З 1 квітня знизять ціну ще на 273 медпрепарати: які ліки увійдуть до переліку [ Редагувати ]
Вітчизняні ліки подешевшали. З 1-го березня в аптеках знижено ціни на 100 найпопулярніших препаратів. Це одна з ініціатив уряду щодо комплексного регулювання фармринку і лише початок. Незабаром список медикаментів зі знижками буде розширено.
Чи дотримуються аптеки нових цінових правил? Які препарати та наскільки подешевшали? І, що важливо, як це все контролює держава. Про все розкаже Олена Логінова.
Мінус 30% на 100 найпопулярніших вітчизняних препаратів уже в українських аптеках.
Деякі є знижки, наприклад, від тиску я брала, від серця і деякі є знижки!
Про здешевлення ліків мріє більшість українців, бо ціни б'ють по гаманцю.
У мене ті ліки, які я купую, вони дуже коштовні: по 100, по 1000, по 2000 грн.
Проте про цілий перелік медикаментів, які подешевшали, поки що знають не всі. А хтось просто не вірить, що таке можливо.
- Але ви навіть не чули про 30% знижки? - Не чула. - Чув, я чув. - Ви знайомі з цим переліком? - Ні, не знайомий.
Тож, на які саме препарати є знижки в аптеках? Зараз розкажемо про все детально. З 1-го березня всі українські аптеки мають знизити ціни на 100 вітчизняних ліків, що мають найбільший попит. Таке рішення ухвалила РНБО на вимогу Президента України. Аби запровадити комплексне регулювання фармринку та зробити ціноутворення "прозорішим" і справедливим. Тому одразу заборонили маркетингові платежі аптекам і знизили ціни на сотню медикаментів.
Едем Адаманов, заступник міністра охорони здоров'я України:
Під час повномасштабного вторгнення ми побачили, що ціни на ліки почали зростати. Є об'єктивні фактори, такі як, наприклад, інфляція, але є і необ'єктивні. Почали системно виправляти цю ситуацію. Якщо говорити про топ-100 лікарських засобів, ми проаналізували, що найбільше купують українці. І для того, щоб були на них знижені ціни, почали працювати з виробниками. Вони уклали декларацію і перші топ-100, це 9 виробників, які погодилися з 1 березня на 30% знизити лікарські засоби. Ми потім подивилися аналітику, десь на 25% воно реально знизилось.
Зараз ми зайдемо в одну з київських аптек, подивимось, чи дійсно ціни на препарати подешевшали.
- Доброго дня. Нам потрібно противірусний препарат. А також серцево-судинне, від тиску, і заспокійливе. - Ціна на противірусний препарат була 441,90, зараз 304,70. - Тобто виходить на противірусний препарат знижка більш як 100 грн. - Ціна на заспокійливі краплі зараз 54,90, а була 82,50. - 30 грн знижки, відомий препарат заспокійливий "Корвалол". - І ціна на "Валідол" була 24,70, зараз 18,10 грн.
Фармацевти розповідають: вартість низки препаратів справді зменшили. І серед цих ліків не лише жарознижувальні чи знеболювальні. Це й імуномоделювальні препарати, медикаменти для лікування шлунково-кишкових, серцево-судинних та інфекційних захворювань. Дефіциту в аптеках немає, кажуть фахівці. Усе в наявності.
Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів:
Нарешті уряд вирішив не просто навести лад, а створити систему прозорого ціноутворення для кінцевого споживача. Якщо до цього був дійсно хаос, було невідомо, чому така чи інша ціна лікарського засобу. Але це вперше відбувається така прозора система, тобто є три частини - виробник, дистриб'ютор і аптеки. І на кожну цю частину введено відповідні регуляції.
Як діють нові правила і ціни в регіонах? Вирушаємо до Дніпра.
А це вже і саме місто. Аптека однієї з великих мереж. Перевіряємо, що з цінами тут.
- Вітаю, чи можна щось з жарознижувального і знеболювальне? - Так. Зверніть увагу, що на знеболювальний препарат зараз знижено ціну на 30%. На цей час він коштує 85,60, а жаропонижаючий зараз коштує 37,60 грн.
Анна Буданова, завідувачка аптеки:
Протизастудні чаї, які знімають симптоми, вони десь коштували 360 гривень, то зараз 260, якщо брати назальні каплі, спрей, то тут він коштував десь 160, а зараз він 111.
Усі ці препарати з переліку ста найчастіше вживаних, пояснює завідувачка аптеки Анна. І підтверджує, що їхній заклад ціни знизив. Особливо, каже, це важливо для людей старшого віку.
Анна Буданова, завідувачка аптеки:
Для пенсійної групи - від тиску, седативні препарати, знеболювальні препарати, снодійні там теж є.
Обов'язок пильнувати за зниженням цін в аптеках покладено на Держпродспоживслужбу. У відомстві нам повідомили: моніторинги та перевірки проводять.
Андрій Крейтор, заступник Голови Держпродспоживслужби:
Співробітники безпосередньо виходять до аптечних закладів та перевіряють цінові надбавки. Наразі Держпродспоживслужбою проведено близько 15 тисяч таких спостережень та зафіксовано тенденцію до поступового, але незначного зниження цін, в тому числі на топ 100 найбільш популярних лікарських засобів. До порушників застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Олена Логінова, кореспондентка:
Перевірити, чи дійсно є знижки на 100 популярних препаратів, може кожен українець. І зробити це неважко. Треба зайти на сайт Міністерства охорони здоров'я, тут є повний перелік цих і максимально гранично допустимі ціни, вище яких в аптеках не можуть продавати ці медикаменти. Давайте подивимось.
- Скажіть, будь ласка, "Ібупрофен" в яку у вас ціну? - 85,66 грн. - Дійсно, є знижка, ось тут вартість 86 грн.
Але 100 здешевлених вітчизняних ліків - це не межа. У МОЗі анонсували розширення переліку: туди увійдуть деякі закордонні препарати. А також вже з квітня запрацює Національний каталог цін.
Едем Адаманов, заступник міністра охорони здоров'я України:
Зустрічаємося далі з нашими українськими виробниками, і ще 26 погодилися приєднатися і знизити ціни з 1 квітня. Це не такі великі виробники, як топ 9, тому знижку хтось може дати більше ніж 30%, хтось менше, але в середньому з того, що ми бачимо по їх пропозиціях, це 20% знижки, ще на 273 позиції. І ще те, що не було раніше запроваджено в Україні, зараз запроваджується вже на громадському обговоренні. Постанова щодо реферування цін на лікарські засоби, щодо національного каталогу, де всі будуть зобов'язані декларувати свою ціну.
Якщо ж ви побачили, що ціни на 100 найчастіше вживаних препаратів десь завищені - можна звернутися зі скаргою у Держпродспоживслужбу. Зателефонувати на гарячу лінію, яка є на сайті установи. Або заповнити електронне звернення. І тоді працівники установи вирушать на перевірку.