ЄС вживає нові заходи проти рф: на що посилиться санкційний тиск [ Редагувати ]
Європейський Союз посилює санкційний тиск на російський енергетичний сектор. Напередодні набрала чинності заборона на перевалку російського скрапленого природного газу в портах країн ЄС. Як це вплине на енергетичну безпеку регіону та якими будуть наступні кроки Євросоюзу - розповість Софія Жилінська.
Європейський Союз перекрив ключові логістичні шляхи експорту російських енергоресурсів. Таке рішення ухвалили в рамках 14-го пакету санкцій, затвердженого ще в червні 2024 року. Втім, його реалізацію відтермінували до 26 березня 2025, щоби виконати зобов'язання за контрактами. Відтак напередодні обмеження набули чинності. Ще раніше очільниця Єврокомісії неодноразово наголошувала: Європі слід відмовитися від російських енергетичних ресурсів.
Урсула фон дер Ляєн, голова Єврокомісії:
До початку "війни путіна" Європа отримувала з рф 45% свого газу та 50% вугілля. росія також була одним із наших найбільших постачальників нафти. Ця енергія здавалася дешевою, та вона наражала нас на ризик шантажу. Коли танки путіна вторглися в Україну, він припинив постачати нам газ.
Санкції передбачають:
- Заборону на перевантаження СПГ у європейських портах для подальшого експорту в треті країни.
- Відмову від інвестицій у ключові російські СПГ-проєкти "Арктик СПГ-2" та "Мурманськ СПГ".
- Посилення експортного контролю за товарами подвійного призначення.
І росія вже починає відчувати негативні наслідки. Проєкт "Ямал СПГ" компанії "Новатек" поступово втрачає можливість перевалки через бельгійський термінал у порту Зебрюгге, що забезпечував перевантаження близько восьми мільйонів тонн скрапленого газу на рік.
Водночас через санкції в росіян загострюються проблеми й із промисловим обладнанням. Оскільки постачання з Європи та США майже цілком припинилося, москва нарощує закупівлі промислового обладнання в Піднебесній. Зокрема, мова про верстати, придбані "Урал-вагон-заводом"впродовж 2023-2024 років.
Головне управління розвідки МО України:
У 2024 році, після посилення санкцій, поставки західних верстатів стали складнішими, тому росіяни збільшують імпорт обладнання з Китаю. Розрахунки переважно проводяться через банк "ВТБ" та його філію в Шанхаї, а платежі здійснюються в китайських юанях.
Тим часом деякі західні енергетичні трейдери сигналізують про можливість повернення на російський ринок. Готові на це - в разі, якщо санкції проти москви вдасться послабити або взагалі скасувати.
Торбйорн Торнквіст, генеральний директор "Gunvor Group":
Якщо санкції вдасться пом’якшити настільки, що ми зможемо повернутися, то чому б і ні? Це наша робота.
В адміністрації США до єдиної позиції щодо санкцій так і не дійшли. Там наголошують, що "нічого не виключено", але від подальших дій російської влади залежатиме їх посилення чи послаблення.
Скотт Бессент, очільник Міністерства фінансів:
Президент Трамп, на мою думку, без вагань посилить санкції, якщо це надасть йому перевагу у перемовинах.
Натомість Євросоюз, обмеживши перевалку російського газу, продовжує зменшувати залежність від російських енергоресурсів, попри спроби москви обійти санкції.