ЄС готується до війни: людей закликають зробити запаси їжі та води на 72 години [ Редагувати ]
Європейці починають збирати тривожні валізки? Що робити на випадок війни? Єврокомісія представила стратегію готовності до непередбачуваних ситуацій. Вона містить перелік заходів, яких слід дотримуватися у кризових ситуаціях як громадянам Євросоюзу, так і окремим державам. Докладніше розкаже Ірина Іванова.
450 мільйонів громадян - це 450 мільйонів причин бути ліпше підготовленими. Так пояснила потребу у новому підходу до безпеки єврокомісарка Аджа Лябіб, коли презентувала Стратегію готовності Євросоюзу. Каже, викликів перед євроблоком зараз, як ніколи, багато. Перший - війна в Україні, яка загрожує також і європейцям. Але не тільки.
Аджа Лябіб, європейська комісарка з питань гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями:
Наші кишені, телефони, комп’ютери, електростанції, банки, ланцюжки поставок, сировина, а також ЗМІ, соціальні мережі, якими ми користуємося щодня. Це все поля битв, і їх використовують як зброю, щоб загрожувати нашому європейському способу життя та нашим демократіям. І ЄС має два способи реагувати. Ми можемо засунути голову в пісок і поводитися так, ніби цього не відбувається, або можемо злякано глянути в очі цим загрозам і визнати, що це реальність, з якою ми стикаємося, і будемо готуватися.
Для підготовки до загроз Єврокомісія представила документ на 18 сторінок, у якому описано як треба діяти в кризових ситуаціях як окремим громадянам, так і цілим державам. Єврокомісія радить державам підготувати план дій на перші 72 години критичної ситуації, а громадянам - подбати про автономне існування в цей час.
Ірина Іванова, кореспондентка:
При складанні тривожної валізки європейці спираються на досвід українців. Треба підготувати документи у водонепроникному пакеті, запаси бутельованої води та їжі в упаковках, необхідні ліки, готівка, засоби звʼязку, ліхтарики чи запальнички, акумулятори для підзарядки телефона. У переліку загалом десять пунктів.
Це не для того, щоб налякати людей, а щоб бути спокійними, каже виконавча віцепрезидентка Єврокомісії Роксана Минзату. Євросоюз переходить від стратегії кризового реагування до підготовки заздалегідь. "Готуй сани влітку" - згадала народне прислівʼя посадовиця.
Роксана Минзату, віцепрезидентка Європейської комісії:
Йдеться про те, що ми виходимо з реактивного мислення, що реагує на потенційні ризики та небезпеки, і переходимо до підходу, до мислення, яке стосується прогнозування, передбачення ризиків, запобігання, інформації, освіти, підготовки, а потім, зрештою, управління кризою та реагування на кризу, які краще виконуватимуться за участю рівня ЄС.
Єврокомісія підготувала також план із конкретних 30 кроків для підготовки до кризи. Вони охоплюють підготовку лікарень та шкіл, роботу транспорту та звʼязку, доступ до води та інших важливих ресурсів. Також Євросоюз створить систему запасів, щоб країни мали критично важливі ресурси у разі потреби.