NYT: Улітку 2024 року Україна пошкодила Кримський міст ракетами ATACMS [ Редагувати ]

У 2024 році Україна завдала удару по Кримському мосту за допомогою американських ракет ATACMS у межах масштабної кампанії з атак на військові об’єкти рф у Криму.
Про це повідомляє The New York Times у розслідуванні про роль США в українських операціях.
За даними NYT, ця атака раніше не розголошувалася, а офіційно про використання Україною ATACMS стало відомо лише в листопаді 2024 року.
Операція «Місячний град»
У 2024 році США запропонували Україні компромісний план Lunar Hail («Місячний град»), який передбачав удари по російській військовій інфраструктурі в Криму. Мета кампанії полягала в тому, щоб змусити Москву перекидати свої ресурси з півострова.
Серед 100 цілей, обраних для ударів, головною для Києва був Кримський міст, який президент Володимир Зеленський, за словами NYT, прагнув зруйнувати як символ російської окупації.
Раніше атака на Кримський міст вважалася «червоною лінією» для США, однак Білий дім таємно дозволив військовим і розвідці працювати разом з українцями та британцями над планом удару. Спочатку операція передбачала використання ракет ATACMS і морських дронів, які мали підірвати опори мосту.
Проте через посилення російської оборони Україна вирішила завдати удару лише ракетами ATACMS. Деякі американські військові, зокрема генерал Крістофер Каволі та генерал-лейтенант Антоніо Агуто, виступали проти цього, вважаючи, що ракет буде недостатньо для серйозних руйнувань.
Атака на Кримський міст
Попри застереження, у середині серпня 2024 року ЗСУ завдали удару ATACMS по Кримському мосту. За словами неназваного американського посадовця, атака залишила лише «вибоїни», які швидко залатали.
Газета не уточнює дату удару, але припускає, що це сталося 16 серпня 2024 року. Тоді Міноборони рф заявило про нібито збиття 12 ракет ATACMS, не згадуючи про пошкодження мосту.
Попри невдалий удар по Кримському мосту, операція «Місячний град» загалом була успішною. Україна знищила або змусила російські сили перекинути з Криму військові кораблі, літаки, командні пункти, склади боєприпасів і техніку, щоб уникнути нових атак.