На Одещині стартували весняно-польові роботи: на який урожай очікувати [ Редагувати ]
На Одещині стартували весняно-польові роботи. Передусім, аграрії дивляться, як перезимували озимі зернові. З урахуванням змін клімату - щороку це своєрідна лотерея. Відсутність снігу, тепла погода взимку чи навпаки раптові морози впливають на рослини по-різному.
Яка ситуація цього року та на який урожай очікувати - репортаж Андрія Анастасова.
Білгород-Дністровський район Одещини. Фермер Борис Юрескул показує посіви озимої пшениці. Перезимували добре. Не зашкодили навіть морози наприкінці лютого.
Здорова коренева система - забезпечене кущення: коефіцієнт п'ять, шість, сім є стеблів з одного зерна.
Усе, тому що погода сприяла. Восени, коли сіяли пшеницю, пройшли рясні дощі - рослини набралися сил. Тож хоч зима й була без снігу, та в метровому шарі ґрунту збереглося чимало вологи.
Борис Юрескул, керівник фермерського господарства:
Ну, перше, те, що волога - на вчасну посівну: це те, що в нашому регіоні буває раз у сім років, адже ми останні п'ять років сіяли в суху землю. Сто двадцять міліметрів у метровому шарі - теж далеко не завжди буває для нашої Бессарабії, тож на щось сьогодні жалітися - ну, кажемо: слава Богу, що так.
Так само з озимим ріпаком. Тепер, поки у землі є волога, аграріям потрібно підживити рослини. Добрива вносять через аплікатор. Це найефективніший спосіб обробляти посіви.
Дмитро Биценко, лінійний агроном фермерського господарства:
Розчинюються азотні добрива, будь-які азотовмісні добрива, у рідкий стан і в рідкому стані воно його вносить прямо у землю під корінь рослини для того, щоб було більш доступним добриво. Тоді КПД азотних добрив зростає практично до ста відсотків.
Тепла зима має й інший бік медалі. У Селекційно-генетичному інституті розповідають: аномально високі температури сприяли поширенню шкідників та збудників хвороб рослин.
Євгеній Домарацький, заступник директора Селекційно-генетичного інституту:
Це не катастрофічно, але ж ми повинні розуміти: щоб реалізувати той генетичний потенціал, який закладає в кожний сорт селекціонер, для цього необхідно буде спрацювати фунгіцидами, планувати інсектицидні обробітки й, можливо, навіть не одну впродовж весіннього догляду, а це своєю чергою вплине на собівартість урожаю.
Добре, хоч ціни на засоби захисту рослин і добрива стабільні. Загалом фермерські господарства Одещини майже готові і до обробки озимих, і до посівної кампанії.
Віталій Власенко, заступник директора Департаменту аграрної політики та земельних відносин Одеської ОВА:
Сільгоспвиробники та фермери, за тією оперативною інформацією, яка в нас є, дійсно, сьогодні забезпечені на вісімдесят п'ять відсотків всіма необхідними матеріально-технічними матеріалами для проведення комплексу весняно-польових робіт. Це саме пальне, засоби захисту рослин, засоби боротьби зі шкідниками, гризунами й так далі.
Щодо бронювання працівників, залучених у польових роботах, посадовці кажуть: подекуди досі бракує робочих рук, але загалом ситуацію стабілізували. Це підтверджують і фермери. Нагадаю, право на бронь має половина персоналу сільгосппідприємств.
Борис Юрескул, керівник фермерського господарства:
Проблем не бачу, немає - ми вже три рази бронювалися, всі варіанти, які держава пропонувала нам - ми їх виконували, тому вже у лютому обновили свою критичність - виконуємо всі ті критерії, п'ятдесят відсотків працівників заброньовані, тому працюємо.
Тепер усе покажуть найближчі три місяці. Якщо навесні буде не надто спекотно та періодично дощитиме, на Одещині очікують гарний врожай зернових. А це позитивно вплине і на експортний потенціал країни.