Міфи і правда про порятунок під час обстрілів: що насправді варто робити [ Редагувати ]
Попри постійні попередження йти в бомбосховища, дедалі менше людей прислухаються до такої поради. І на вулицях міст повно тих, хто нехтує тривогою під час дронових або навіть ракетних атак.
А якщо обстріл застав вдома, більшість вважає найкращим порятунком сховок між двома стінами. Міфи щодо того, як рятуватися, дослідив та спростував Євген Лесной.
Цю жінку ми зустріли за кілька днів після трагедії в одному з районів Києва. Ворожий безпілотник влучив у багатоповерхівку.
Антоніна, жителька м. Київ:
Дуже ревло. Наче щось шелестить. Думала, що це буде у мене. Я бігом в зал зі спальні тікати. А ось тепер вже і сумку тривожну наготовлено, це ж знаєте, поки не осознаєш на собі, то нічого не буде.
Попри заяви росії про мирні наміри, інформація про влучання в житлові будинки українців надходить щодня. Лише вночі 23 березня в Києві загинули троє людей.
Павло Петров, речник ДСНС України у м. Київ:
Тут пряме влучання "Шахеда" в дев'ятиповерхівку, унаслідок цього сталася пожежа і, на жаль, загинула людина.
Ці жінки зібралися на толоку. Їхній будинок росіяни зруйнували влітку минулого року. Оксани в той ранок не було вдома. Мама з сином дивом вціліли. Уламок ракети повністю знищив сусідній під'їзд.
Оксана Ніколенко, жителька зруйнованого будинку:
Моя квартира на 5 поверсі, в цей час була моя мама 80 років і син 20 років. Ракета розкручується і полетіла в нашу сторону. Він бабушці каже в коридор. Вони встигли в коридор тільки одним шагом - на нього вже повалилися двері, з туалету, з ванної, впав бойлер.
Пані Тетяна згадує: попри те, що вони ще з самого початку вторгнення облаштували у підвалі укриття, спускалися туди максимум десята частина жителів.
Тетяна Гладкова, голова ОСББ:
Люди це казали: та що у нас тут, воєнних об'єктів немає. У нас тут тиша, благодать, нікуди не будемо ходити. Інші сиділи в коридорах, ваннах, дві стіни.
Міф про дві стіни є найпоширенішим серед українців. Ось що кажуть з цього приводу фахівці.
Анатолій Храпчинський, авіаційний експерт, заступник Генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби:
У випадку прямого влучання в будівлю, згадаймо, що було при влучанні в будівлі навіть з артилерійських снарядів, тут треба зрозуміти, що це не рятує.
Психологічна втома у громадян за три роки призвела до того, що загрозу "Шахедів" люди почали сприймати несерйозно. Мовляв, від ворожих "мопедів" дві стіни точно врятують. Але ж це може виявитися фатальною помилкою.
Анатолій Храпчинський, авіаційний експерт, заступник Генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби:
А зараз ми кажемо про те, що, наприклад, ударні безпілотники, які летять по території України, по тилових містах, по прифронтових, по прикордонних, це безпілотники, які несуть близько 50 кілограмів термобаричної вибухівки, 10 кілограмів термобаричної вибухівки може покласти 10-поверхову панельку.
Павло Петров, речник ДСНС України у м. Київ:
У нас немає такого визначення як дві стіни. Вони можуть захистити від уламків. Тобто від якихось вражаючих елементів. А якщо ми бачимо тут пряме влучання у квартиру, тут, вибачте, ніякі ні дві, ні три стіни не врятують.
Звісно, що випадки трапляються різні. І у прифронтових містах сирена іноді лунає уже в момент обстрілу. В ДСНС нагадують правила.
Павло Петров, речник ДСНС України у м. Київ:
Якщо ви не встигли скористатися укриттям і ви вже знаходитеся у квартирі й чуєте якусь небезпеку, то найперше вам потрібно сховатися від вікон. Одягатися та зібратися. Всі знають про тривожну валізу.
Анатолій Храпчинський, авіаційний експерт, заступник Генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби:
Коли немає часу реагувати, тому що час перельоту тої ж самої балістичної ракети - це близько двох хвилин в умовах цієї відстані використання, то я б сказав, що насправді тут спроба все ж таки бути, наприклад, у ванній кімнаті. Але, знову таки, треба зрозуміти, якщо у вас там дзеркала, якщо у вас там душова кабіна, обладнана скляними дверми, і все те, що може призвести до значних пошкоджень.
Ще один міф: все залежить від споруди. Нібито, якщо це так звані "хрущовки" - справді варто йти в укриття. А щодо інших будівель є питання.
Едуард Пухаєв, директор Балівської будівельної компанії:
Між усією радянською забудовою там немає великої різниці. І ми бачимо - це наслідки ворожих ударів. Ми бачимо, що ці будинки не витримують і складаються повністю. А більш сучасні, особливо з монолітного залізобетону, вони витримують декілька прильотів у Києві. І в Дніпрі в нас були також такі ситуації, коли конструкцію було потім швидко можливо відновити і не відбулося повне обвалення будівлі.
Втім, якщо навіть будинок і вистоїть, у квартирі, куди влучає ракета чи "Шахед", руйнується все. Ось що кажуть працівники ДСНС.
Павло Петров, речник ДСНС України у м. Київ:
Я хочу згадати початок війни. 26 число. Було влучання ракетою на Лобановського в багатоповерхівку. 24 поверхи. Будинок монолітний. Його зараз відбудували, але наслідки ви могли бачити. Там просто не було куска будівлі.
Одне з питань, яке наразі піднімають у суспільстві: чи можливо досвід того ж Ізраїлю застосувати у наших реаліях. Країна, яка весь час свого існування воює, знайшла метод захисту своїх громадян.
Яна Каган, жителька Ізраїлю:
Ось сьогодні, наприклад, я прокинулася з сиреною і побігла у кімнату захисну, яка в мене є. Ті, хто не мають таких кімнат, повинні вийти зі своєї квартири й спуститися у бомбосховище, якщо воно є, чи у під'їзд.
Ось уже кілька десятиріч ізраїльські забудовники зобов'язані будувати житло з кімнатами безпеки.
Яна Каган, жителька Ізраїлю:
Це, мабуть, з початку 90-х років, після війни з Іраком, коли перші балістичні ракети почали запускати на Ізраїль, було ухвалене рішення, що слід будувати оселі з захисними кімнатами. І неможливо зараз будувати, тобто сучасне житло не будують, просто не будують.
Попри такий досвід, кімнати безпеки в наших реаліях можуть захистити лише від уламків. Бо рівень ППО Ізраїлю значно вищий і зброя ворога не настільки потужна. Проте й у нас із початку вторгнення теж з'явилися певні зміни у будівельних стандартах.
Едуард Пухаєв, директор Балівської будівельної компанії:
Кожен будинок повинен мати своє укриття чи приміщення подвійного призначення з властивостями укриття. Це може бути паркінг, який додатково оснащений фільтраційними установками, генераторними установками та спеціальними воротами. Просто воно має мати санвузли, має мати кімнати для зберігання брудної одежі.
Втім, є одне але: проєкти, що були затверджені до 24 лютого 2022 року, залишаються без змін.
Едуард Пухаєв, директор Балівської будівельної компанії:
Для проєктів будівництва, яке почалося до 24 лютого, зміни не вносяться. Тому поки що про це конкретно ніяких розмов чи проєктів змін до державних будівельних норм ще немає.
Катерини Павленко в той день, коли її будинок зруйнувала ракета, вдома не було. Наразі мешкає в іншому районі Києва. Діти до обстрілів звикли і самі відводять якомога далі від вікон.
Катерина Павленко, жителька зруйнованого будинку:
А вночі куди дітей тягти? Під обстріли, коли зима, дощ, сніг, ще щось. Ліфтова шахта і там ми, якщо дуже сильні обстріли, і ми туди ходимо з дітьми. Виходимо в коридор, там де шахта ліфта і стіна при вході.
У ДСНС наголошують - краще йти в укриття. А ще розказують: під час рятувальних робіт часто їм заважають неправильно припарковані авто. Ніби в мирний час живемо.
Павло Петров, речник ДСНС України у м. Київ:
Люди повинні розуміти, що їх неправильно припаркований автомобіль загрожує їх життю. І коли неправильно паркують автомобіль у себе вдома, то, можливо, саме через його автомобіль до нього в його квартиру вчасно не під'їде автодрабина.