ж узялася електроніка для бомб в обкладених санкціями росіян?
Владислав Власюк, уповноважений Президента з питань санкційної політики:
Багато зі Штатів, багато з Китаю - це основне, трішки з Японії, Швейцарії, Ірландії та можуть бути інші. Ну, і плюс багато компаній-посередників.
Не секрет, що в кремлі навчилися обходити західні санкції. Виявляється, це нескладно: мікросхеми для військових потреб купують і перепродають компанії-посередники.
Вікторія Вишнівська, старша дослідниця Незалежної антикорупційної комісії:
Подекуди, це, наприклад компанії, які займаються матрацами, десь це птахівництво, десь це перепродажі заморожених продуктів.
Однак становище на фронті усе ж змінюється. Про це пишуть британські дослідники в "The Telegraph". За їхніми даними, росіяни втрачають ефективність КАБів. Бо українські глушники "наситили" лінію зіткнення і нейтралізують системи їхнього наведення.
Ілля Кухаренко, радник з питань РЕБ/РЕР Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України:
Там застосували слово, яке мені дуже сподобалося, "satiated", тобто "наситити". Українським виробникам вдалося зробити декілька речей. Перше це, власне, кількість засобів, тобто "наситити" лінію фронту ними, а друге - це централізовані системи керування, тому що просто встановити безконтрольно засоби не вийде.
Як наслідок, бомби починають неконтрольовано падати, часто в полях. Британці стверджують, тепер для враження однієї цілі росіяни скидають близько півтора десятка КАБів, хоча раніше вистачало двох. Збивати масово керовані авіабомби українські військові не можуть. Бракує дорогих ракет.
Юрій Ігнат, начальник управління комунікацій Командування Повітряних Сил ЗСУ:
Якщо противник використовує бомбу три тисячі кілограмів, три тони, то це одне, а якщо бомб летить за день по кілька сот по сто кілограмів, то тут же доводиться надіятися на той самий РЕБ, для того, щоб збити її принаймні з цілі.
росіяни навряд чи відмовляться від застосування КАБів. Адже у них є фактори, котрі цьому сприяють.
Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації України:
Ну, якщо росіяни бачать, що в них є такі можливості, вони почнуть нарощувати калібр. Ми ж не б’ємо по виробниках, ані по виробниках модулів УМПК, які в місті корольов у підмосков'ї знаходиться, ані по виробнику бомб у нижньогородській області.
Ще один спосіб боротьби з КАБами - збиття їхніх носіїв. І наші сили оборони це вже робили. Приземлювати ворожі літаки можуть винищувачі F-16. Але тими ракетами, що в нас є, це надризиковано.
Юрій Ігнат, начальник управління комунікацій Командування Повітряних Сил ЗСУ:
Знаючи, яке ППО стоїть там у росії, комплекси С-300, С-400. Противник не раз, на жаль, вражав наші літаки ракетою Р-37, яка в нього є, тому пілоти, які виконують завдання на літаках F-16 і "Міраж", вже ви знаєте. Льотчики серйозний несуть ризик.
А отже, найкраще у боротьбі з ворожими КАБами - це комплексний підхід.
Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації України:
Як боротися - прості шляхи: удари по аеродромах, щоб зменшити кількість КАБів, польоти F-16 поблизу лінії фронту, щоб росіяни планували кожну операцію зі скидання КАБів.
А ще потужний РЕБ. І звісно ж санкції, бо, як відомо, вода і камінь точить.