Скандал із чатом в Signal: на п’ятьох топпосадовців Трампа подали до суду [ Редагувати ]
Відставка глави Пентагону й усіх причетних та посилення захисту урядової інформації - цього вимагають нині від Білого дому конгресмени-демократи та неурядові організації.
Скандал навколо витоку даних спалахнув на тлі публікації журналу "Атлантік". Його головного редактора додали до таємного чату американських високопосадовців. Там кілька днів поспіль обговорювали повітряний удар по Ємену. А в день атаки міністр оборони Піт Гегсет у листуванні розкрив деталі операції.
Міністр оборони стверджує: помилково долучив сторонню особу, але нічого важливого в розмові не було. Чим загрожує необережність у питанні нацбезпеки - розбиралася Анна Басова.
Дані про озброєння, послідовність ударів та інші деталі операції. Представник Демократичної партії США Раджа Крішнамурті перелічує пункти, поширені у груповому чаті месенджера "Сигнал", що кілька днів тому спливли у загальному доступі.
На свіжих публікаціях чітко видно: за дві години до американської атаки по Ємену посадовці обговорювали, які літаки й коли запускатимуть ракети.
Раджа Крішнамурті, представник Демократичної партії США:
Це текстове повідомлення містить у собі секретні дані. Міністр оборони Піт Гегсет цілком очевидно розкрив військові плани. Він має негайно піти у відставку. Потім слід провести повне розслідування з приводу того, чи існують інші схожі чати у цієї адміністрації.
Примітно, що раніше глава Пентагону наполягав: жодної секретної інформації у закритому чаті не було. А будь-які заяви преси слід сприймати критично.
Піт Гегсет, міністр оборони США:
Ви говорите про брехливого та вкрай дискредитованого журналіста. Який тільки й робить, що займається поширенням містифікацій.
Натомість у редакції журналу "Атлантік" кажуть: вирішили не публікувати всі скриншоти одразу, щоб не наражати на ризики національну безпеку США. Коли ж операція у Ємені завершилася, розкрили повний зміст розмови.
Мікі Шерілл, представниця Демократичної партії від Нью-Джерсі:
Можна безліч разів повторювати, що та інформація, яка спливла, не була секретною. Та всі, хто бодай трохи розуміється на цьому і на тому, як працює месенджер "Сигнал" зокрема, знають: дані були таємними. А це поставило під загрозу чимало життів.
Паралельно з конгресменами встановити деталі порушення вирішила й неурядова організація "Америка Оверсайт". Яка вже подала федеральний позов проти 5-х високопосадовців. Окрім глави Пентагону, серед відповідачів - голова національної розвідки США Тулсі Габбард, директор ЦРУ Джон Реткліфф, міністр фінансів Скотт Бессент і навіть Держсекретар Марко Рубіо. Там помилки визнають, однак у відставку не квапляться.
Тулсі Габбард, голова Національної розвідки США:
Те, що репортера випадково додали до чату "Сигнал", де керівники високого рівня обговорювали майбутні удари по позиціях єменських хуситів, було помилкою. В ідеалі такі розмови проводять особисто. Однак час від часу необхідна швидка координація несекретного характеру, коли особиста зустріч неможлива.
За словами Габбард, наразі тривають технічні експертизи, зокрема, щодо того, яким чином сторонню людину додали до секретної розмови. Разом із Радою нацбезпеки питання вивчатиме й Департамент ефективності, яким опікується Ілон Маск. А саме, шукатиме спосіб, як додатково захистити обмін урядовими повідомленнями.
Майк Волц, радник із національної безпеки США:
Це соромно, так. Але наші найкращі технічні фахівці з'ясовують, як таке могло статися. Я вас на 100% запевняю, що не знайомий із цим хлопцем з "Атлантік". Так, чув достатньо про його жахливу репутацію. Але ми не надсилаємо одне одному СМС, я не маю його номера телефону.
Саме Майк Волц опинився в епіцентрі скандалу з витоком військових даних. 11-го березня головний редактор видання "Атлантік" Джеффрі Голдберг отримав від нього запит на приєднання до чату в месенджері "Сигнал". Кілька днів поспіль там тривало обговорення ударів США по Ємену. 15-го числа у день атаки міністр оборони Піт Гегсет надіслав повідомлення з деталями запланованої атаки. Після публікації переписки Волц зрештою взяв на себе відповідальність за інцидент. А президент Дональд Трамп заявив: звільняти радника не буде. І не вважає, що той мусить просити вибачення.